• olayin basit aciklamasi, yuksek oranda su buhari ihtive edebilme potansiyeli olan ortamlardaki elektrik arklarinin önlenebilmesidir..
  • banyoya giren canlilarin "canli" olarak disari cikabilmesine olanak saglayan insaat isciligi.
    (ama koridorda dus aldirarak da birine intihar süsü verilebilir gibi ayrica)
  • direk suyla temas ihtimalinin olmasi haricinde banyo ve mutfak su buharinin yogun gorulebildigi ve bu sebeple de rutubetin agir bir sekilde yasanabilecegi yerlerdir. bu sebeple buradaki elektrik aksamlarinda da paslanma cok daha hizli yasanabilir. paslanma da kisa devreyi ve potansiyel olarak yangin ihtimalini ortaya cikardigindan boyle bir uygulamaya gidiliyor olabilir.
  • banyoda haddinden fazla kaldigimizi dusunen ebeveynin tehdit amacli yakip sondurebilmesine sebep olan mimari oge.
  • elektrik ic tesisatlari proje yonetmeligi geregince islak hacimlerin (banyo, wc) anahtar tesisatlari kapi di$ina cekilir, priz tesisatlari hacim icine cekilmesine ragmen monte edilen prizlerin koruma sinifinin su ve buhardan etkilenmeyecek $ekilde secilmesi gerekir, ornegin kapakli tip priz ya da ip derecesi yuksek priz ki maliyetlerin artmamasi icin genelde kapakli tip priz kullanilir.
    anahtarlarin di$arda olmasinin sebebi ise anahtar bağlantilarinin herhangi bir $eklide suyla, gazla ya da a$iri buharla temas edip olu$abilecek bir kacagi ya da kisadevreyi engellemesi ya da islak elle anahtari acip kapama sirasinda anahtarda olu$abilecek kisa sureli de olsa arktan ki$inin tehlikeli akim ya da gerilime maruz kalmamasidir.
  • banyolarımız genellikle aydınlık denen ama aydınlık olmayan pencerelere sahiptirler ve ışık açık değilse genellikle karanlıktırlar. ama salonumuz odamız holümüz öyle mi? değiiil. yani gecenin karanlıüında bile bir odaya girerseniz çok büyük ihtimalle komütatörü (açma kapama anahtarını) görebilirsiniz ve açarsınız ışığınızı daha aydınlık olur... ama ya banyo? evet evet banyo, öyle mi? içeri bi girdiniz lank die kapıda kapandı dielim (bizim banyonunki kapanıyo) aa karanlık... sonra el yordamıyla ara dur açma kapama düğmesini bi elin şeyindeyken..
    bunu hiç düşünmediniz değil mi? çünkü banyoların elektrik anahtarlarıdışarıda olduğu için böyle bir durumda karşılaşmadınız, farkında değilsiniz.
  • egzoz ile benzin deposu kapağının arabanın ayrı uçlarında olmasıyla aynı nedendendir.

(bkz: ateş ve barut)
  • saf saf ışık olmadan tuvalet veya banyo yapılamayacağını düşünen zihniyetin'in şaka yapması için üretildiğini düşünmenin aksine evin iç mimarisinde koridor,balkon ışıklarının anahtarı gibi genellikle kapının kirişlerinin yanında bulunan anahtardır.
  • gözlerinize şampuan kaçmasından tıraş bıçağı ile yüzünüzü kesmeye hatta üzerinize işemeye kadar gerçekleşen vahim olayların baş tacıdır. lakin tek faktör de değildir. bir insan gücüne de ihtiyaç duyar. ille biri o ışık düğmesini kapatır siz de karanlıkta kalırsınız.
    bir kaç sene evvel saçların yanına jiletle çizik atıyorum hani sanayide tipoların yanına spoiler yapıyorlar ya ben de aynısı saça uyguluyorum. akıl mantık kalmamış. ince ince çalışıyorum ters bir hareket saçı götürür. işte bu noktada hayatıma tuvaletin disina monte edilmis isik dugmesi giriyor.babam geliyor yazık ceryana diyor kapatıyor ışığı maymun ediyor beni. vuruyorum saçları sıfıra 3 ayda uzuyor. yazık hakkaten.
  • bir çok kişiye göre gereksiz, saçma sapan eylem. lakin bir düşünün ki tuvalet/banyo adı üstünde hamam böceğinin yaşam alanı, örümceklerin favori mekanıdır çoğu kez. hele söz konusu tuvalet bodrum katında bir öğrenci evinin uzun süre kullanılmayan tuvaletiyse, hele bir de tropik iklime yakın, hiç olmadı akdeniz iklimi hüküm sürüyorsa memlekette, bir de rakı varsa yanında...

yok lan, karıştı. öhöm nerde kalmıştık. hıh. ev öğrenci eviyse, tuvalet uzun süredir kullanılmamışsa, tuvalete girmeden önce ışığı yakabilmek, indiana jones kamçılı adam filmindeki börtülü böcekli sahneyi temkinli yaşayabilmektir. hele bir de kişi akıllı davranıp elinde şeltox ile beklemekteyse kendisini bekleyen bilimum haşaratı böcek cennetine gönderecek, "hah şimdi zıpladı zıplayacak üstüme eklem bacaklı" korkusu yaşamadan, böceğin ölüsünün üzerine hacetini giderebilecektir.

ha diyorsanız ki ben korkmam börtü böcekten, ışığı içeri girince yakarım, böcekle burun buruna gelirsem de selam verir sıçmama bakarım, ona karışmam! çağırırsın bir elektrikçi, aldırırsın düğmeyi içeri.

ama banyonunkinin dışarda kalması daha mantıklı gibi duruyor halen. buharı var, elektriği var, kaçağı var, çarpılması var. var oğlu var...

önemli not: bakınızı hollowlife vermiş zamanında, ayrıca #13310799 nolu entryde de gereksizliği belirtilmiş. ilham perilerim kendileridir.
hesabın var mı? giriş yap