• kemalist marksist ekole mensup bir kişidir. kansız devrim olmaz diyen bir öğrenciyle biftek tarifi mi veriyorsun diye dalga geçmişti.
  • 12 eylül karanlığında ışık olmuş hocamız.

aydın kimliğinin ne olduğunu, hele bugünlerde, yaşamıyla tanımlamış insan.

vefatı büyük kayıp.
  • isyan günlerinde kaybettiğimiz değerli hocamız.

alparslan ışıklı, 1940 amasya’da doğdu. amasya lisesi’ni bitiren ışıklı, ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi’ni kazandı. öğrencilik yıllarında sbf’de talebe cemiyeti başkanlığı yapan ışıklı, 1961'de bölümünden mezun oldu. disk’in ilk meydan mitinginde konuşmacı olan ışıklı, 1970'ler boyunca disk’te eğitim çalışmalarına destek verdi.

fransa’da centre europeen universitaire de nancy’de lisansüstü öğrenim gördü. 1962'de asistan olarak girdiği ankara sbf’de 1973'te doçent, 1980'de profesör oldu.

1973-1980 arasında sbf yönetim kurulu üyeliği ve çalışma bakanlığı bünyesinde yüksek hakem kurulu üyeliği görevlerinde bulunan ışıklı’nın üniversitedeki görevine 1983'te 1402 sayılı yasaya dayanılarak son verilse de 1989'da idare mahkemesi kararıyla görevine döndü.

1990-1994 yıllarında mülkiyeliler birliği genel başkanlığı ardından bir dönem öğretim üyeleri derneği başkanlığı yapan ışıklı, 2001 yılında cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer tarafından yök üyeliğine seçildi ve bu görevi 2005 yılında son buldu. ışıklı tümöd (tüm öğretim elemanları derneği) genel başkanıydı.

ışıklı’nın yabancı dillerde de yayımlanmış çok sayıda kitabı bulunuyor.

alparslan ışıklı’nın kitapları
    •türkiye’de sendikacılık ve toplu sözleşme (ortak çalışma), s.b.f.yay., ankara,1965;
    •toplu iş sözleşmeleri ve türkiye ekonomisi içindeki yeri, s.b.f.yay., ankara,1967;
    •ücret, doğan yayınevi, ankara, 1975;
    •sosyal haklar açısından anayasa, yol-iş yay., ankara, 1975;
    •emek ve ücret, yol-iş yay. ankara, 1975;
    •kamu kesiminde çalışanların sendikal hakları, yol-iş yay; ankara,1976;
    •sendikalar ve siyaset, yol-iş yay, ankara, 1977;
    •kuramlar boyunca özyönetim ve yugoslavya deneyi (ikinci baskı), alan yayıncılık, ankara, 198o;
    •türkiye’de 196o-1986 döneminde işçi hakları,yol-iş yay., ankara, 1986;
    •yanıt-2821 sayılı sendikalar kanunu ile 2822 sayılı toplu iş sözleşmesi grev ve lokavt kanununun uluslararası normlara aykırılığı,yol-iş,ankara,1986;
    •bir başka iktisat (derleme, ikinci baskı), alan yayıncılık, istanbul, 1987;
    •türkiye’de sendikacılık hareketleri içinde demokrasi kavramının gelişimi (ortak çalışma), t.c. kültür bakanlığı, demokrasi klasikleri, ankara 1994;
    •özelleştirme ne için?, yol-iş eğitim yayınları-15, ankara 1994;
    •küreselleşme ve demokratikleşme, (birinci baskı) mülkiyeliler birliği vakfı yayınları: 14, ankara,1995; (ikinci baskı) tüze yayıncılık, ankara 1996;
    •sendikacılık ve siyaset (beşinci baskı), (altıncı baskı) imge yayınevi, ankara,2005.
    •yeni dünya düzeninde özelleştirme, bass yayını, ankara 1996;
    •sosyalizm, kemalizm ve din, üçüncü baskı, imge yayınevi, ankara, 2001;
    •devlet ve demokrasi, kuvayı milliye yayınları, ankara,1999;
    •küresel saldırı, ulusal devlet ve sendikalar, türk-iş eğitim yayınları no: 68, ankara, 2001;
    •dünya bankası’nın laik imparatorluğunda kumarhane kapitalizmi, otopsi, istanbul, şubat 2002.
    •gün doğmadan, imge kitabevi, ankara, 2002;
    •iş hukuku, iş hukuku, 5.baskı, imaj yayıncılık, ankara, 2003.
    •said nursi, fethullah gülen ve “laik” sempatizanları, (sekizinci baskı), kaynak yayınları, istanbul, 2010.
    •gerçek örgütlenme, sendikacılık, imge kitabevi, ankara, ekim 2003.
    •yeni din yeni tanrı, otopsi yay, istanbul, 2005.
    •yeni orta çağ, toplumsal çözüm yay., istanbul,2007;ikinci baskı.imge y., ankara, 2009. kumarhane kapitalizmi, imge kitabevi yayınları, ankara,2010.
  • anladığım kadarıyla chomksy'nin "kürtler türkiye'de baskı altında" görüşüne; "köy yakmaları" ** örneğini (en az üç bin köy boşaltılmış ve yakılmıştır 90'larda) ve köylerden şehirlere sürülen, akın eden çaresiz insanları belki de bir milyon insanı, "bunlar doğal köyden kente göç süreci, iç göç, artvin de kastamonu kırsalı da boşaldı" gibi vicdansız bir çarpıtma içeren şekilde tasvir ederek karşılık vermiş bir insan.

(bkz: çocuk mu kandırıyorsun)

---------------------------------------------------
    "her şeyden önce bilmelisiniz ki nüfusun olağanüstü boyutlarda azaldığı bölgeler, yalnızca, türkiye’nin güneydoğusunda bulunmamaktadır. ülkenin kuzeyinde ve kuzey doğusunda bulunan artvin, kastamonu, kars gibi pek çok ilin ve köyün (ve ayrıca batıdaki pek çok köyün) nüfusu da kronik olarak azalmaktadır"
    ---------------------------------------------------

haritadan silinen köyler
  • 1402'lik aydın.

seferihisar göklerine süzüldü.

mekanı uçmak olsun.
  • terekemedir.
  • bürokrasinin fideliği mülkiyenin gayretli bahçıvanı idi.
    bugün, iyi ki öğrencisi olmuşum dediğim sevgili hocamla okuldayken tarzda, sonrasında fikirde de ayrıldım ama, tedrisinin refleksini hissetmiyor değilim hala.
    bana/bizlere ve okulumuza eşsiz katkılarını hürmetle yadediyor, rahmet diliyorum.
  • çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri alanının saygın hocalarındandır. vefatından bu yana bir ay olmuş hocamızın... mekanın cennet olsun sayın hocam...
  • cenazesi çarşamba öğlen namazında kocatepe camii'inden kalkacaktır. ışıklar içinde yatsın, hala inanamıyorum bu zamansız ölüme, çok yazık oldu.
hesabın var mı? giriş yap