• birkaç gündür sosyal medyada sürekli bahsediliyordu, neymiş bir dinleyeyim dedim ve dinlerken dondum kaldım. hiç sevilmemişim, bana hiç aşık olunmamış gibi hissettim.

tamam oturup yosun gibi bir şarkı yazmalarını, "yüzün gülene kadar emrindeyim" demelerini beklemiyordum ama bu ne bahtsızlık be kızım. yolda ağlayan birini görsek durup "iyi misiniz?" deme ihtiyacı duyarız. ama hayatımdaki adamlardan bazıları beni sokaklarda ağlatıp ağlamamı umursamadığında bana sokaktaki tanımadığım insanların "iyi misiniz" diyerek beni duygulandırıp daha da ağlatmışlığı vardır.

tanımadığımız insanlar bile gözyaşlarımıza duyarlıyken bizi sevdiğini söyleyen insanların bu garip davranışlarını neyle/nasıl açıklayacağız bilemiyorum ama bence açıklama gerçekten sevmemeleriydi.

ilişkilerde her şey çıkarlardır diye düşünüyordum bir süredir, aşk gibi karşılıksız duygulara inanmak salaklık gibi geliyordu. vee yosun'u dinleyince evet dedim aşk var, hatta bir gün belki bana da denk gelebilir!
  • kenan doğulu bu şarkıyı, karısı beren saati ağlarken görünce yazmış.

ben ağlayınca "ağlaman çok saçma" diyen bi kocam var.
  • sirf bu sarki sebebiyle beren saat kenan dogulu evliligine kafadan 5 sene daha verdim. ne guzel sevmissin be kenan?

hayatin insafsizca tuzak kurdugu yosun gozlu bir suc ortaginiz varsa hayatinizda dogru yolu bulup bulusturmaya calisiyorsaniz ona yalniz, yenik ve caresiz olmadigini dizinin dibinde oldugunuzu daha guzel nasil anlatabilirsiniz ki?

iyi ki varsin be kenan!
  • “altından kalkarız beraber” cümlesi o kadar kıymetli ki.. kenan doğulu gerçekten aşık ve çok güzel seven bir adam. hep mutlu olsunlar.. biz de olalım tabii.
  • kenan doğulu'nun vay be albümünde yer alan ve eşi beren saat için yazdığı güzel şarkı. sözleri de şu şekilde;

hatalarınla, pişmanlıklarınla gel
    düzeltiriz hepsini birer birer
    kızgınlıklarınla, kırgınlıklarınla gel
    altından kalkarız beraber

yalnız değil, yenik değil
    çaresiz hiç değilsin
    suç ortağım dizinin dibindeyim
    hayat sana insafsızca ne kadar tuzak kursa da
    yosun gözlerine fedaiyim
    yüzün gülene kadar emrindeyim

utançlarınla, en gizlilerinle gel
    hallederiz hepsini geçer gider
    savaşlarınla, haksızlıklarınla gel
    doğru yolu buluruz, buluştururuz yeniden

zarar değil, ziyan değil hepsi de kor, zor anı
    insanız var elbet hata payı
    n'olmuş yani olmuş bitmiş
    zaten bu dünya fani
    yasla başını göğsüme cennet baki

yalnız değil, yenik değil
    çaresiz hiç değilsin
    suç ortağım dizinin dibindeyim
    hayat sana insafsızca ne kadar tuzak kursa da
    yosun gözlerine fedaiyim
    yüzün gülene kadar emrindeyim
  • "beren'i ağlarken görünce yazdım" haberini okuyunca açıp dinlediğim. vay be albümünün "vay be" dedirten şarkısı. hatta yalnız değil, yenik değil, çaresiz hiç değilsin dizeleri zamanı gelir insanı yerden kaldırır, o derece anlamlı.

monçiçi kenan'da ne aşk varmış, mutlulukları daim olsun.
  • bu sabah ilk kez dinlediğim sözleri inanılmaz güzel şarkı.

çünkü böyle sarmalanmak, tüm hatalarına rağmen her koşulda kabul göreceği bir yoldaş ister insan.
  • bu şarkıyı albümün çıktığı ilk haftalarda dinleyip geçip gitmiştim; bugün sosyal medyada kenan doğulu'nun katıldığı bir programa denk geldim, albümden bahsederken bu şarkıyla ilgili çok güzel bir cümle kurdu:

"biz birbirimizi besliyoruz, eksikliklerimizi gösterip birbirimizi tamamlamaya çalışıyoruz. çok özel bir ilişkimiz var. şarkının sözleri bir anda döküldü. beren’in ağladığını gördüğüm bir gün yazdım."

sevgi, bilhassa gerçek sevgi benim hayatımın önemli bir bölümü ve benim için çok özel bir kavram. ve bu kavramla alakalı neler düşündüğümü yazmak istesem muhtemelen baya uzun ve karmaşık satırlarla burayı bloke ederim; o yüzden böyle bir çaba içerisine girmeden konuya girmek istiyorum:

şarkıyı dinlerken insanın içi sımsıcak oluyor çünkü koşulsuz, sahiplenici ve ne olursa olsun her türlü kavramın üzerinde, gerçekten sımsıkı sarmaya, sarmalamaya devam eden bir insanın içinden geçenleri dinliyoruz, "yalnız değil, yenik değil, çaresiz hiç değilsin" cümlesi bile insanın içini kıpır kıpır yapıyor "utançlarınla, en gizlilerinle gel, hallederiz hepsini geçer gider" diyebilecek birilerinin varlığı bile insana bu dünya için inanılmaz umut veriyor, "savaşlarınla, haksızlıklarınla gel, doğru yolu buluruz, buluştururuz yeniden" derken bir insanın sizi her koşulda sevdiğini ve bu sevginin baki olduğunu hissediyorsunuz, "insanız var elbet hata payı" sözleri de bunu taçlandırıyor, hata yapmak çok olağan, önemli olan bunlar karşısında insanın nasıl durduğu ve birbirine nasıl destek olduğu değil mi?

bana kalırsa sözlerinden ziyade hissettirdikleriyle mükemmel bir şarkı olmuş; hatalara, pişmanlıklara rağmen "düzeltiriz hepsini birer birer" diyebilmek herkesin yapabileceği bir şey değil çünkü emek vermeyi bilmeyen birinin haiz olabileceği bir histen bahsetmiyor şarkı.

kenan ya ben sana geç kaldım, ya sen bana çok erken.
  • introsunu ve rifflerini adı bir türlü aklıma gelmeyen bir şarkıya benzettiğim ama çok başarılı bulduğum mat eseri
    ahanda sözleri:

içimde verecek sevgi kalmadı
    kadınım diyecek sevenim olmadı
    herkes aşkı kovalerken ben yanlız kaldım

dostum diyenler kapımı çalmadı
    benden geriye bir şey kalmadı
    herkes koşa koşa giderken
    ben yorgun düştüm!

yeni bir zaman yeni bir mekan yeni bir hayat olmalı
    herkes umutla yüzerken beni yosun tutmamalı

artık gülecek bir şey kalmadı
    parlak gelecek benim olmadı
    herkes mutlu gezerken ben korkuyorum

yeni bir zaman yeni bir mekan yeni bir hayat olmalı
    herkes umutla yüzerken
    beni yosun tutmamalı artık

yeni bir aşk mı bulmalı
    yeni bir iş mi yapmalı
    başka yerlere gidip yine yanlız mı kalmalı
  • inanarak yazılmış, inanarak söylenmiş şarkı.
    öyle değilse de ben öylesine inandım.
    her bir sözü ayrı güzel.

"hatalarınla, pişmanlıklarınla gel
    düzeltiriz hepsini birer birer
    kızgınlıklarınla, kırgınlıklarınla gel
    altından kalkarız beraber"

helal olsun!
hesabın var mı? giriş yap