• duygu sömürüsünden nefret ederim ama şunları yazmasam içim rahat etmezdi:

ben de berra gibi engelliyim. spastik değilim serebral palsi'liyim ama sorunlarımız çok benzer. ben de yürüme zorluğu yaşıyorum. şurada onun halinden en çok ben anlarım herhalde. yıllarca haftanın neredeyse her gününü fizyoterapi pedinde geçirdim. saatlerce fizik tedavi aldım. çektiğim acının, döktüğüm terin, göz yaşının haddi hesabı yok! en iyi doktorların odasında, en iyi fizik tedavi merkezlerinin salonlarında yıllarım geçti. benimki ameliyatla çözülecek bir şey değildi. bir yere kadar iyileşme ya da en azından fazla ilerlemesini durdurmayı başardık. şimdilik...

velhasıl seni en iyi ben anlarım berra. o para belki şimdi, belki bir sene sonra ama muhakkak toplanacak ve ameliyatın gerçekleşecek. son cümleyi "ve yürüyeceksin"le bitirmek isterdim ama 25 yıldır bu hastalıklarla mücadele eden ve çevresini gözlemleyen biri olarak ihtiyatlı davranıyorum. ama ihtiyatlı olan "beni" size anlatayım:

dünyanın en realist insanıyımdır. hiç öyle olmayacak hayaller kurmam. daha çocukken de böyleydim, şimdi de. hatta olaylara hep olumsuz bakan biri bile sayılırım. "liseye tek başına gidip gelebilir mi" soruları uçuşurken hoooooop bir baktık ki 4 sene bitmiş! "artık buraya kadar, üniversite falan hayal tabii ki canım" derken uzaktan eğitimle üniversite de bitmiş! "e tamam artık bu kadar evde oturur kitap okur, yazı yazarım" derken hiç beklenmedik şekilde çat kpss'yle memur olarak atanmışım!***

yani demem o ki potansiyel bağışçı, olmaz olmaz deme hiç; olmaz olur! gönlümden geçen tabii ki berra'nın yürümesi, koşması, bisiklete binmesi... umarım seni "yürütebiliriz" berra. bu sefer umutluyum!

---
    kendim ve ailem adına küçük de olsa bir bağışta bulundum kampanyaya. umarım siz de katılır şu çocuğun hayallerini yaşama ihtimaline bir el atarsınız. hayatımda ilk defa duygu sömürüsü yaptım ibneler basın paraları!

---
    edit: 15.04.2015 13:11 itibariyle 172 bin lira toplanmış. duygulandırdınız beni ibneler.
    ekleme: farelihamburger mesaj atmış: "duygulandırdın lan ibne. dün iddaadan 200 lira kazanmıştım senin yüzünden gitti paralar mınıskiim"

kendisini açıktan kutluyorum!
  • futbolcular yardim etmez.
    inşaat zenginleri ihale zenginleri etmez.
    milletvekilleri adaylar aday adayları siyasi partiler etmez.
    ulkenin sosyal kurumlari yardim etmez.
    yine biz sozlugun fakirleri ustuste para koyariz toplariz o parayi.
    tanim: zengin ve fakir kavramlarini tekrar sorgulatan kampanyadir
  • her gün gittiğiñ starbaks var ya. he. onuñ yanında bir bankamatik olacak. gördün? işte, ona git, içeceğiñ kahvenin parasını yukarıdaki numaralara yatır. tamam. şimdi eviñe git ve mutfakta kahveñi yapıp iç. aferin adam oluyoñ.
  • herkes 10 tl yatırsa 18 bin kişi
    herkes 20 tl yatırsa 9 bin kişi
    herkes 40 tl yatırsa 4500 kişiyle haledebileceğimiz bir olay.

edit: her turlu olucak iş..
  • 50 tl ve üstü bağış yapanlar dekont fotoğrafını gönderirse kendilerine üstsüz fotoğrafımı göndereceğim kampanya.
  • beyler gidip 5 tl falan atmayalım. özür dileyerek atacağınız paraya karışmak istiyorum.

- sigara içen insanlardan ricam 1 haftalık sigara paranızı çıkartın yollayın. hatta ekstra bir güzellik de kendinize yapıp bu hafta sigarayı içmeyin. sigara aklınıza geldiğinde berra'yı düşünün. sizin içinize çekip, kendinize zarar vererek dışarıya üflediğiniz dumandan çok daha önemli şeyler olduğunu hatırlayın.

- bu gece arkadaşlarıyla taksime, bahçeliye, bakırköye vs gidip eğlenecek arkadaşlar! toplayın arkadaşlarınızı berranın durumunu anlatın. saçma sapan yerlere vereceğimiz paraları bu gece berra kardeşimize yollayalım deyin. bir gece de eğlenmeyelim çok mu ? berranın koşmasından daha mı önemli iki dandik mekanda oturmak ?

- midye seven arkadaşım. bu gin gidip o tepsiyi bitirme olmaz mı ? açsan git bir simit al ye. boş şeylere keyife harcayacağımız parayı yollayalım kardeşimize.

- sabah uyanan hafif varlıklı üniversite öğrencisi! bu sabah sucuksuz yumurta yiyemiyorum diyen tayfa ses verin burda mısınız ? bu sabah sucuksuz iki yumurta kırıp onu yeyin. akşam kız arkadaşınızı mekana götüreceğinize alın sevgilinizi gidip bir bankta dertleşin. sevdiğinize de anlatın konuyu, o da yardım etsin.

- oyun delileri burda mı ? yoklamaya katılmadan olmaz. hani oyun oynarken gidip yanına tonla doritos, lays, çikolata veya ice tea alıyorsun ya (kendimden biliyorum) heh işte onları alma bugün. 2-3 gün nevale olmadan oyna oyununu. bu ay gold üyelik alma oynadığın oyundan. knight dönemi devam ediyor mu bilmiyorum ama gidip gold bar alma sağdan soldan. rampage'iniz bol olsun. allah yardım eden oyun sevdalısı kardeşlerimizden, dota severleri techiesin mayınından, counter strike sevenleri head shotlardan korusun.

- beyaz yakalı tayfa. her allahın günü gelip burada plaza diliyle dalga geçiyorsunuz ya bilinçli üç beş kişi olarak. heh işte bugün o berkecanların pelinsuların olduğu ofisine büyük bi enerjiyle gir ve pamuk eller cebe diye bağır. anlat durumu. onlar da az gerçek hayata dönsün. bugün en büyük derdi ofisteki kahve makinasında süt tozunun kalmamış olması olmasın. olmaz mı ? sende bunu yapacak yürek görüyorum. hadi bakalım.

- sülalenizde böyle sağda solda zekat verecek birilerini arayan teyzeler olur. bakma öyle sağına soluna. her sülalede vardır böyle teyzelerimiz annelerimiz. onlara gidin onlardan talep edin.

- yani sonuç olarak arkadaşlar, emin olun burada başlığa ''up'' yazmaktan daha da güzel şeyler yapabiliriz. (burada up yazanların emeğini sorgulamıyorum başlığı yukarıda tutmak zaten büyük bir görev) bu yukarıda yaptıklarımın hepsini yapacağım ben tek tek. aha bu entry de burada sözüm olsun. sen ben belki 10 lira yollayabiliyoruz. olsun olay 10 lirayı verelim rahatlayalım değil. herkes ekşi sözlük okumuyor. onlara da ulaşalım. ulaşalım ki berranın yüzündeki gülümsemede payımız olsun. hadi herkes mesaiye. bugün o mercedesten inen ve şöförüne bile gülümsemeyen patronunnuz için değil, bugün hayırsız ev sahibiniz için değil, bugün kapitalizm çarkı daha da büyüsün diye değil! bu günkü mesaimiz berra için olsun.

- ben ne mi yapacağım ? yukarıda saydıklarımın hepsini tek tek gerçekleştireceğim. birazdan evden çıkıp atm'ye ''yürüyeceğim'' sırf berra kardeşimiz de yürüyebilsin diye.

rabbim hepinizden razı olsun. hepinize güzel ve sağlıklı günler diliyorum.

edit : ben yatırdım geldim. şunu da söylemeden geçemeyeceğim içim huzurla doldu. kimseye hayrımız dokunmayalı ne kadar zaman olmuşsa artık bilmiyorum.

ek bilgi : garantide içeriden sıra alıp yollamaya çalışırsanız 35 lira ek ücret alıyorlar. atm'den hiç ücret alınmıyor. bilenler dalgaya almasın bizi, benim gibi bilmeyenler olabilir diye söylüyorum inanın çok fazlayız :) bu tarz işlerden pek anlamıyorum zaten. #50349878

son olarak nasıl deseeeeem... acil değil de böyle çabuk çabuk bankamatiklere gitmeliyiz arkadaşlar.
  • euro kurunun dengesizliği gözümü çok korkuttu berra'nın babasıyla görüştük

herkese çook selamları var. berra kalkamamış bugun. evdelermiş o yuzden.

birde dünya tatlısı fotoğraf gönderdi abilerine ablalarına selamlarıyla beraber. bugun aldığım en güzel hediye. sizlerlede paylaşmamı istedi.

berraa'dan selamlaar var
  • başardığımıza inanamıyorum :) toplandı yani tamami? vay be. guzel haberlerini de alırız insallah. :)

su baslikta cirpinan, yardim eden ve ayni fikirde olmadığım bir suru insan var. baska basliklarda birbirlerine küfür eden insanlar burada aynı yangına su taşıdık. muslumani ateisti akplisi solcusu. işte budur. keske şu dayanışma, şu beraberlik her yere taşınabilse de ülkece huzur icinde yaşasak .. diye dileğimi belirtmeden edemedim. amin.
  • öncelikle başlığı açan, önayak olan arkadaştan allah, buda, yehova, fsm razı olsun. eşşek gibi verdik, verecez tabii ki ama,
    ben anlamıyorum aga, bir devlette nasıl paran olmadığı için gerekli sağlık hizmetini alamazsın lan, bu bir değil, iki değil, ilk değil ve son da olmayacak. hadi bu sefer süpersonik bir arkadaşın sayesinde umarım berra kızımız yürüyecek de, ulan sen nasıl bir devletsin, senin ta götüne koyıım ben, ne demek lan sağlık konusunda yardım kampanyasına izin vermek, ne izni oğlum hasta mısınız siz, o kadar normalleşmiş ki bunlar artık garip gelmiyor, halkın sağlığı için halkın önayak olmasıyla başlayan bir yardım kampanyasına izin vermek ne demek lan, bak yazdıkça sinirim tepeme çıkıyor.
    bir vatandaşın tedavi şansı varken sadece parası olmadığı için yürüyemeyecek, sakat kalacak, ölecek sen devlet olarak vatandaşların yardım kampanyası düzenlemesine izin vereceksin, senin allah belanı versin tez zamanda. böyle şeyleri kimsenin duymaması lazım, gayet rutin şekilde halletmen lazım bunları (lafta) sosyalimin devleti.
    sikerler bölgesel gücü de, ortadoğunun liderliğini de, uzununu da kısasını da.
    amacı halkı mutlu etmek olmayan, tam dersine halkının; devletin bekası için tüm emirlere uymak, tüm saçmalıklara katlanmak zorunda olduğu bir yapının suratına sıfatına sıçayım.
  • ilk kısmı başarılı olmuş kampanyadır, inşallah yürüdüğünü de göreceğiz.
    helal lan ekşici piçler, fularınıza sağlık.
hesabın var mı? giriş yap