• rusların efsane filmlerinden birisi

  (bkz: beloe solntse pustyni)
  ek bilgiler:
  mekan türkmenistan, zaman basmacı hareketi zamanları.
  ayrıca bu film rusya uzaya kozmonot göndermeden önce en fazla izlettiği film.
  venüs üzerindeki kraterlere abdullah'ın karılarının bazılarının ismi verilmiş kaynak
  anladığım kadarıyla bahsi geçen filmden sonra, televizyon filmi, kitap ve bilgisayar oyunu yapılmış.
  o kadar araştırmaya rağmen olayın gerçek olup/olmadığını çözemedim bir türlü (elbette abartı vardır) rusça bilen arkadaşlar el atarsa olaya iyi olur.

  --- spoiler ---
  bu arada
  izlerken sürekli karşılaştığımız, hayattan bezmiş amcamızın söylediği şarkı
  your honor lady luck
  --- spoiler ---

  ayrıca bu zamana kadar ekşisözlük'te yer bulamamasının sebebini ben de bilemedim
 • sovyet western'i eğlenceli bir yapım.
  çete lideri abdullah, erman kılıç - leyla ile mecnun'daki doktor sentezi bir görünümde, erman kılıç'a daha çok benziyor.
  kızların adı şöyle: zarina - cemile - güzel - saide - hafize - zühre - leyla - zülfiye - gülçitay.
  filmde bana bi' mantık hatası geldi, elemanlarımız dışını ziftle kapladıkları yeri meşaleyle ateşe vereceklerken bir kaç kişi ölüyor, arkadan gelen meşaleyi alıyor yine öldürülüyor, amınakoyim çetede envai çeşit teçhizat var, bi kişi de belinden silah çıkarıp ateş etmiyor yanması için.
  yani rusların efsane komedi filmlerinden deniyor, ok dil bilmiyoruz, kültür de farklı ama bana ivan vasilevich menyaet professiyu daha eğlenceli gelmişti. yine de respect.
 • karakterlerin aşırı rahatlığı dışında pek göze batacak kusur bulunamayacak bir film. bir de filmin çekildiği yer zamanında aral gölü kıyısında olan bir yermiş; şu an gölden 200 km uzaklıkta :(
 • filimin çekildiği yer, daha doğrusu büyük bölümünün çekildiği yer türkmenistanda bayramalişehrinin etekleri. eski ismi ile türkmenistan kolhozu yeni ismi merv 2500 kolhozu toprakları içinde çekildi. deniz diye gösterdikleri yer aslında büreyde baba isimli sahabenin bulunduğu mezarlık. mezarlığın bir kısmı su ile doldurulup deniz görünümü veriliyor. bu yerde gerçekleşen bu olay benim öz dedemin mezarının kaybolmasına neden oluyor. babam olayın bizzat şahidi ve bunları birkaç kere kendi ağzından duyduk. dikkat ederseniz denizin yanında sultan sencerin türbesi bulunmaktadır. ve yine bilenler bilir orada bırak denizi veya gölü en yakın nehir bile 40 km uzağında küçük bir nehir olan murgapnehridir.
  kısadan hisse. yer merv. daha doğrusu bayramali.
hesabın var mı? giriş yap