• dolar alamıyoruz bari başlığı parseleyelim.

yılın son haftasına girilirken pek de umut vermesi beklenmeyen kurdur.
  • değerlenir burası yatırım tavsiyesi olmamakla beraber 17 liraya ulaşır.
  • 15 tl civarlarında olacağını düşündüğüm kurdur. tabii ki yatırım tavsiyesi değildir.
  • malum sahsin kac kere tv'ye cikacagina bagli olarak 15-18 arasinda bir degeri gorecek olan kurdur. ulkeden uzakta olunca takip etmekte zorlaniyorum da.
  • 14,8 - 16,2 arasında seyreyleyecek kurdur.
  • dolar kuru olayına şöyle bakıyorum;
    stabil tutabilselerdi türkiyenin en torpilli adamını berat'ı yemezdi 4-7 arası biryerlerde tutabilirlerdi, damat kayınpeder takılırlardı, hayır tutamadılar, "ben dolara bakmıyorum" vs gibi fantastik açıklamalara geldi mevzular, 2018-2019 artışında bir dünya usd yi coin yakar gibi hiç ettiler. o sıra en güçlü ikinci adamken sadece dolar yüzünden tüm tayyip desteğine rağmen gitti berat.

üretim yok, herşey, ithalatla gider oldu, eski kurumlar bile yabancılara ait artık (telekom, seka, tank palet vs), topraklar bile satıldı. şimdi böyle bir ortamda kasten faizi indireceğim diyerek aslında el altından doları yükselteceğim mesajı veren bir yönetim varken, elindeki 3-5 kuruş daha fazla erimesin diye dolar altın alan insana ve sonrasında ani düşüşle terste kalıp beklemeye geçen bu insanlara vatan haini terörist muamelesi yapmak işgüzarlıktan başka bişey değil. zaten aktroll nerede ne diyorsa tersi olacakmış gibi konumlanmayı tercih ediyorum. buraa aktroller ne diyor bir bakınız.
    en baba spekülasyonları devlet eliyle yapıp, diğer insanları spekülasyonla suçlayan bir yönetim var, merkez bankası eski başkanı durmuş yılmaz'ı adamın tüm uyarılarına rağmen ekonomiyi bu hale getirenler linçlemeye çalışıyor, ilginç.
    tabi doları durduramayıp yeni ekonomi politikası küçük çin açıklamalarını da unutmamak lazım açık açık tl'nin değerini ihracatçı için düşüreceğiz denilmişti.
    dolar getirecek bir sanayi, tarım, turizm yokken doların düşüşünü aktroller gibi halkın satışına bağlamamız mı gerekiyor. şu an dengede olmadığını düşündüğüm için kriptoda ayı yaşar gibi sakin bekliyorum. bu arada iktidar resmen kaynak bulamayıp kafayı milletin şahsi tasarrufuna dikti, "illede bileziklerini sat sana söz daha büyüğünü alacam" diyen hayırsız koca gibi yanaşıp, zorluyor insanlarını, bir de almanyaya bak 18 yaşına basan her gence 20bin euro destek vermeyi konuşuyorlar.
    128 milyar dolar hiç edilmiş bir anda bunlara güven olur mu?
    üretimi, hukuku, demokrasiyi, adalati destekle, sermayenin iş yapabileceği bir ortamı sağla, saraylardan in insanların açlığını reel enflasyonu gör, sonrasında herkes fedakarlığını yapsın tabi.
  • 2 gündür gece operasyonlarıyla müdahale ederek insanların iyice demorilize olması ve milyonlarca insanın şuanda ihanete uğramış, sırtından bıçaklanmış hissi devam ettiği sürece dolara talebin artması kaçınılmaz ve tl deki latte köpüğü yükselişin ürünlere yansımadığı anlaşıldığında görücez reel kurun kaç olduğunu ama bugün ama yarın ve seçimde bu millet 21 aralık 2021'i unutmayacaktır.
  • tekrar 11 liranın altına ataklarını göreceğimiz kurdur. 11ira altında kapanırsa haftaya 10 lira altında görebiliriz. adettendir ytd
  • akp'nin, panik döviz satışlarını artırmak için olabildiğince aşağı çekmeye çalıştığı kur. buna ne derece güçleri yetecek, göreceğiz.

akp'nin ve erdoğan'ın aylardır izlediği strateji ise bence şöyle: akp döviz üzerinde ciddi manipülasyon yaparak kazanma şansı sıfıra yakınlaşan seçimleri kazanmak için değişik bir strateji izledi. önce kademeli olarak dolar kurunu çok manipülatif şekilde yükseltti birkaç ay içinde. bunla beraber tabii ki enflasyon yüzde 50'leri geçti. veeee bingo. yüzde 50'si asgari ücretle çalışan insanlara son yılların en büyük zammını yaptı. bu zam yeterli mi şu an için, değil. ama dolar kurunun 10'a kadar düşmesi ile enflasyon da muhtemelen ciddi olarak azalacak (kur bu seviyede devam ederse yaklaşık 3 ay sonra). sonrasında da halkın alım gücünde kayda değer bir artış olacak.

sonrasında ise seçimi finanse etmek için ekstra kaynak kullanacaklar. birkaç yüz milyar tl belki de. normalde asgari ücretin üstünde maaş veren işveren de yeni asgari ücret politikasına göre vergiden kurtulmak için 4250 lira gösterirse işçi maaşını, bu kişilerin de alım gücü önceki asgari ücrete göre yükselecek. yani bir anda çalışan kesimin yaklaşık yüzde 55-60 kadarı ekonomik olarak rahatlayacak.

sonuç olarak son aylarda yaşanan olaylar kesinlikle normal değil. akp zaten birkaç gün önce yaptığı politikayı aylar önce tasarladı. fakat önceki bakanlar buna ikna olmayınca yeni bakanlar geldi ve istediklerini şimdi yaptılar. eğer bu politikaları en azından 5-6 ay tutarsa üzülerek söylüyorum ki akp oldukça geriye düştüğü yarışta yine muhalefeti yakalamış olacak. bundan sonra imamoğlu veya yavaş'ın adaylığı bile muhalefetin kazanması için zor olabilir.

şunu hiç unutmamak gerekir ki erdoğan ve onun başındaki akp seçim kazanma konusunda çok yetenekliler ve seçim kazanmak için yapmayacakları cinlik yok. yiğidi öldür hakkını yeme. umarım ülkemiz için hayırlısı olur.
  • 21 aralık’ta ciddi miktarda dolar almış biri olarak yorum yapıp da kimsenin vebaline girmek istemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap