• tebrik ettiğimiz vatandaş. lütfen elindeki paraların bir kısmını taksicilere bütünletsin de 'abi bir lira yok' muhabbetinden kurtulalım biz de. hadi kahraman, sıra toplumsal duyarlılık projelerinde.
  • aralarinda ytl olabilme ihtimalini de dusunmus mudur diye beni sorgulatmistir.
  • 7 yıl verisine dayanarak yaptığım hesaplamaya göre, günde ortalama 10 tl üzerinde bir miktarın 1 tl bozuk para olarak kendisine para üstü verildiği gibi bir sonuç ortaya çıkıyor. ya çok enteresan alışverişler yapmış ya da bir uydurma mevcut.

(bkz: hesaplayan adamlar)

edit: "adam kantinciymiş o yüzden" minvalinde mesajlar geliyor. haber, adamın, "şahsi alışverişlerinin para üstlerini biriktirerek bunu başardığı" gibi epik bir tasarruf hikayesi havasında verildiğinden, iş yerindeki bozuk paraların bu hikayenin konusu olmaması gerekir. o anlamda bir şişirme mevcut bence.
  • para sayma görüntüsü. (temsili)

eski paraları ne yaptı acaba? yeni çıkan para ile değiştirmiştir herhalde.
  • sadece 5 ve 10 kuruslari biriktirerek 2 senede 150 tl biriktirmiş şahsımı pek de şaşırtmamiştir.
  • kantinci olduğundan mütevellit para üstü yerine küçük hobby ile cocukları cukkaladığını düşündüğüm şahıs.

değilse de şimdiden sonra başlasın.

bakkal dündar'ın iki evi vardı benim zamanımda.
  • şaşırtmayan durum.. bozuk paralarda var bir keramet, çok çabuk birikiyor..

cebimde, çanta dibinde kalan paraları ses yapıyor diye öylesine çekmeceye atıyordum. merak edip saydık, sadece 4-5 ayda 600 tl civarı para birikmişti. böyle bir kandil gününde, hepsiyle kedi ve köpek maması alıp dağıtmıştık sokak hayvanlarına.
  • cüzdanda kalan 5 ve 10 kuruşluk bozukları kumbaraya atıp biriktiren biri olarak beni heyecanlandıran haberdir. epeydir biriken paraları çıkarıp sayacağım şimdi.

edit: 17 tl birikmiş.
  • işsiz olduğum zamanlarda, cebimde arta kalan bozuk paraları biriktirerek faturalarımı ödemiş biri olarak. gayet başarılı bulduğum vatandaş. tabi işi fetiş durumuna getirmez, umarım.
  • paraları neden tek tek saydığını anlayamadım. madeni paranın kaç gram olduğu belli. getir eve bir tane elektronik tartı, yükle paracıkları tartıya ve öğren kaç tane liran olduğunu.
hesabın var mı? giriş yap