• 27 temmuz'da ba$indan sonuna kadar caldiklari* efsane $arkidir. istanbul'da ha bu arada. bagirdik biz gozumuzun onunde bir takim badem biyikli tayyiplerin gorselleri ile:

"you pay, nothing can save you..."

castis iz reypd, castis iz gan.
  • her ne kadar kendisinden önce kill em all, ride the lightning ve yüce master of puppets albümleri gibi 3 kudretli albüm çıkarmış olan metalllica'dan çıkmış olsa da ilk dinleyince insanı afallatan bir albümdür and justice for all. o kadar kudretlidir, o kadar farklıdır ki kesinlikle abarttığımı düşünmemekle beraber şunu net olarak söyleyebilirim ki en azından bana göre müzik tarihine mal olmuş yüce bir eserdir. metallica'yı çoktan aşmıştır, ötesine geçmiştir.
  • en iyi randımanını 90'larda sony,aiwa walkman sponsorluğuyla körüklü ikarus marka teneke otobüslerin enfes ritimleri eşliğinde vermiş sanat ı şahika. insanoğlunun artık ulaşamayacağını tahmin ettiğim zirvelerden. umarım yanılırım.
  • (bkz: opus magnum)
  • ilk aldığım metallica albümüdür. cd'sini almaya param yetmemişti ben de kasetini almıştım.eve dönerken tüm yol boyunca kapaktaki ablaya bakmıştım hey gidi günler hey.
  • "...and justice for jason" adlı fan yapımı versiyonda, elemanın biri jason newsted'in duyulmayan bas notalarını çalmış ve orijinal kayıtlara çok iyi biçimde mixlemiştir. bu versiyon "acaba baslar olsaydı ajfa nasıl olurdu?" sorusuna bol "keşke" ile verilebilecek en iyi yanıttır.
  • şarkının başlarındaki davul kısmından sonra intronun girmesiyle insanda başını sağa sola vurma isteği uyandıran şarkı.
    çalması kolaydır zor değildir.
    bu albümde bas gitar seslerini duymak oldukça güçtür çünkü guruba soradan dahil olan jason newsted'e fazla güven olmadığı için sesi kısılmıştır.
  • az önce disko kralı'nda 90'lara dair bir defile yapılırken, elemanın tekinin üzerinde t-shirt'ünü gördüğüm albüme isim olmuş şarkı.
    uzun, çok uzun zaman önce dinlemiştim bu şarkıyı.. belki 4 belki 5 yıl.. bir de obsesifliğim tutmuş gene.. ne zaman dinlesem başıma kötü bir şey geleceğinin düşünüyorum, bu yüzden şartlamışım kendimi sevmemeye ve kötülemeye..

ama yok.. sezarın hakkı sezara.. bu şarkı başyapıt.. bu şarkı şahaser.. bu şarkı metallica'nın neden metallica olduğunun ispatı.. neden diğerlerinin metallica olamadığının kanıtı..

hani gözümüz gece maçlarına alışmıştır. ispanya, italya gibi liglerin puslu atmosferinde, hafif bakımsız sahalarında oynayan üst düzey takımların maçlarına alışmışızdır. maç gece izlenir çünkü, öyle güzeldir, yada biz öyle güzel olduğunu düşünürüz.

ama bir pazar günü, öğle vakti kanalları dolaşırken, güpegündüz oynanan, yağmurlu bir premier lig maçına rastlarsınız ya.. hani o sabahı öğlene bağlayan vakitte maç izlemenin keyfi başkadır..

and justice for all da öyle bir şey işte.. o simsiyah, karanlık yığınla şarkının arasında, parıldıyor, ışıl ışıl..
  • bir reign in blood,bir rust in peace,bir master of puppets kadar ön planda olmamasına kanımca rağmen thrash metal adına yapılmış en iyi eserdir
  • master of puppets albümünün gölgesinde kalmış en iyi metallica albümü. albümdeki şarkılar genel olarak james hetfield ve lars ulrich tarafından yazılmıştır. ayrıca, cliff burton'ı sonsuzluğa uğurlayan to live is to die adlı parça çok sağlam bir veda senfonisidir. albümde çalan isimler:
    davul: lars ulrich
    ritim gitar ve vokal: james hetfield
    elektro gitar: kirk hammett
    bas gitar: jason newsted
hesabın var mı? giriş yap