• 47 m2 esyalı daire icin elektrik, isitma, su, internet dahil 1170 euro ödüyorum. (kira dahil)
    +17 euro da zorunlu tv vergisi var

yer almanya - münih

meslek: senior yazılımcı

rakamlar goz korkutmasın kira ve faturalar en buyuk kalem. market alışverişleri türkiyeye gore daha ucuza geliyor. yani kirayi dustukten sonra kalan parayi lukslere kacmadikca bitirmek pek kolay degil. su anda tek maasla birikim dahil yapabiliyoruz. esim de calismaya basladiginda diger maas tamamen birikime donecek.

edit: maaş, meslek, medeni durum ve yorum eklendi. sacmasapan mesajlardan sonra maas silindi
  • hepimiz mi yurtdışına gittiniz lan dedirten faturalardır.
    harbiden soruyorum nasıl gitmeyi başardınız ? yeşillendirin
  • almanya’dan bir müteahhit olarak ve gayrimenkul ekonomisi okumuş bir yazar olarak bildiriyorum:

güncel verilere göre almanya’da bir evin yan giderleri ortalama olarak metrekare başı 2.50€’dur. buna elektirik ve internet eklenir, elektirik normalde 80-100€ arasında oluyor gördüğüm kadarıyla.

bizim yaptığımız binalarda sırf yenilebilir enerji, 3 camlı pencereler vs. sayesinde aylık yan giderleri 1.60€’ya indirmeyi başarabiliyoruz.

şu an zaten en geri kafalı müteahhitler bile yenilenebilir enerjiye dönmeye başladığı için şöyle diyebiliriz:

bir evin yan gideri son 5 yılda yapılan binalarda metrekare başı 1.60€ ve 1.80€ arası, daha eski binalarda ortalama 2.50€.
    yenilenebilir enerji kullanılan binalarda belediyeler ayrıca ev sahiplerine daha ucuz elektrik veriyor böylece elektrik faturası da daha ucuz oluyor.

sorusu olan yeşillendirebilir.

edit: vay arkadaş bu kadar soru beklemiyordum keşke sesli mesaj özelliği olsaymış sözlükte :)

şimdi en çok gelen soruları baştan burda yanıtlayayım ki sorular tekrarlanmasın, diğerlerini birer birer iş çıkışı yanıtlayacağım:

1. en çok sorulan soru yenilenebilir enerji ile neyi kastettiğim yönünde. biz ısıtma için (kalorifer ve su) jeotermal enerji kullanıyoruz. böylelikle doğalgaz vs. fiyatlarından tamamen bağımsız bir şekilde sırf ısı pompasının harcadığı elektriği ödüyorsunuz ki o da daha önce belirttiğim gibi devlet tarafından teşvik ediliyor ve elektriği çok daha ucuza kullanabiliyorsunuz.

bu videoda aslında olayın özeti güzel anlatılmış bizim kullandığımız sistem ana fikir olarak aynı:

jeotermal ısıtma

2. anladığım kadarıyla çok ev arayan var, ben bonn bölgesinde yaşıyorum dolayısıyla hamburg, berlin ve münih’te ev arayanlara yardımcı olmam çok çok zor, sadece teorik yönde yardım edebilirim :)
  • paris, 55 m2 büyüklüğünde 2 oda ev için aylık masraflar
    kira+kapıcı parası+apartman aidatı+ısıtma+sıcak/soğuk su = 1000€
    elektrik = 20€
    mutfaktaki ocak için gaz = 5€
    1gbit download/500mbit upload internet + tv paketi + ev telefonu tüm avrupa içi sınırsız görüşme dahil + aylık netflix paketi = 32€
  • edit: başlığa hasbelkader california'da beyaz yaka olabildiği için ülkenin tamamını avrupa'dan daha iyi zanneden bir saftirik damlamış bile. ama polemiğin geri kalanını amerika birleşik devletleri başlığında sürdürürüz, bu son zamanların en yararlı başlıklarından biri, burayı bok etmeye gerek yok.

neredeyse bomboş olan amerika'da elbette emlak daha ucuz avrupa'ya göre, ki orada bile sf, nyc gibi felaket ortamlar var.

avrupa'nın fark attığı konu yaşam kalitesidir. yediğin yemek yemeğe benzer, stadyumun tek vasıtayla gidilebilir, çocuk büyütmek dediğin şey zorunlu köle gibi şöförlük yapmak değildir, ameliyat olucam diye evini ipotek etmezsin, internet ve cep telefonu amerika'dan fersah fersah ucuz (ve genelde daha hızlı), şehirler arası trenler 1000 kat daha iyi ve daha ucuz, şehirler ve ülkeler arası uçaklar daha ucuz, üniversite parasız, sağlık sistemi en az aynı kalitede ve çok çok daha ucuz, çocuğunun ortaokulda lisede silahla taranma riski yok....
    (bkz: daha gider bu)

evet amerika'da arabayla en az yarım saat şehirden uzaklaştıktan sonra müstakil evler çok ucuz ve kocaman, doğru.
    sonra da o evlerin mortgage'ını ödemek için bir ömür boyu araba kullanıp arabada yemek yiyorlar.
  • ve sıradan bir çomar başlar konuşmaya.

iyiki türkiyede yaşıyorum öyle ev kirası için 1000 lira para ödüyorum bazıları gibi 6 bin lira falan vermiyorum ayrıca alamanyada hayat ızdırap gibi türkiyemiz mis türkiyemiz cennet ne yapacam elin memleketinde ayrıca tv vergiside istiyorlarmış gerçekten ülkemizin değerini bilmemiz lazım .

devletimiz dört dörtlük alamanya kıskanıyor bizi .
  • varşova'da 28.5 m2 stüdyo daireye tüm faturalar dahil 1560 zl ödüyorum. güncel kurdan euro değeri: 363,78

edit: ev eşyalı
  • imamoğlu seçildi dönsenize lan ibneler! *
  • yurtdisina cikma somutlasip da 'e ben ne bok yiyecegim, acaba maas yetecek mi?' sorulariyla internette surekli 'cost of living' aratip bir bok anlamama huznune mukemmel bir alternatif olmus baslikken (keske ben tasinirken de olsaydi mesela, daha az panikleyerek giderdim) bir sekilde haset, sevimsiz, her bir seye bok atmaktan ve baskalarinin sikintisindan kendine mutluluk cikaran parazitlerin nefret akittigi basliga donusmustur, adamin yurtdisinin y'siyle alakasi yok, defol git degil mi o zaman bu basliktan, cok cekemiyorsan basligi engelle, ama yoo dostum yoo, illa ki gelip zehrini akitacak.

bir de schadenfreude'ciler var 'yasasin kutu kadar evlerde curuyorlarmis!! mutlu degillermis!!' diye masturbasyon yapmaya calisan, allahim akil fikir.

surada yazanlarin hicbirinin 'hava atmak' icin yazmadigina eminim, yazdiktan sonra onlarca mesaj aldim soru soran, ve hepsine de dilim dondugunce yanit vermeye yardimci olmaya calistim, eminim diger yazanlar da 'uf snne be slk' dememis, yardim etmislerdir.

her neyse.
  • amsterdam

merkezi (vondelpark a 5 dk bisiklet) 60 m2 ev (bahceli)) kira 1435 euro (ucuz degil, ama fahis de degil)

evin tum diger giderleri (su, elektrik, internet, isinma vs) normal insanlar icin 150-200 euro civarindayken ben surekli usudugumden 250 euro

cep telefonu faturasi aylik 30 euro

edit: bu arada ev esyali, tabii ki kirayi arttiran parametrelerden biri de bu.

edit 2: az daha zenginlestirmeye calisacagim:
    spor salonu uyeligi: 20 eur civari halledersiniz cok fancy bir yere gitmiyorsaniz.

yoga falan yapiyorsaniz ders basi 12-15 eur civari degisir. gerci paket alirsaniz 10 a kadar duser.

toplu tasima gittiginiz duraga gore degisiyor ama cok bisiklet odakli oldugundan cok fazla gideriniz olmaz bence

disari cikma, ornegin guzelce ama fine dining olmayan bir yere gidip 1 kadeh sarapla yemek yersniz adam basi 30 eur gibi bir seye cikarsaniz.
hesabın var mı? giriş yap