• o otobüste o anda seyahat eden eli ayağı tutan adamların topunun ruhunu sikeyim dedirten başlık. içiniz ölmüş lan sizin.
  • melih'in askeridir. akp mitinglerine adam taşır otobüsü ile.
  • hala sofor gormemis olabilir diyen, dingilleri de goz onune cikartmistir. bre dingil, karsindaki insan engelli. gazi olup olmamasi onemli degil, onemli olan nokta engelli olmasi. sabredeceksin kardesim, dogru duzgun adam gibi muamele yapacaksin insanlara. sikerler, herif otobus soforu ama davranislari sadrazamin sol tassagi gibi.
  • milliyetçi kesimin üzerine gitmesi gereken sözde türk şöförüdür.
    ulan şu herifler bir bana denk gelmez. otobüste ankaralıyım diyenler de utansın tepkisizliklerinden.
  • herkes otobüsteki diğer yolcuların tepkisizliğinden bahsetmiş. ilginç.

yıl 2001-2002, yer bursa batı garajı. artık batı garajı diye bi yerde kalmadı ya neyse, bursalılar bilir. şehir merkezinden üniversiteye gitmek için yolunun mecbur düşeceği bir küçük aktarma otogarı diyelim. saat gece 10 civarı. dolmuşun kalkmasını bekliyoruz.

bizim şöfor ve arkadaşları dışarda anıra anıra bişeylere gülüyor. aynı zamanda garip bir kadın sesi. yardım mı istiyor, inliyor mu belli değil. garın gediklisi yarı akıl hastası yaşlı bir kadın var. kah dilenir, kah uyur uyanır. kimseye zararı olmayan bir teyzecik. bu gerizekalı şöforler kadının çantasını mı almaya çalışıyodu veya öyle bişey hatırlayamadım şimdi. kadının yardım isteyecek kadar bile aklı yok yazık, yalvarıyor bu ayılara, ağlıyor falan. bunlarda ağızlarını ayıra ayıra eğleniyorlar bu durumla, gülüyorlar. dolmuşta ben varım (kadın, 22 yaşında) yine aynı yaşlarda çokca erkek, üniversite öğrencisi, bir orta yaşlı kadın, belki bir iki kişi daha.

10-12 dk boyunca la havle çekip sabrettikten sonra, dolmuşun kapısını açıp ağzıma geleni saymıştım şoförlere. küfrettim, polisi aramakla tehdit ettim, kadına bişey olursa hepsinin yüzünü hatırladığımı söyledim. hepsi 40'lı yallarında zebellah gibi doğulu tipler. isteseler ağzıma sıçarlardı. allahtan bişey demeyip sustular, belki de tırstılar. allahtan diyorum çünkü dolmuştaki bir tek insancık çıkıp da noluyo burda demedi. hepsi pıstı, olayı izledi. bak erkek diyorum, üniversite öğrencisi, kanlarının deli aktığı çağlarda güçlü kuvvetli çocuklar. biri de çıtını çıkarmadı korkakların. hoş onların desteği olsun diye yapmadım zaten. zembereği boşalmış saat gibi saydırdım adamlara ama dolmuştakilere bi acımadım da değil. lafa gelince hepsi errrkekkti çünkü.

şimdi burda onlar nasıl insan, niye bişey dememiş falan filan diyen yeni yetmeler var ya, hassiktir diyorum burdan kendilerine. korkaksınız işte oğlum hepiniz. başımıza bişey gelecek diye tırsmaktan geberip gideceksiniz bir gün. o otobüste sen de olsan sonuç değişmezdi yani. gördük daha önce.

gazimize gelince, kendisinden büyükşehir başkanlığı düzeyinde özür dilenmediği sürece, şoförün arkasında kimin olduğu alenen ortaya çıkmış olacaktır. korkmayıp şikayetçi olduğu için de ayrıca tebrik ediyorum kendisini.

peşin edit: elini korkak alıştırma genç, kötüle hemen. yalandı yazdıklarım çünkü.
  • gerçek olduğuna inanmak istemediğim şerefsiz, haysiyetsiz, ahlaksız, insanlıktan nasibini almamış şofördür.

yok yani mantıklı değil anlatılan olay, bir insan bu kadar pislik olamaz, her şeyi geçtim otobüs boş muymuş da kimse sesini çıkarmamış? şiddet hiç bir zaman çözüm değil fakat bu haysiyetsizin elini kolunu kırmayı, saksıya fesleğen gibi oturtmayı kimse mi akıl edememiş?

melih gökçek her fırsatta milliyetçiliğinden dem vurur atıp tutar, bu adamı derhal kovmazsa o da bu işe ortaktır. sosyal medyada üzerine gitmek gerek.

gazimiz de çekinmesin üzülmesin sadece insanlıktan çıkmış bir pislikle karşılaşmış, bizler ona minnettarız.
  • başta çok sıkıntı yok da sonradan şoför seviyesini belli etmiş. her şeyi geçtim, hangisi doğru hangisi yanlış diye demiyorum, 20 sene önce vatan borcu ayağına kollarını kaybettiriyorlar, şimdi aynı bölgede devlet seviyesinde pazarlık yapılıyor. adam demez mi madem öyle kollarımı geri verin diye? psikolojisini hayal bile edemiyorum. o yüzden full + full anlayış göstermek lazım adamcağıza.
  • guneydoguda o kadar verılen gazı ve sehıdın ne ıcın bu vazıyete düştüğünün göstergesidir.ortada bir millet yok bu mıllete toprak olacak bır vatanda yok.demekkı bu memlekette sehıtlık gazılık gıbı mertebeler palavra.palavra diyorum bunlara deger veren yok .millet dediğin öküz millet dediğin seref yoksunu.otobuste gazıye sahıp cıkmamıs fılan yahu kandılden gelenler zafer cıglıkları atarak karsılanırken .pkk ıle masaya oturulurken ne yaptıkı bu mıllet otobustekı gazıye sahıp cıkacak.zaten bu mıllet adamakıllı bır mıllet olsaydı kac yuzyıldır devamlı sehıt vermezdı ınsanın degerını bılır sahıp cıkardı.ne de olsa 3-4 oglum var bırı ölürse onun sayesınde bır ıs bulur bırı tazmınatını alır bende evıme kat cıkarım demezdı.türk milleti dedıgınız asımıle olmus bır mıllettır.ya araba aglar ya avrupa ozentıs ııle yasar ya da ıkısının arasında kalır onuda diğerınıde tercıh etmez benım gıbı burda ağlar
  • terbiyesizlik ne lan, alenen orospu çocukluğudur o şoförün yaptığı.
    o şöför eğer bir gün daha belediyede çalışır tek kuruş daha maaş alır ise verdiğimiz vergilerden, onu orada tutanların da ecdadını, soyunu sopunu eşekler ziksin.
  • videosu burada ve bilimum farkli adreste yayinlanan olayin kahramani yaratiktir.

veciz sozlerinden bazilari:
    "kartini sormadan gostereceksin. ben senin cebine elimi sokmam."
    "ne demek elim yok?"
    (elini kaldirip) "o zaman izah edeceksin bu durumu"
    (gazinin, soforun elinin kalkmasi ustune sinirlenip: 'elini indir, serefsiz!' demesi ustune) "sensin serefsiz. serefsiz olmasan boyle yapmazsin."
    "protez demiyorsun 'elini cebime sok diyorsun.' ben yolcunun cebine elimi sokmam. bindiginde insan gibi soyleyeceksin."
    (gazinin sinirlenip otobusun camina vurmasinin ustune) "serefsizsen serefsiz derim."(3:10)
    "allah gormus de almis kollarini."(3:18)

agzindaki ishalin siddeti azalinca, 8.dk'den itibaren, aradigi abiciklerine olayi "'sizin de karti gostermeniz gerek' dedim" duzeyinde aktaran kisidir. sanildigi gibi pkkli degil, dupeduz cahil ve gerizekalidir.

gazinin, daha dogrusu sanirim bir erkegin cebine elini sokmayi nasil sapkinca bir sey olarak goruyorsa olay anindaki en kati argumanini bunu yapmayacagini aciklarken kullanmistir.

buyuksehir belediyesi ve onu destekleyecek yayin organlarinin olayi "e 'serefsiz' lafini once gazi demis. video da cikti bakin gayet net. napalim bizim sipamiz da sakin kalamadiysa karsisindaki 'elimi ben bu ulke icin verdim!' diyen kufurbaz adama karsi?" seviyesinde inceleyeceklerinden emin olunabilir.

son olarak, mudahale edip ortaligi yatistirmaya calismak konusundaki cabalariyla sozluk yazarlarina en buyuk semsiyeyi hediye eden de otobusteki diger yolcular olmustur. kahramanimiz olan sofore "cus serefsiz" demek yerine "ama haksizsin cnim" demelerini olay aninin sicakligina vermek gerek.
hesabın var mı? giriş yap