• fed'in faiz kararı alma ihtimalinin yüksek olduğu toplantı.
    fed başkanı powell mart ayının faiz arttırımı için uygun olacağını da belirtmiş.

kaynak:
  • fed’in faiz arttırma olasılığının çok yüksek olduğu toplantı. analistlerin ve ekonomistlerin büyük bir kısmı 0.25 bir artış öngörüyor. diğer bir beklenti ise fed’in bu sene içinde minimum 4 kere faiz artışına gitmesi.

artan enflasyon, covid-19 nedeniyle basılan paralar yüzünden oluşan stock market ve diğer market balonları, rusya - ukrayna savaşı vs. gibi nedenler varken faizi agresif bir şekilde artırma yoluna giderse fed ciddi ciddi 2022 global ekonomi krizi ihtimali olabileceğini düşünüyorum. o yüzden en mantıklısı 0.25 olacaktır. herhalde tarihin gördüğü en zor tapering işlemlerinden biri olacak.

türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri bu sene zor zamanlar bekliyor. çok hassas olan türk lirası bakalım 15-16 martta ne tepki verecek.

daha önce entrylerimde belirttiğim üzere bu sene benim adıma short açmak ile geçecek.

yatırım tavsiyesi değildir.
  • "geçici" enflasyonu gölgeyecek bahanelerini oluşturdular, savaş.
    pas geçer ve yumoş açıklamalar ile kutsalı hisse senedi piyasalarını biraz daha şişirir.
    faiz artırımı 750 puan ve parasal daralma gerekli.
  • kripto yüzünden ülkece fed toplantılarını takip eder olduk. teşekkürler bitcoin.
  • fed kararı ne çıkarsa çıksın bizim kutudan yine kabaran bir şeylerin çıkacağını değerlendirdiğim toplantıdır.
  • 0.25 baz puan artış…
    piyasa olumlu karşılayacak, borsalarda çöküş falan olmayacaktır!!!
  • önceki açıklamalar doğrultusunda faiz artırımı piyasa tarafından alındı yorumları vardı. ancak şu an bir savaş ortamı var, brent petrolün, emtiaların ciddi bir artışı söz konusu.

bakalım son 1 hafta kala neler olacak?
  • fed'in 25bp (%0,25) faizcik arttırarak 40 yılın rekorunu kıran %7,9'luk enflasyona müdahale ettiğini iddia edeceği toplantıcık.
  • (bkz: #134738060) fed`in en fazla 0.25 sene sonuna kadar da piyasalar dikkatli izlenip yumusak davranmasini bekliyorum. savas fede istedigini verdi sert faiz arttirimlari anlamsiz.

bisti veya ulkeyi riskli goren turk varliklarinda durmak istemeyenler asya piyasalarina bakabilir. avrupa rusyayla sorunlarini cozmeden ekonomisi ciddi sikinti yasar , abd`de enlasyon kalici ve dolar gereginden fazla degerli. ama asya piyasalari gereginden fazla satildi , orda eski dunya ekonomi sirketleri haric ( gereginden fazla alim yapildi petrol emtia bu seviyelerde duramaz) ozellikle tech firmalari alim icin firsat sunuyor ozellikle kripto balonuna yatirim yapanlarin patlamasi(kriptocular teknoloji hisselerini sever) ve petrolun eski seviyelere gelmesi sonucu para yine tech sirketlerine akacak . ozellikle pandemi bize fintech servislerinin onemini gosterdi. hong kongta siyasi endiselerden de dolayi 0 borcla latin amerikada pazar payi %50 nin uzeri , dunyanin geri kalaninda da en yakin rakibi verifonedan her sene pazar payi kapan sirket agzi tika basa nakit doluyken fd 0.4 lerde dolasiyor. sirket pax globalin kurucusu ve %30 pay sahibi. megahunt ınformation chip , cloopen bulut iletisim saglayicisi gibi sirketlerin kurucu ortagi . ıleri okumalar icin https://seekingalpha.com/…-worth-3-times-market-cap
    https://simplywall.st/…hina-hkg818-is-well-wo-1/amp

bistte de bir sirket hak ettiginden cok assagida islem goruyor dun yazmistim ama kur riskinden dolayi yaziyi kaldirdim. martta kkm donuslerinin bir daha tl`ye donmeyecegini , gayrimenkulu turk insaninin sismis fiyatlardan almayacagini paranin biste akacagini dusunuyorum. dolayisiyla mart sonuna kadar kurda da denge olusmasiyla beklenip ondan sonra bistteki sirkete portfoy kaydiracagim . mart sonu burayi editlerim.

gelisme editi: bana gore piyasalar icin fedin 0.25 faizinden daha onemli bir olay olustu. cin piyasalarini destekleme sozu verdi. bu durum abdnin cin sirketlerini kottan cikarma vs ikidebir borsa uzerinden vurmaya calismasini bosa cikarmaya yonelik bir hamledir ve cinin 3 tn dolari oldugunu da goz onunde bulundurursak turkiyedeki veya abddeki fiyati allah katina cikmis balon hisseleri yerine çin gibi bir ulkede hisse bulundurmanin mantikli oldugunu dogrulayacak bir durumdur. cin teknoloji sirketleri gunu %6 raliyle kapatti.

https://www.google.com/…er-oluyor-2279440?ampmode=1

not: yatirim tavsiyesi degildir
  • 25 baz puan artis bekledigim toplantidir. 50 baz puan fed icin cok ani olur ama ona da % 5 ihtimal verelim, son gelismelerle enflasyon artis hizi daha da artacak, on almak isteyebilir.
    not: ytd
hesabın var mı? giriş yap