• yurtdisinda yasayan yazar arkadaslarimiz evlerinde ne kadar fatura oduyor, masraflari ne kadar asagi yukari bir karsilastirma icin actigim baslik. elektrik, su, internet vs.. gibi ihtiyaclar icin ne odeniyor.

edit :

aslinda basligi acarken ki amacim, hangi ulkede elektrik yada su vs... daha pahali gibi gormek ve turkiye´den ayrilmayi dusunenlere farki gormelerini saglamak icindi. bir kac kiside orada ne kazandiklarini da yazsinlar farki gorelim diye belirtmisiler. ekleme yapiyorum o zaman

yer : santigo sili
    kazanc : 2 milyon sili pesosu ( guncel kur 1 us$ = 663.79 peso )
    ev kredisi : 30 yillik geri odemeli 215.000 peso ( ayni ev kira olsa 325-350.000 peso arasi)
    elektrik + su + gaz ( gaz sade ocak icin, isinmaya kullanmiyoruz ) 50.000 peso
    ısitma : gazli soba, 15 lt lik tup 18.000 peso
    tv + telefon + internet : 40.0000 ( telefon sili icinde cep ve sabit hat icin sinirsiz, tv 82 kanal normal 70 kanal hd, internet 200 mega )
    apartman aidati : 75-80.000 peso arasi ( apartmanda havuz, jimnastik salonu, sauna mevcut)
    haftada bir temizlige gelen kadin : 15.000 peso

ev tutmak icin : yeni gelen yabancilardan istenen 3-6 aylik kira pesin + bir ay garanti + bir kiranin yarisi emlakciya

ıkinci edit

emlak vergisi : 4 taksit, her taksit 15.000 peso
  • 47 m2 esyalı daire icin elektrik, isitma, su, internet dahil 1170 euro ödüyorum. (kira dahil)
    +17 euro da zorunlu tv vergisi var

yer almanya - münih

meslek: senior yazılımcı

rakamlar goz korkutmasın kira ve faturalar en buyuk kalem. market alışverişleri türkiyeye gore daha ucuza geliyor. yani kirayi dustukten sonra kalan parayi lukslere kacmadikca bitirmek pek kolay degil. su anda tek maasla birikim dahil yapabiliyoruz. esim de calismaya basladiginda diger maas tamamen birikime donecek.

edit: maaş, meslek, medeni durum ve yorum eklendi. sacmasapan mesajlardan sonra maas silindi
  • varşova'da 28.5 m2 stüdyo daireye tüm faturalar dahil 1560 zl ödüyorum. güncel kurdan euro değeri: 363,78

edit: ev eşyalı
  • rotterdam. 90 m2 mobilyalı daire. kira+tüm faturalar: 1950 euro

kira hariç tüm faturalar ortalama 150-175 euro

ortalama ev kirası, merkeze yakın yerlerde 1000-1500 euro + otopark 100-150 euro
  • kanada'da 32m² evde yaşarken aylık elektrik faturam mevsimine ve evde ne kadar zaman geçirdiğime göre $20 ilâ $45 cad arasında değişiyordu. bitcoin kazarken 320 doları görmüştüm ama onun bir hükmü yok. eyalet bc bu arada. ve kanada'da apartman dairesinde su faturası diye bir olay da yok. yani en azından bc'de yoktu. ayrıca kiracılar için genellikle aidat diye bir şey de olmuyor, kiraya dahil. internet de 100/20 hızında ve 1tb kotalıydı, aylık yaklaşık $110 cad kadar ödüyordum. şimdi baktım da bu değişmiş. fiyat aşağı yukarı aynı ama hızı 150/30 olmuş ve uzun süreli taahhüt yapanlar için kota komple kalkmış.

prag'daysa elektrik, su, aidat, 300/20 sınırsız internet gibi her şey dahil 15000 czk ödüyordum. dairenin boyutu üç aşağı beş yukarı aynı. yalnız yeni kiracıya aynı daireyi 16000 czk'ya kakaladılar. ev sahibiyle yaptığımız sözleşmeye göre bunun 3000 czklık kısmı masraflar içindi, gerisiyse kira. yani internet, elektrik, su, aidat için toplam 115€ gibi düşünebiliriz.

bu arada kanada'daki ev beyaz eşyalı ve demirbaşlıydı, prag'dakiyse komple eşyalı.
  • ve sıradan bir çomar başlar konuşmaya.

iyiki türkiyede yaşıyorum öyle ev kirası için 1000 lira para ödüyorum bazıları gibi 6 bin lira falan vermiyorum ayrıca alamanyada hayat ızdırap gibi türkiyemiz mis türkiyemiz cennet ne yapacam elin memleketinde ayrıca tv vergiside istiyorlarmış gerçekten ülkemizin değerini bilmemiz lazım .

devletimiz dört dörtlük alamanya kıskanıyor bizi .
  • londra , merkeze yakin (islington angel bolgesi)

double room 825 pound oda kirasi butun faturalar icinde.
    (bolgede studio ya da one bedroom flat fiyatlari cok cok ucuk bunu da belirteyim)
    yol masrafi haftalik ortalama tek kisi 20 £ (hadi aylik max 100) / top-up seklinde yaptigim icin fiyat bu sekilde. (total 2 kisi 200 £ )
    telefon faturasi iki kisi 50£ civari.
    mutfak masrafi haftalik ortalama 50-70 arasi ( aylik 250 civari)

yani kisaca zaruri ihtiyaclar icin 1350 1400 £ diyelim, haftalik da ekstra disarda yemesi icmesi desek aylik 1600 £ civarina standart bi kalipta yasiyorsunuz.

kaba hesap aylik asgari ucret 1300 1400 bandinda yani kisaca cogu avrupa ulkesinde oldugu gibi 1 kisinin maasi asagi yukari londrada yasam ev giderleri icin ucu ucuna yetiyor.
  • amsterdam

merkezi (vondelpark a 5 dk bisiklet) 60 m2 ev (bahceli)) kira 1435 euro (ucuz degil, ama fahis de degil)

evin tum diger giderleri (su, elektrik, internet, isinma vs) normal insanlar icin 150-200 euro civarindayken ben surekli usudugumden 250 euro

cep telefonu faturasi aylik 30 euro

edit: bu arada ev esyali, tabii ki kirayi arttiran parametrelerden biri de bu.

edit 2: az daha zenginlestirmeye calisacagim:
    spor salonu uyeligi: 20 eur civari halledersiniz cok fancy bir yere gitmiyorsaniz.

yoga falan yapiyorsaniz ders basi 12-15 eur civari degisir. gerci paket alirsaniz 10 a kadar duser.

toplu tasima gittiginiz duraga gore degisiyor ama cok bisiklet odakli oldugundan cok fazla gideriniz olmaz bence

disari cikma, ornegin guzelce ama fine dining olmayan bir yere gidip 1 kadeh sarapla yemek yersniz adam basi 30 eur gibi bir seye cikarsaniz.
  • dubai.

internet + kablolu tv : 520 aed(780 tl)
    dewa (elektrik-su) : 400 aed (600 tl)

2+1 92m2 ev, yillik bakim ucreti (sogutma dahil): 13200 aed (19,800 tl) aylik 1,650 tl.
  • hepimiz mi yurtdışına gittiniz lan dedirten faturalardır.
    harbiden soruyorum nasıl gitmeyi başardınız ? yeşillendirin
hesabın var mı? giriş yap