• bu olay "çocuktur bunlar kavga eder" kadar basit değildir. bir anne durduk yere çocuğu darp edildiği için "darp raporu" almaz. sorumsuz aileler yüzünden "zorba" denilen, ileride de bir boka yaramayacak insanlar yetişiyor. çocuğunuza azıcık eğitim verin de insan olsunlar. ver eline tableti, açsın youtube'u, oh ne ala "çocuk yetiştirmek".
  • demek ki sizin çocuğun kendi çocuğuna yaptığı zorbalıklardan bıkmış.

çocuğunuz başkasının boynunu çiziyor, kaldı ki o aşamaya kadar neler yapmıştır.

siz de büyük ihtimalle bu konuda yeterli tedbir almamışsınız. belki ke keyiflenmişsinizdir.

kalkıp burada savcılığa şikayet edilmiş diye eleştiriyorsunuz.

ne yani diğer çocuklar sizin çocuğunuzun oyuncağı mı?

en azından medeni bir insanmış hukuk yollarına başvurmuş. kenara çekip çocuğunuzun yaptığı zorbalıkların aynısını çocuğunuza yapmadığına şükredin.

bence burada insanları kınayacağınıza çocuğunuzu terbiye edin. daha sonra sert kayaya çarparsınız çocuğunuzu da sizi de terbiye eder. gururunuz incinir.
  • sacma salak sozlukte baslik acacagina çocuğuna dogru duzgun eğitim ver de arkadaslarina siddet uygulamasin. bu cocuk olmamis. hayvan degil insan yetistirin. iyi yapmis oteki cocugun annesi. cocugun babasi da gelip sana temiz bi dayak atarsa tam olur.
  • raporu alan ebeveynin elbette bir bildiği vardır, zira sürekli tekrar eden bir durumsa bunu belgelemek adına önemlidir rapor alınması. akran zorbalığı olma ihtimali olabilir.

ancak 12 yaşından küçük çocukların cezai ehliyeti ve sorumluluğu mutlak surette yoktur. bu yaştan küçük çocukların cezai sorumluluğunu belirlemek için rapor alınmasına veya inceleme yapılmasına gerek yoktur. bu nedenle, mutlak surette kusur yeteneğinden yoksun olduğu kabul edilen 12 yaşından küçük çocuklar, suç işledikleri takdirde, haklarında ceza davası açılamaz. bu çocukların cezai sorumluluğu yoksa da haklarında aşağıda bir başlık halinde açıkladığımız “çocuklara özgü güvenlik tedbirleri” uygulanabilir (tck md.31/1).
  • akran zorbalığı hem uygulayan, hem maruz kalan için tehlikeli bir konu. çocuk bu itişir, kakışır demek doğru değil. itişmekten öteye geçilmiş demek ki ve rapor alınmış. baştan önlem alınması şart. gelecekte cezai sorumluluğu olan suçlara karışabilir. daha dün gece ingiltere'de 12 yaşındaki bir kız çocuğu akranları tarafından öldürüldü. öldürenler reşit değil ama ceza alacaklar.

ilgili haber

edit: editi okudum. bu zorbalar bizim egitimli, medeni ve modern olmamız nedeniyle palazlanıyorlar. kadın gidip darp raporu almış; en doğru olanı yapmış. bu rapor sayesinde zorba çocuk okulundan (muhtemelen kolejinden) atılacak. paraya da boğsalar hiç bir iyi okul zorbayı kabul etmeyecek. biz de mücadeleci, aktif zeki ama şiddete bulaşmayan kız ve erkek çocukları yetiştiriyoruz. yeğenim kız ve sınıf başkanı. o zorbaları mum gibi yapmış. neden? çünkü hareketli ve aktif ama aklını da kullanabiliyor. zekasıyla zorbaları alt ediyor. siz de eğer varsa aklınızı kullanın ve suça egilimli prensinizi yol yakınken kurtarın. zira ileride çok daha vahim darp raporları ve cezalarla karşılaşacaksınız.
  • tiksiniyorum böyle insanlardan. utanacağına gelip bir de başlık açıyor.
    eminim yarın öbür gün çocuğu birine çok daha ağır zarar verse aslında çocuğunu tahrik ettiklerini, suçlunun diğer taraf olduğunu söyler.
    edit: en son editi oyunca tiksinmem bi kat daha arttı. adam kendi çocuğunu lider ruhlu, rekabetçi, mücadeleden hoşlanan, zeki, aktif, hareketli erkek çocuğu tanımlayıp kendi çocuğu gibi olmayann çocuklara sünepe pısırık, ezik, embesil bebeler diyor. ulan bunu çocuğa diyor.
    suç işleyen ve yaş dolayısı ile ceza almayan çocuklarda bu ceza ebeveynlere kesilmeli. keza bunu hakediyorlar
  • göt lalesine bak hem çocuğu zorba yetiştirmiş hem de burda çocuğu zarar görenlerle dalga geciyor. allahım denk getirme böylesine, katil olur insan.
    bu girdiyi yazan yazarın açtığı başlıktır. darp raporu alan veliyi kutluyorum.
  • öncesini bilmediğim için pek yorum yapamayacağım bir olaydır.

yalnız, hayatın normal akışı denen bir durum vardır. o durum da şudur:

darp raporu, devlet hastanesinden alınır ve karakola gidilerek şikayete ekli belge olarak sunulur.

bu raporu almak için gittiğinizde, hastane polisi veya hasta kabul sizi yönlendirir. rapor alındıktan sonra da, çocuk şubeye gidilip şikayette bulunulur.

çocuk şubedeki ilgili komiser, bu şikayeti alır; çocuğun bir psikolog ile konuşması sağlanır; diğer aile davet edilir ve "akran şiddeti" uyguladığı iddia edilen çocuk da psikolog tarafından dinlenir; dosya oluşturulur ve savcılığa aktarılır. konuyla ilgili olarak ne yapılacağına da bu bilgilerin ve belgelerin ışığında savcı karar verir.

buraya kadar anlattığım; sizin de taktir edeceğiniz gibi, zaman alan ve müşteki açısından gerçekten zorlu bir süreç.

çocuğu devlet hastanesine götür, sıra bekle, muayene ol; karakola git, şikayette bulun, çocuk olayı anlatsın; psikolog gelinceye kadar bekle, psikolog da çocukla konuşsun, vs. deyinceye kadar bir veya iki gün gidiyor zaten.

hangi veli çocuğunu bu şekilde üzmek ve yorulmak ister? sadece soruyorum.

eğer, ortada cidden bir akran zorbalığı varsa ve çocuk düzenli şiddet görüyorsa; yapılan uyarılar işe yaramamışsa ve gerekli önlem alınmamışsa; çocuğun bedeninde izler oluşuyorsa --şiddet şiddettir! kendi çocuğunuzun bedeninde başkasının neden olduğu kızarıklık ve morlukları görmek ister misiniz?-- 9 yaşındaki çocuk için darp raporu almak, gereklidir. abartı bir davranış da değildir...

demek ki, idari yönden ve aile ile konuşularak şiddet engellenememiş ve akran zorbalığı devam etmiş...

yeniden tekrarlıyorum: olayın öncesini bilmiyorum. bu dediklerim, genel akış. kimse üzerine alınmasın. kimseyi itham ettiğim yok.

10 yaşında bir kızım var. 5. sınıfa gidiyor. devlet okulunda. sınıfındaki bir arkadaşı ona psikolojik şiddet uygulamış... bu da zorbalık... miniğim, iki hafta ağladı, okula gitmek istemedi. ablam, yalvar yakar göndermiş okula. kızımla uğraşan çocuğun ailesi ile konuşulmuş. ayrı yaşayan anne ve baba. sorunlu ve şiddet dolu bir evlilik içinde yetişmiş bir çocuk... o da aynı şiddeti arkadaşlarına yansıtıyor... ne diyoruz? sorunlu çocuk yoktur, sorunlu ebeveynler vardır. ve o sorunlu ebeveynlerin çocuğu, güzel kızımı çok üzmüş. çocuk yaşamdan soğudu resmen. her gün telefonda ağlıyor. bu da insanın ruhunda açılan bir yaradır. benim de canım çok sıkılıyor bu duruma. okul idaresi ile de konuştuk ama sonuç alamadık. kızımın sınıfını değiştireceğiz. geçici bir çözüm ama şimdilik aklımıza gelen en pratik ve hızlı tedbir oldu...

herkesin evladı değerli. bir kez vurmayla ne olacak? diye şiddeti hafif görmeyin. dediğim gibi; şiddet şiddettir. çocuklarımız şiddetin her türünden uzak olmalılar.
  • çocuktur bunlar itişir kakışır!? ne güzel memleket! yapmasın kardeşim. zarar vermeyecek kimseye. herkesin çocuğu kıymetli. neymiş reşit değilmiş. aferin o veliye. köşeye sıkıştırıp azarlasa dövse vay efendim bık bık öterdi herkes. herkes çocuğunu eğitecek. şiddete meyilli demek ki çocuk, derhal önlem almalı veli kişisi.
hesabın var mı? giriş yap