• akan sıcacık suyun altında, tüm askerlik dertlerinden arınarak, gül kokulu sabunlar, dinlendirici bir fon müziği eşliğinde yapılan banyo...

değil tabii ki.

"süre dolduaaa çığın artık, keserem suyu haaa" diye bağıran hırt bir banyo çavuşu eşliğinde, 3.8 dakikada 0.79 litre su ile yapılan bir banyodur bu. unutulmayacak bir andır. kars'ta soğuk su altında yapılmış olsa da, 14. günün sonunda yapıldığından garip bir haz bırakmıştır bünyede.
  • acemiliğin 2. haftasında yapıldığından gerçek bir arınma sağlar bünyede. daha önce yaptığı standart banyoların aslında ne kadar değerli olduğunu anlar insan, zaten askerlik normal hayattaki her anın değerini anlama yeri değil midir?
  • tilki selim için 7 dakika sürmüştür. "nassı lan?" düşüncesi ile 4 dakikada yıkanılmış, son 3 dakika mealindeki düdük duyulduğunda ise "ohoo 7 dakika ne uzun süreymiş lan. dur daha yıkanayım ben" denmiştir.
  • asteğmen adayı öğrenci isen o gün yapabileceğin sınırsız sıcak sulu 2 banyodan ilkidir
  • kişinin insan olduğunu hatırlayıp rahatladığı ve bi nebze de olsun askerde olduğunu unuttuğu andır bu ilk banyo.

ha tabi göt lalesi bir çavuş çıkıp "laaağğn son 2 dk" diye böğürünce askerde olduğunuzu hemen hatırlıyorsunuz.
  • ılık suyu ayarlamayı başarsanız dahi henüz tamamen ıslanamadan tüm duş kabinlerinin perdesini açarak ve anırarak dolaşan bir çavuş tarafından sonlanacaktır. sıcak su hemen kesildiği için soğuk su ile köpüklerden arınmak zorunda kalınca bu işin başka bir çözüm yolu olmalı diye düşüncelere dalar insan. en güzeli geceleri kamyonu devirenler için sabaha karşı açılan banyoyu kullanmak. hem sabah hayvan gibi uyandırılmamış oluyorsunuz. herkesten önce uyanmış ve duşunuzu almış bir şekilde sabah içtimasına çıkınca daha az küfür ediyor insan.
  • eğer kalabalık bir askeri birlikteyseniz banyo süreniz ve sıcak su kısıtlıdır. süre on dakikayı geçmez. zaten altıncı dakikadan itibaren "heeyyynn hüüüyynn banyo bittii hadi çıhın laaan!!!" şeklinde ikazlar almaya başlarsınız. ayrıca soğuk bir kış günü olsa bile o çeşmeden sıcak suyun gelmesi pek olası değildir.

neyse efendim, kışlaya geleli henüz bir hafta yada on gün olmuş, eğitimlerde toza toprağa bulanmış acemiler banyo lafını duyunca pek sevinirler ama yukarıda yazdıklarımı bilmezler. dolayısıyla banyo sırası erken gelen askerlerin doğmamış çocuklarının cenneti olan o bir iki metrekarelik duş kabininde soğuk suyun sıcak suya dönüşmesini beklerken banyo süresi bitiverir.

askerdeki ilk banyo beklentileri asla karşılamaz ve çoğunluk banyo sonrası homurdanmaya başlar. yanlız kesin bir iki tane olumlu tip çıkıp "olsun en azından abdest alacak kadar süre veriyorlar" şeklinde yorumda bulunur.
  • son banyo olma ihtimali vardır. bunun çeşitli yolları vardır.
  • asteğmen adayı öğrenci olsan da (bkz: gemlik askeri veteriner okulu eğitim komutanlığı) askerliğinin altıncı gününün on dakikasına tekabül edebilir. giyinmek dahil de derler sevgili meslektaş komutanlar,ama ucu açık kalır, beş dakika uzar, sonra rap rap marşla yürütürler , beğenmez çıkan sesi, "istikamet sağınız dağılın marş marş!" der, "yat!" der, süründürür, banyo bir anda kaybolup gider. öyledir ilk banyo, başlamayın boşuna. kirlenmek güzel değildir böyle hallerde.
  • eyer kısa dönemseniz başçavuşun emriyle istediiniz kadar yapabilirsiniz. burdan yeni gidecek arkadaşlara söylüyoırum: kısa dönemseniz: rahatsınız. ama doksanikiye bir, doksanüçe bir gitcek arkadaşlar, devreciliğe hazır olabilirsiniz.

ilk giderken üst dönemler "cehenneme hoşgeldin" diyebilirler. kafanıza takmayın. he he diyin. ben daha öncede geldim gibi şeyler söyleyebilirsiniz. her zaman sanki orda torpil varmış gibi davranmalısınız: işte ben uzmanı tanıyorum, başçavuşu tanıyorum gibi. sonrasında yazıcılık gibi görevlere gelmeye çalışabilirsiniz. içtimadan kaçmak için daha farklı yollar kullanmalısınız.

bu banyo hayatınızın en hızlı anısı olarak kalacakdır: eyer otuzbir çekecekseniz çabuk olsanız iyi edersiniz. :)
hesabın var mı? giriş yap