• genellikle yurtdışına sık çıkmayanlarda mevcut bir meraktır, ama bazen sık çıkanlarda da görülmesi muhtemeldir. konu farkı gözetmeksizin her lafı yutdışında yaşadığı bir hadiseye bağlamaya çalışır bu insanlar. amaç elbetteki hava atmak, ben yurtdışı gördüm demek ve bu sayade üstünlük taslamaya çalışmaktır. bu kişiler genellikle söze "ben italya'dayken" ya da "yine geçen gün londra'dayım" gibi bir girişle başlar. sonrası çok önemli değildir, zira maksat hasıl olmuştur.

mesela konu yağmurdan açılmıştır, arkadaşımız hemen atlar: "hacı geçen brüksel'deyim, bir yağmur yağıyor, bir yağmur yağıyor görmeliydin." eee? laf orada bitiyor çünkü anlatılacak bir hadise değil. hepsi bu, yağmur yağıyordu işte. bir özellik yok, orjinal bir hatıra değil ama ne oldu? adamımızın brüksel'e gittiğini öğrendik. tebrikler.
  • facebook yoluyla yeni ve geniş çaplı bir mecra bularak tavan yapmış merak. 'x is in ....'*
  • bunun facebook versiyonu düşman başına gelsin. adam ya interrail ile gitmiştir ya da kısa süreli başka birşey için. daha 3 gün olmuştur gideli ama network kısmına bir de bakarsın, "new york" , "paris" , "london" yazmakta...
    bana ne lan? tamam geniş ufuklusun, anladık da bu tripler kime? gören de gittiğin yere yerleştin, kazık çaktın sanacak... sanki 1 ay sonra köfteci adem'e gidip "abi bana bi yarım versene, soğanı bol olsun" diyecek kişi sen değilsin. yapmayın abiler, arkadaşlar... yapmayin!` :hey allahım ya`
  • meraktan öte ihtiyaç olabilir bazı insanlar için. eğer gidilen ülke türkiye olursa; yani sizin için yurt dışı esasen ana vatanınız ise çok da gerekli bir ihtiyaçtır. eş dost çevrenizi türkiye'ye geldiğinizde görmek istiyorsanız ve geldiğinizi yeterli kitleye duyuramayıp onları göremeden tekrar türkiye'den ayrılıyorsanız içinizi buruk bir hüzün kaplayabilir bir dahaki gelişinize kadar.
  • interrail gibi hayatınızda ilk defa yurtdışına çıkıp, ömür boyunca unutamayacağınız maceralara atılmışsanız normal bir durumdur. o zamana kadar dünyada geçirdiğiniz kısa ömürde bir çok ilk ile interrail de karşılaşmışsınızdır ve ülkenize döndüğünüz zaman herşey size o güzel günleri hatırlatmaktadır. yada amerika'da sürücülerin yayalara ne kadar saygılı oldukları bilgisini ezilmekten son anda kurtulduktan sonra kızgın bir ses tonuyla çevrenizdekilerle paylaşabilirisiniz.

şu ana kadar facebook'da arkadaşlarının albümlerine bakmadı diye kimsenin hesabı silinmemiştir. kimse listesindeki tüm arkadaşlarının tüm albümlerine baktı diye facebook vip üye yapılmamıştır.
  • genelde uzerinde "smoking kills" gibi uyarı yazıları olan, bandrolsuz freeshop sigaralarını her fırsatta gostermek gibi sonuclar doguran hadise.
  • yurtdışına çıktığınız zaman oranın yerel gsm cep telefonu hattını alarak roaming masrafından kurtulmak için yaptığınızı söleyerek insaları aramak, konuşmak, yurtdışı numaranızla hava yapmak.
  • bunun facebook a uyarlanmıs hali su aralar cok gozume carpan merak.orneğin bir konser eventiyle karsı karsıyayız diyelim. tas gibi bir grup yada tas gibi bir popcu kızımızın konseri var. hemen eventin mesaj kısmında bir cumlecik yazı;

"kırgızistan dayım .ama cok isterdim gelmek"

yada

"floransa da muze geziyorum su an,belki baska bir sefere..opcukler..."

gercekten aramızda cok gormek isterdik..peh.
  • bunun benzeri bir de türkiye'ye sık gittiğini duyurma merakıdır. yurt dışında yaşayan türkler arasında görülür ve gıpta ederler bu lükse sahip olanlara. çok ciddiyim. ben gıptayı geçtim valla kıskanıyorum artık.
  • simdi bi gun jfk de bekliyoruz...
hesabın var mı? giriş yap