• mallıktır. konsere gidiyorsun, ortama katılıp dans edip eğlenmek yerine cep telefonuna kaydediyor. mezuniyete gidiyorsun, duygulanıp alkışlamak yerine cep telefonuna kaydediyor.
    doğumgününe gidiyorsun, sarılıp öpmek yerine 1000 tane fotoğeaf çekiliyor.
    ünlü bir yere gidiyorsun, ambiyansı hissetmek yerine fotoğraflı check-in yapılıyor.

bütün bu ritüellerin amacı duyguları yaşamak. duygular kaydedilmez. bırak o an bir daha geri gelmesin ki kıymeti olsun. tekrar tekrar düzenlensin o aktivite.

ama insanın içinde "ya kaçırırsam?" korkusu var. bırakın cesur olun anı yaşayın.

not: bunu yazarken kaydettim, ilerde izlerim çok ünlü bir başlık olursa.
  • bunu yapan insanların ileride bolca pişman olacakları olay.
    nasılsa o konseri milyonlarca kişi kaydediyor, kimse sizin çekiminizi izlemeyecek. siz dahil.
  • günümüzde insanlar gezmek, eğlenmekten çok gezdim, eğlendim diyebilmek ve bunu diğer insanların gözüne sokmak için dışarı çıkıyorlar sanki. bazen bakıyorum arkadaşlarıma bir yere gittiklerinde sosyal medyadan ardı ardına fotoğraflar yahu bir dur bir sakin ol eve gidince yine paylaşırsın bu ne acele?

bir arkadaşım vardı evleniyordu evlendiği saatlerde instagrama 8734656345 tane resim yükledi, dehşete düştüm fotoğraf çekip paylaşmaktan düğünün nasıl geçtiği konusunda en ufak fikri yoktur eminim. düğün günü kızı instagramdan sildim, o derece bitmek bilmeyen bir fotoğraf yükleme işine girdi çünkü.

birde bunun yemeklerin fotoğrafını çekicem diye yemeği soğutan insan versiyonu var.
  • carpe diem felsefesindeki biri olarak len neyi ispat ediceniz.

bunlar hep o dalgacı, birilerini ezmeye uğraşan ezik arkadaşlara ezik kardeşimizin bak gittim dercesine fotoğraf albümlerini, günümüzde ise facebook profillerini zenginleştirmeye uğraşmaktan kaynaklı.

bırak hayat bildiği gibi aksın olm sen millete hesap verme, anı yaşa...
  • her şeyin ve kişinin yarış içinde olduğu ülkemde gayet normal birşey. emin olun bir daha açıp bakılmayacak o video ve resimlere. ama başkalarına hava olsun diye kayıt edilecek. hep başkaları için yaşıyoruz hep...
  • bana da pek mantıklı gelmeyen eylem. ama bırakın insanlar ne yapacaklarına kendileri karar versin.

ayrıca hem anı yaşamış, hem de cep telefonuna görüntüleri kaydetmiş olabilir, tıpkı benim şu videoyu telefonu çantama sabitleyerek kaydettiğim gibi.

fazıl say - sardunyaya ağıt
  • bir de bunun "pardon bi saniye eğer misin başını çekemiyorum" diyebilen dayak atılası versiyonu var.
  • bunu eleştirmek de son zamanlarda moda oldu. insanlar bunu eleştirince ne kadar "anı yaşayan bohem insan" olduğunu falan sanıyor.

ulan belki o insan evladı bundan zevk alıyor? belki haz aldığı uç nokta o an?

ya bir elinizle telefon tutup diğer elinizle sahneyi vs. izleyemeyecek kadar pratiklikten yoksun musunuz?

bak aynı şeyi eskiden çakmakla da yaparlardı, yakarlardı çakmağı izlerlerdi. bu sefer basıyorsun telefonun tuşunu biraz havaya kaldırıyorsun ve yine izlemeye devam ediyorsun.
hesabın var mı? giriş yap