• kazanırken iyiydi geleceğin para birimiydi ... kaybedince de, kriz savaş haa öyle mi ?

buyurun sokaklar sizin, kimse size garanti mi verdi?

kendinizi zora sokacak miktarları, ne olduğu bilinmeyen bir şeye yatıran net kumarbazdır.

zorunlu edit: bitcoin'in batacağını ima etmedim, sadece belli sayıda (5-10 kişi) sermayederin kontrolünde olan, istedikleri zaman çıkartan istediklerinde düşen bir para birimi, bütün coinler de ona endeksli, ne bekliyorsunuz ki ne olacağı tamamen muamma
  • kaybetmekten korktuğun miktarları riske atarsan üzülürsün canısı.
  • 1 yillik kripto tecrubemden ogrendigim kadariyla dususlerde mutlu olmuyorsaniz bi yerlerde yanlis yapiyorsunuzdur.
  • bu tür aptallar yüzünden ülkede yakında kripto marketler yasaklanacaktır. bu ülkede bir çocuk balkondan atladı diye pokemon, biri kafasına sıktı diye kumarhaneler yasaklandı. bu coğrafyada çözümler hep toptancıdır. zaten vatandaş da her boka ''dövlet müdahale etsin'' demeyi sever, bayılır.
  • üst edit. hali hazırda piyasa kötüyken yazdigim bu yazi icin cok mesaj geldi. insanlarimizin durumu gercekten kötü oyle mesajlar okuyorum ki inanamazsiniz. amcasının birikimini, halasının, annesinin, babasının birikimini bu işe basanlarimi ararsın. kredi çekip olmayacak noktadan insanların gazi ile girenleri mi sorarsın. arabasini satip parasinin degeri duserken sattigi aracin degeri yukseldigi icin bir daha alamayacak olanami uzulursun bilemedim. dostlarım kardeslerim sizin bu piyasada canınız cok yanar.

bu piyasa en ufak bir haberle tetiklenebilen bir piyasadir. biri ciktiginda kitlesel çıkışlar yada girişler meydana geliyor. o kadar icinde olmama ragmen hala kavrayamadigim kimseninde tam olarak hala kavrayamayacagi bir piyasa.

bosu bosuna bilmediginiz seylere yatirim yapmayın. paradır bir sekilde yerine gelir yada gelmez ayrı konu ama bu kadar uzun sure kendini uzmene dert sahibi olmana degmez bu isler. bu isten zengin olmakta o kadar kolay degil. oldum diyenlere de pek itimat etmeyin. kimse kaybettigini soylemiyor bu piyasada adam surekli kazandim diye giriyor. kendisi bir bataklıkta daha kimi çekebilirim diye adam avliyor. yapmayin uzuyorsunuz.
    --
    geçen yine biri kredi cekmesem iyidi yazdi. allahim sen bana sabir ver kredi cekerek yatirim yapacaksan ev al kardesim salakmisin. ne diye gidip riskli yatirim olan coin piyasasina yatirim yapiyorsun.

olmayacak krizdir. olursa turkiyede batan sadece vatandas olmayacaktir. ayrica ne zaman bu basliklar eksiden yazilmaya baslasa kisa sure sonrasinda btc hareketlenmeye basliyor. umudun bitti dedigi yerden.. saka saka olm bak diyorum ki borcla harcla bu is olmaz.
  • 16 bin tl param var amk. bu parayı faize atsam bir yılda 1-2 bin lira getirir. dolar yada altına gömsem sürekli baskiliyorlar ordan da 1 yılda gelse gelse en fazla yüzde 20 30 gelir. iddia oynasam zaten bahtsız bedeviyiz 3 maçta sifiri tüketiriz.

ponziyse de ponzi amk. en azından paranın 1 yıl içinde 2 hatta 3 e katlanmasinin hayalini kurdurabiliyor. ha 16 binin tamamen yok olma ihtimali de var ama bana koyar mı? sikimde olmaz sonuna kadar beklerim.

not: mana sand ve sol düştükçe 50 şer dolarlik alan finansal okuryazarlik cart curtdan anlamayan biriyim. ytd.
  • yav allahınızı severseniz ne bekliyordunuz? tabiki biraz yükseltip, insanları çekip sonra da düşürecekler. sistem 100 senedir bu şekilde çalışıyor. artık şunu bir herkes öğrensin de rahat edelim. bitcoine bu sene deli gibi saldıran iki ülke var. birisi nijerya diğeri türkiye. sizce bu ülkeler dünyanın en akıllı insanlarının yaşadığı yerler olabilir mi?
  • cryptocurrency ıs a giant ponzi scheme

şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. yıllardır az buçuk araştırmayla güvenilir olmadığını düşündüm ve kimseye tavsiye etmedim, bu yazıyı okuduktan sonra öğrendiklerim beni dehşete düşürdü, tahminimden bile kötüymüş.

yazıdan önemli notlar:
    kripto alım satımlarının büyük çoğunluğu tether ve diğer stablecoin dedikleri kripto paralar ile oluyormuş ve yıllar önce 1 tether = 1 usd ve her bir tether için rezervde 1 dolar saklama hikayesinin yalan olduğu ortaya çıkmasına rağmen, halen süren bir davadan başka birşey yapılamıyormuş! bugün insanlar kriptolardan çıkmak istese paralarını realize edemeyecekleri gibi, ilk koydukları parayı bile alamayabilirler çünkü bu paranın bir kısmı da kripto para üretimi için harcanan elektrik bedeli yüzünden buharlaşmış!

yine bu tether 'in sahibi olan firma tether 'in arzını sınırlayacağına katlanarak arttırmış ,hatta dilediği zaman dilediği kadar çok üretip 2017'de olduğu gibi yüklü miktar bitcoin alarak piyasayı manipüle etmiş. yani siz gerçek para yatırıp btc alırken bazı firmalar havadan kripto para üretip bunu btc ile değiştiriyorlar!

sadece bu bile insanların paralarını ne kadar tehlikeye attığını gösteriyor.

hala bu kripro olayına para yatıran varsa yol yakınken paralarını çeksinler derim.
  • benim anlamadığım sizin btc’niz eksilmiyor ki. sadece dolar karşısındaki değeri düşüyor. e bu btc’nin amacı bankacılığı, devletlerin paraları ile iş yapmayı bitirmek ve de kişilere özgürlük kazandırmak değil miydi, siz de bu projeye inanmadınız mı? yani geçen yıl tam da bu zamanlar btc yükselirken bunları demiyor muydunuz? ne oldu? btc dolar karşısında düşerse düşsün. sizin bu durumda dolarla ne ilginiz var? siz geleceğin parasına yatırım yapmadınız mı? söyleyin yoksa başka bir şey mi. :) eğer başka bir şeyse dolar karşı sürekli para kazanmayı nasıl mantıklı buldunuz? bu gayet de kumar, kumarda kaybedene acınır mı?
hesabın var mı? giriş yap