• cevabı "içeride değildir ki lan" olan sorudur.

tam tersine bütün odaların düğmeleri içeride iken tuvaletlerinki dışarıdadır. ha siz oturma odasına sıçıyorsanız onu bilmem.
  • sadece banyo değil odalar ve mutfak dışındaki tüm mahallerin (banyo,wc, kiler, depo..vs.) aydınlatma anahtarlarının dışarda olması durumudur.

bunun 2 sebebi vardır.

1) bu mahaller genelde küçük olduğu için (dolap yapımı için) mümkün olduğu kadar tüm duvarların kullanılabilir olması önemlidir. anahtarın içerde olması 1 duvardan tam faydalanmayı zorlaştırır.

2) yukarıda başka bir arkadaşın da söylediği üzere bu mahaller genelde penceresiz olduğu için içeriye girmeden aydınlatılması gerekmektedir.

ekleme: tarafıma gelen mesajlarda ıslak mahal (elektrik arkı oluşumu tehlikesi) olması sebebini de eklememi istemiş suser arkadaşlar. evet başlık banyolar için sormuş ama ben tüm küçük mahalleri genelleyerek cevap vermiştim aslında. banyo özelinde düşünürsek tabi ki banyolarda nem olma durumu de düşünülmüştür. hele ki geçmişte banyoların içerisinde kullanılan odun kazanları (hey gidi günler) düşünülünce bunu da sebeplerden biri olarak sayabiliriz.
  • banyoda haddinden fazla kaldigimizi dusunen ebeveynin tehdit amacli yakip sondurebilmesine sebep olan mimari oge.
  • olayin basit aciklamasi, yuksek oranda su buhari ihtive edebilme potansiyeli olan ortamlardaki elektrik arklarinin önlenebilmesidir..
  • elektrik çarpmasın, ark yapmasın diyen arkadaşlar için söylüyorum: priz var lan içeride, çamaşır makinesi falan var hiçbiri yoksa sonuçta tavanda lamba var. hemen ezbere ‘elektrik çarpmasın’ yazılmış.
  • kardeşlerden biri banyodayken itlik hergelelik yapalım diye konulmuştur.

hatta ben seri bir şekilde aç kapa yapıp içeridekinin aklını alırdım.

edit: düzeltme.
  • egzoz ile benzin deposu kapağının arabanın ayrı uçlarında olmasıyla aynı nedendendir.

(bkz: ateş ve barut)
  • dışarıdakilerin içeridekine selektör yapmasını engellemek içindir.
  • elektrik ic tesisatlari proje yonetmeligi geregince islak hacimlerin (banyo, wc) anahtar tesisatlari kapi di$ina cekilir, priz tesisatlari hacim icine cekilmesine ragmen monte edilen prizlerin koruma sinifinin su ve buhardan etkilenmeyecek $ekilde secilmesi gerekir, ornegin kapakli tip priz ya da ip derecesi yuksek priz ki maliyetlerin artmamasi icin genelde kapakli tip priz kullanilir.
    anahtarlarin di$arda olmasinin sebebi ise anahtar bağlantilarinin herhangi bir $eklide suyla, gazla ya da a$iri buharla temas edip olu$abilecek bir kacagi ya da kisadevreyi engellemesi ya da islak elle anahtari acip kapama sirasinda anahtarda olu$abilecek kisa sureli de olsa arktan ki$inin tehlikeli akim ya da gerilime maruz kalmamasidir.
hesabın var mı? giriş yap