şükela:  tümü | son 24 saat
 • devrinin öteki reformcuları gibi o da ruhban takımı içinden çıkmıştı ve hatta diğerleri gibi o da afaroz edilmişti (bkz: afaroz edilmek). kanımca da deyyustur zındık.
 • bertrand russell'in en insancil ve cana yakin filozof olarak tanimladigi buyuk metafizikci. hayatini mercek, buyutec vs. imal ederek kazanmistir. on adi baruh'tur, ve bana "havaya firlatilan tas eger konusabilseydi, mutlaka kendi iradesiyle yola ciktigini soylerdi." gibi bir inci kazandirmistir.
 • yahudi felsefeci. insani ethics kitabinda hic anlasilmamk uzere tuhaf bir geometri icinde anlatmistir (corollary scholium) ve bununla cok unludur. anladiklarimiz bize yetmemistir.

  i. by good i shall understand that which we know with certainty to be useful to us.
  ii. by bad i shall understand that which we know with certainty to hinder us from possessing.
 • heidelberg universitesinden kursu teklifi almasina ragmen, ozgurlugum kisitlanir cekincesiyle teklifi kabul etmeyen ve gozluk cami tamir ederek mazbut yasamini surduren baba filozof. descartes'te sorunlu sekilde bulunan ruh - madde dualizmini tutarli ve ozgun felsefesiyle asmis nur yuzlu ermis
 • "iyilik, sempatiden doğmuş bir aşktan başka bir şey değildir." diyen filozof.
 • descartesin iki töz önermesine karşı çıkan ve tek töz vardır o da tanrıdır diyen," insanlar başlarına gelen olayların nedenlerini hiç bilemez ve kontrol edemezler dolayısı ile bu bilmediklerinin farkındalığına varmadıkları sürece özgür kalamazlar" diyen bu yönüyle "ahanda göççük sokratesımızda burdaymış" dedirten filozof. etik adlı kitabında anlatmıştır bunları deyyus u ekber.
 • aslinda din ve tanri ile ilgili bir sorunu olmasa da ve de asil amacinin iman ve toplumsal huzur için felsefeyapmak oldugunu söylese de zamanin anlayisina ters(ileri) düsünceleri yüzünden ateist olarak(her ne kadar kendisi yahudi inancindan vazgeçmese de yahudilikten afaroz edilmistir) algilanmis ve uzun seneler hakettigi saygiyi görmemis, daha da kötüsü eserleri ve fikirleri inkar edilmistir bu filozofun. 19. yüzyilda goethe ve coleridge'in çabalariyla tekrar sayginlik kazanan spinoza o çagin renkli ve derin düsünce sisteminin içinde yer alan hemen her akimin(hegelciler, marxist teori, idealistler, deneyci filozoflar) temellerinin olusmasinda büyük katkisi oldu. ancak lanetli kimligi yüzünden akademik hayatta ve özellikle de aydinlanmaci bati felsefesinde üvey evlat muamelesi görmeyi sürdürdü. bunda eserlerinin oldukça karmasik ve ayrintili olmasi ve de metafizigi anlamak için yöntem olarak da(bati felsefesinin temel yöntemi tümevarimin yerine) tümdengelimciligi savunmasiydi. schopenhaur, nietzsche ve sonradan gelen varolusçularin da bol bol faydalandigi spinoza ortaya koydugu bilgi kurami ile günümüzde postmodern düsünürlerin ve lacan gibi psikolojik çalismalarin da referanslarindan biri olmus ve eserleri yogun incelemelere tabi tutulmustur.

  "dogru bir fikri olan insan dogru bir fikri oldugunu da bilir."

  benedictus spinoza
 • platon'dan sonra materyalizmden en fazla uzaklaşmış filozoflardandır belki de. tümdenvarım metoduyla çözümlere ulaşmaya çalışmış, ethica adlı çalışmasında antitezleri kolayca eritmek için geometrik bir metod kullanmış, en çok tanrı, insan ve zihin üzerine kafa yormuş, tanrının evren ya da doğanın ta kendisi olduğunu, tanrının ilk ve tek töz olduğunu ileri sürmüş, bu görüşlerle doğudaki tasavvuf, taoizm ve budizm gibi felsefelere paralellik göstermiştir. hastasıyımdır.
 • body'nin bedeni sarıp apışarasında birleşen bir bluz çeşidi, network'ün bir altınyıldız markası olduğunu zanneden (bu tüketimci algı seviyesiyle yetinen) yurdum insan modeline küresel boyutta nanik çeken muhterem feylezof
 • felsefesini tanrı üzerinden kurmamış, sadece nesne-zihin eşleştirmesini tanrıya da uyarlamıştır. çağdaşları pek tabii bu duruma içerleyip, ismini "bir asır boyunca yok sayılması gereken", "bu yüzyılda bir daha adı anılmayacak" adam olarak geçirmiştir kayıtlara**.
hesabın var mı? giriş yap