• 3 senedir kullandığım cihaz.

bende sjcam sj4000 modeli var. araç kamerası olarak üretilmemiş aslında ancak araç modu var, bir çakmaklık girişli şarj aletiyle bağladım, kontağı açtığım anda çalışmaya başlıyor kapattığım anda cihaz kapanıyor.

bu sayede trafikteki öküzleri çekip çekip şahsi youtube kanalıma ve instagram'daki 'istanbulda çevirme radar' sayfalarına atıyorum. nelerle karşılaştım şimdiye kadar tahmin bile edemezsiniz. sadece istanbul'da değil, türkiye'nin dört bir yanında karşılaştıklarımı anlatsam buradan köye yol olur.

kameram sayesinde kendimi güvende hissediyorum. mesela bana çarptılar kaçtılar, ya da trafikte önümdeki eleman silah çekti, bıçak çekti vs. alın size kanıt. çok şükür öyle şeylerle henüz karşılaşmadım ama yarının ne olacağını kimse bilemeyebilir.
  • bende 6-7 aydır xiaomi 70mai kullanıyorum. sorunsuz çalışıyor.
  • tanım: günümüz türkiyesinde trafikte hayati önem taşıyan bir ekipman.

maalesef trafikte veya park halinde o kadar fazla vur-kaç vb olayı yaşanmaya başladı ki artık insanlar bu kamera konusunu araştırır oldu. artık herkes tramer-hasar kaydı vb gibi endişeler ile kaza yapınca araç yürüyorsa durmuyor bile.

kamera almaya 2013 yılında karlı bir ankara gününde tali yoldan çıkıp ana yolda seyreden bana çarpan arkadaşın evraklarını istemem üzerine "abi araç benim değil", "sanayii de halledelim" vb cümleler kurması, konunun ciddiyetini anlaması için benim olay yerine polis çağırmam ve arkadaşın olay yerinden kaçmasıyla karar verdim.

4 saat polis arkadaşları bekleyip tutanak tutturduktan sonra, kaza yerinde fotoğraflar çekmeme, çarpan şahsın plakası ve olay saati belli olmasına rağmen geçerli(!) bir kanıt olmadığı için takipsizlik verildi.

2014 yılında aynasını kontrol etmeden sol şeride ani bir dalış yapan ve ufak bir maddi hasarlı kaza yapmamıza sebep olan, arabadan iner inmez efelenmeye gelen amcayı ışık görmüş tavşan gibi durduran donanımdır. hemen kameradan kartı alıp bilgisayardan kendisine kaydı izletmiş ve aracı kendisine yaptırmıştım.

son dönemde yeni bir kamera araştırması içerisinde girdim çünkü artık araç kameralarında pilli modeller sıcaklıktan etkilenmeleri, gömülü pil değişiminin son kullanıcı tarafından yapılamaması ve zamanla kullanımlarının kötüleşmesi sebebiyle kapasitörlü modellere geçildi.

aynı zamanda park modu teknolojisiyle donatılan yeni kameralar time-lapse özelliği ile hem çok fazla kayıt yeri tutmuyor hemde aracınız park halindeyken de kayıt alabiliyorsunuz.

şu anda hem ön hem arka kamera olarak fiyat/performans (çözünürlük, vb diğer özellikler) ürünü viofo a129 modelinde karar kıldım. park kiti isimli ürün ise araç sigorta kutusuna bağlantı yapılıp araç kilitlenip gidildikten sonra da kayıt yapılmasını ve eğer akü belli bir voltajın altına düşerse kaydın kesilmesini sağlıyor.

19.01.2019 itibariyle park kiti olmadan fiyat 630 tl, park kiti ile 700 tl

araç kameraları konusunda detaylı incelemelerde bulunan, kendisini donanimhaber üzerinden bildiğim olguerhan beyde bu kamera ile ilgili herşeyi anlatan detaylı bir youtube videosu hazırlamış link
  • aracın içini değil dışanı çeken elektronik alet (:
    kendinizi kanıtlayabilmenizin tek yolu olabiliyor bazen. neden araç kamerası kullanılmalı bunu artık üzerinde düşünürsek cep telefonu ya da aksiyon kemaralarının yeterli gelmediğini fark edebiliriz.

tabii ki bu konu üstad diyebileceğim olgu bey'e danışılması gereken kanal

eğer fiyat/performans olarak en iyileri nedir derseniz; al sana liste

adam yapıyor yauv :)
    ve o kadar içten, samimi ki yardım isterken kesinlikle çekinmemeniz gereken biri. 2013ten beri araç kameraları ile yakından ilgili. herkesin kullanması gerekir, zira arabam yatıyor benim yeağ kullanmıyorum deseniz de size çarpılıp kaçılmış olma ihtimali ne yazık ki çok yüksek..
  • 6 aydan fazla süredir aracımda xiaomi 70 mai kullanıyorum ben.

şimdiye kadar kaza vs yaşamadım ama kameranın olması insana güven veriyor. en azından sizin hatanız disinda bir durum olmasi halinde sizin gotunuzu kurtarma potansiyeli var.
  • derde derman, yalancının kabusu cihazdır.

yıllar evvel ankara'da kırmızı ışıkta geçip "valla ben yeşilde geçtim" diyen bir taksi şoförü yüzünden sinirden kızararak mevzuya uyandım ve bir kamera arayışına girdim.

bu arada yurt dışı sitelerde blackvue marka ürünlere rastladım. birer yıl arayla dr650 (2015) ve dr650s (2016) modelinden birer tane sipariş ettim. bu marka, maalesef ülkemizde satılmıyor. amazon.com'dan sipariş ettim. her biri, vergi dahil 360 amerikan doları civarına mal oldu. pahalı gibi görünse de kamera, sadece bir hasarda kendini amorti etti. park yerinde, ileri gitmek isterken vites şaşırıp geri geri otomobilime çarpan bir hanımefendiye, kamera kaydı sayesinde ulaştım ve bir ön çamurluk, bir tampon ve bir de far masrafından böylece kurtuldum. faili bulamamanın getirdiği sinir bozukluğunu bertaraf etmesi de cabası.

bunun dışında, haftalardır otomobilimizin sileceklerini kaldıran birini, daha dün sabah kamera kaydı sayesinde teşhis ettik. manyak herif, yan komşumuz çıktı, o ayrı mesele.

kalan zamanda bol bol kedi videosu kaydediyor.

bu marka ve model kamerayı neden aldığıma ve özelliklerine gelince:

- küçük, dikkat çekmeyen bir tasarımı var. uzunca bir kalem pil gibi ve siyah. dışarıdan bakan, dikiz aynasının hemen altındaki bu kamerayı görmüyor.
    - net (hd) kayıt yapıyor.
    - balık gözü lens sayesinde, çok geniş bir açıyla kayıt yapıyor.
    - gps ve hız desteği var. kaydı izlerken ekranda süratiniz görünüyor. güzergâhınız da google map üstünde görünüyor. dilerseniz bu özellikleri kapatabiliyorsunuz.
    - pilsiz, kapasitörlü bir model. böylece uzun yıllar kullanılmaya müsait. şarj derdi yok. elektriği sigorta kutusundan aldığı için otomobilin içinde kablo dağınıklığı da yok.
    - montajı kolay. montaj için gerekli tüm zımbırtılar kutusunda var.
    - pil olmadığı için yüksek sıcaklıklara dayanıklı. kameralar, ısınınca kaydı durduruyor. bu model, ön camda, yaz sıcağında antalya'da bile bugüne kadar ısındığı için durmadı.
    -power magic diye bir zımbırtı alıp bağlayınca, otomobil çalışmıyorken, akünün voltajı sizin belirlediğiniz değere (ben 12 volta ayarladım) ininceye kadar "park modunda" kayıt yapabiliyor. bu kayıt sürekli değil. ön ve arka kamera, bir hareket algıladığında devreye giriyor ve hareket sona erdikten sonra da bir dakika boyunca kayıt yapıyor. böylece kart hafızası hemen dolmuyor. otomobili çok hareket olmayan kuytu bir yere bıraktığınızda, şayet akünüz zayıf değilse bir haftadan fazla böyle kesik kesik kayıt yapabiliyor.
    - hem ön hem arkada kamera var, 128 gb sd karta en yüksek kalitede dört gün kadar kayıt yapabiliyor, kayıtlar mp4 formatında.
    - gece loş ışığa, gündüz tünel giriş çıkışındaki ışık değişimlerine hemen adapte oluyor ve hd kayda devam ediyor. araç kameralarındaki büyük sorunlardan biri, kayıtta titreşimden dolayı plakanın okunmaması veya tünel giriş çıkışında birkaç saniye adapte olamamasıdır. bu kameranın uygulamasını bilgisayara indirince görüntünün istediğim yerini tıklayıp, büyütebiliyorum.
    - wi-fi özelliği var. telefona indirdiğim uygulamayla, otomobildeyken kaydı izleyebiliyorum. olası bir kazada, sd kartı çıkart, bilgisayarda izle, görüntü kopyala derdi yok. kaydı birkaç saniyede telefona indirip whatsapptan paylaşmak, ya da e-posta ile göndermek, işleri kolaylaştırıyor.
    - ön kameradaki mikrofonla, ses kaydı da yapıyor.
    - ani fren, ani hızlanma ve olağan dışı sarsıntılarda görüntüyü birkaç saniye evvelinden alıp "event" modunda ayrı bir isimle dosyalıyor, lüzumu halinde yüzlerce kayıt arasından bulmak kolaylaşıyor.
    - sd kart hafızası dolduğunda, en eski kayıttan başlayarak silip yeniden kaydediyor.

edit: imla
  • türkiye’de kullanılmasının zorunlu tutulması gereken, hayat kurtarıcı alet.

viofo a119s v2 gps ile olan deneyimlerimi bu entryde paylaştım.
  • almak istediğim ancak kontak kapalıyken de çekim yapma özelliğine sahip bir kamera bulamadığım hede. aküden aldığı elektriği şarj edip 7/24 çekim yapılan bir kameraya ihtiyacım var. yeni tasindigim apartmanda araçları dik park ediyoruz ve birileri araba kapılarını dan dan açıp benim kapıyı da göçertiyor. hanzo komşum kim, bilmek istiyorum.
    bilen varsa yesillenmeyi bekliyorum.
  • hem araç içi hemde araç dışı gerekli olan bir sistem. bütün araçlarda gerekli.
  • çeşitli saçma sapan kazalar ve kendini uyanık sanan yurdum insanı yüzünden, herkese tavsiye ettiğim cihaz.

örnek 1: kavşakta kırmızıda geçen belediye otobüsü, sürücü tarafından aracıma çarptı. yanımda benimle birlikte yeşilde geçen on tane kadar başka araç var, 'ben yeşilde geçtim' diyip durdu belediye otobüsü şöförü. çaktırmadan, kaza tutanağına da yeşilde geçtiğini yazmış.
    sonuç: fark etmediğim için, yüzde sıfır kusurlu olduğum kazada kapımın tamir masrafının yarısını ben ödemek zorunda kaldım. bu olaydan sonra bir xiaomi yi araç kamerası aldım.

örnek 2: akşam akşam, sıkışık trafikte (park sensörü olan) bir araç birden geri vitese takıp geldi, aracımın ön tamponunu çatlattı. ben tutanakla uğraşırken, sürücü sanayiden birtakım usta tipli kişiler çağırmış.
    ustamsı kişilerin başı tampona baktı, 'ben bunu çakmakla kaynatır boyatırım 200 liraya' dedi. (aracım smart roadster, çok pahalı olmasa da türkiye'de 20-30 tane olan bir araç)
    ben de dedim ki 'bu arabanın her parçasını orjinal getirttim, bunu sanayide ali ustaya yaptırmam, çarptınız gidip mengerlerde orjinal parçayla yaptıracaksınız'.
    ustamsı şunu dedi: 'ben sana abilik yapıyorum, istesem her türlü senin bize arkadan çarptığını ispatlarım.'
    benim cevabım: 'kardeş gel şöyle bi arabanın önüne. hah şimdi kameraya el salla. hah, şimdi topla takatukanı s*ktir git!
    sonuç: aracıma çarpan kişi (bir de direksiyon hocasıydı bu kişi) ertesi gün tıpış tıpış mengerler' e gitti, aracımı yaptırdı.
    örnek 3: eskişehir'in ortasında, yan şeritte giden araç (artık alçak spor araba olmasından mı, kör noktada kalmasından mı bilmiyorum) yan yana giderken önüme kırıp sol ön çamurluğumu çizdi. sürücü arabadan indi, 'yahu sen nereden çıktın kimbilir kaçla makas atma derdind-' derken araç içi kamerayı fark etti, sustu.
    sonuç: tıpış tıpış servise gidildi, çarpan kişi aracımı yaptırdı.

artık yeni bir otomobil aldığımda, daha yakıt almadan kamerayı takıyorum. emin olun, ilk kazada kendi bedelinin en az on katını çıkaracaktır. üşenmeyin, alın, takın.

çok sayıda mesaj üzerine edit: tekrar yazayım, ben xiaomi yi araç kamerası kullanıyorum. gopro 4'ten daha iyi çekiyor. hafıza dolunca en eski videoyu silip kayda devam ediyor.
hesabın var mı? giriş yap