• çoğu insanın yanlış bildiği, gerçek olmayan bir sistemin parçası olan şehir. şehir, içinde yaşayan insanlar, hatta diğer makinalar da bir başka matrix'e bağlıdır. insan tarlalarındaki insanlar nasıl yalan bir dünyanın içinde yaşıyorlarsa zion'daki insanlar da farklı bir yalan dünyanın içinde yaşayorlar.
  • matrixde tank ve abisinin yetiştiği ,gerçek insanların yaşadıı son şehir.
    ulan yanlış hatırlıyosan acaip sıçarırız die tırsmaktayım. ve de açtım vcd yi baktım doruymus
    oh rahatladım
  • the matrix reloaded'ın trailerından anlaşıldığına göre 72 saat içinde neo tarafından kurtarılmazsa düşecek olan şehir.

bkz:
    neo: what if i fail?
    the oracle: then zion will fall.
  • siyonizm sözcüğünün kökeni. (bkz: a silver mount zion)
  • ibranice'de* sığınak ve sanctuary anlamlarına gelen kelime...
  • matrixteki zion halkının coğunluğunun afro-amerikan(zionian),meksikalı,cinli olduğunu görünce genelde isyan eden halklar hep toplanmış orada dedirtti.
  • temple'ını matrix'in içinde gizleyen şehir.
  • önceleri kudüs'ün bir bölümüne verilen isimdi. zamanla yahudilerin kudüs için kullandıkları kutsal bir isim haline gelmiştir.
  • matrix film üçlemesindeki, insanların son elinde kalan şehir. yerin derinliklerinde gizli, sıcak ve korunaklı bir şehirdir.

zion'a kocaman bir kapıdan hovercraftlar giriş yapar. üç bölümden oluşur; güverte, yaşama alanları ve mekanik kısım.

filmin başlarında zion'da makinalara karşı direnişin 100 yıldır devam ettiği söylenmektedir. akabinde ise aslında zion'nun yerinin makinalar tarafından bilindiği, daha önce 5 kez yerle bir edildiği anlaşılmaktadır. aslında zion bir direnişin merkezi değil, makinalar tarafından var olmasına izin verilen tamamen bir kontrol altında tutulan şehirdir.

tabi bunu seçilmiş kişi (the one) harici hiç bir insanoğlu bilmemektedir. 6. seçilmiş kişi olan neo, zion'u 6. kez yıkılmaktan kurtarmış ve makinalar-insanlar arasında bir barış sağlamıştır.

barış sağlandıktan sonra insanlar, makinalara bilinmeyen bir yerde daha korunaklı yeni bir zion inşa etmiş, hainler tarafından makinalara haber uçurulmasıyla yapılan barış sona ermiş ve ikinci savaş başlamıştır.
hesabın var mı? giriş yap