• bir programin betasinin ne anlama bilmeden her gördügü yeni sürüme atlayan, ondan sonra da "vay efendim bilgisayarima virüs girdi, vay efendim bozuk bu, vay efendim tutarli degil" diye aglayan, havadaki oksijeni soluyabilen sazanlara verilen isimdir. beta'nin amacina hizmet etme sevdasindaki beta testerlardan farklari, programi sadece "bende daha yeni sürümü var oolm" diyebilmek icin kurmalaridir.
  • (bkz: betta)
  • microsoft'un beta işletim sistemlerinin wallpaper, splash screen, boot logo tarzı hedelerinde kullanmayı sevdiği balık cinsi.
  • akvaryumuna ayna koyulmamalıdır.
  • olabildiğince acil yardım istemek için girilen entry'dir şuan yazdığım. umarım yardımcı olabilirsiniz..

betam var 2 senedir. atlar zıplar uçar yani saykodur biraz kendini köpek zannettiğini falan suyun içinde bildiğiniz oyunlar yapardı ko çok zeki olduğunu düşünüyorum pavlov'un köpek deneyini bilirsiniz zil çalar. salya salgılanır vs.. benim betada öyleydi. fanusuna 3 kere tıkladığım an parmağımı takip etmeye başlardı be yemini yerdi. tıklamazsam oralı bile olmazdı.
    ancak şimdi öyle olmak bir tarafa 1 haftadır yem verdiğimde yemi görüyor ağzını da açıyor ama yakalayamıyordu suyun içinde. bende parmağımla yemi ağzına kadar ilerletiyordum anca öyle yiyebiliyordu. gözünde bir problem var sandım ama şimdi olay daha da kötü. 3 gündür yemini hiç yemiyor yediğini geri çıkartıyordu. yem'i degistirdim. suyunu degistirdim yerini degistirdim yine yemedi.. ve suyun üzerine yüzemiyor bile o kadar halsiz ki baslarda fanusun dibinde dik olarak oturuyor gibiydi... ama sabah dipte tamamen yatarken gördüm. ( normalde de yatiyordu ama suyun uzerinde, bulundugu alanda sigara falan içersek, ya da suyunu degistirmeyi geciktirirsem oluyordu ama hemen hallediyordum ve kendine geliyordu.) ben sınava girmeye giderken anneme sıkıca tembih ettim balığı kontrol ettir diye. mahallemizdeki balıkçı'ya götürmüş ilaç vermiş sanırım "mavi bir suyu var şuan" ama balik kıpırdamadan duruyor yüzgeçlerini bile dakikada 1 kez belki oynatabiliyor. arada bi seğirme gibi başını sağa sola sallıyor. çok korkuyorum ölecek diye daha önce böyle bir durum yaşayan olduysa ne olduğuna, ne yapabileceğime dair fikri olan varsa ne olur yeşillendirsin gözümü kırpamıyorum birşey olacak diye.

edit : uyandığımda ölmüştü :(
  • halk içerisinde genellikle hareketsiz, sakin ve fanusta yaşayan bir balık olarak bilinir. bu bilgiler hayvana işkence etme altyapısını da beraberinde getirir. bu balık sakin hareketsiz bir balık değildir. sürekli oradan oraya yüzer, bazen bir şeylere sinirlenir atar yapar, canlı otlar varsa onların arasında oynar saklanır, yüzgeçlerini açar görsel şov yapar. mağara gibi kapalı bir yer varsa onun içerisine girer kafa dinler. bu balığın hayatta kalma yeteneği yüksektir suda oksijen kalmaz ise yüzeye çıkar havadan oksijen alır ve yaşar, bu yüzden siz bu balığı fanusa koyarsanız o da kendini bekleme moduna alır, yüzgeçlerini indirir ve fanustan kurtulacağı günü bekler. yani bu balık fanusta yaşamaz sadece işkenceden kurtulacağı zamanı bekler! diğer balıklar nasıl akvaryumda beslenmeli ise bu balıkta aynı şekilde akvaryumda beslenmeli.

çiçekcilerde satılması veya petshoplarda fanusta satılması tamamen ticari kötüye kullanımdır ve yasaklanması lazım. bu balık hayatta kalabiliyor diye neden minimumda mutsuz yaşasın ve erken ölsün bu hayvan. "benim yerim yok ama balık istiyorum fanusta beta bakıcam" iyi de arkadaş senin yerin yoksa hayvanın niye yeri olmasın alma balık şart mı? bu balığı alıyorsanız diğer akvaryumda balıklara nasıl emek harcıyorsanız buna da zaman ayıracaksınız fanusa koyayım birde yem attımdı tamamdır diye düşünüyorsanız almayın yazıktır. hele birde şirkette masa üstünde fanusta beslemeler filan tam bir saçmalık.

bu balıklar doğalarında tayland'da pirinç tarlarında yaşarlar yaşam koşulları zor olduğundan dolayı dayanıklıdır ve saldırgandırlar. erkek betalar tek yaşar, yanına dişi bile koysanız birbirlerini öldürebilirler. doğalarındaki gibi bol otu severler akvaryumunu yeşillendirin yeşillikler arasında gezsin. farklı marka yemlerle beslemek ve bir gün aç bırakmaz lazım, et severler canlı yem verirseniz ziyafet çekerler daha sağlıklı ve zinde olurlar.herhangi bir türden bir balık bile bakacak olsanız 40 cm lik akvaryum alın en az. 20 lt den az olmaz ise iyi olur. ph 7 civarı sabitlemeye çalışın bir kaç ondalık altı da iyidir beta için daha üstü veya altınada adapte olurlar ama favorileri değildir gidip de 8 filan yapmayın ph değerini, özelliklede ph sürekli değişmesin balık mala bağlamasın. sıcaklık önemlidir sıcak suları sever beta balığı 24, 25 derece olsun suyunuz 22 nin altına inmesin kesinlikle. kış aylarınını düşündüğümüzde ısıtıcı şarttır.

yani bu balık dayanıklıdır zor koşullarda yaşayabilir ama bu sizin onu fanusa hapsetmeniz anlamına gelmez. en iyi koşullara sağlamak lazım.

bu da bonus.

zıplayan beta
  • 3 gun once kardeşimin dogum gunünde hediye aldığım balık.

ufak bir fanusu var balığın. durup durup dişlerini cama vuruyor. şık şık ses çıkıyor bildigin. psikopat mıdır nedir?

ayiya yuz veren koprofili uyardı. beta fanusta yaşamazmış. yarın ilk is fanusu tam tesisat akvaryumla değiştiriyorum.
  • bugün ispinozlarım için yem almaya gittiğim bir dükkanda, bardaklar içerisine konulmuş kuyrukları erimeye başlamış beta balıkları gördüm. işte o anda beynimde şimşekler çaktı. hemen aralarından en gariban ve suyu en kirli olanını seçtim ve satın aldım. ismini şükrü koydum.

iki senedir çatı katında atıl vaziyette duran, tamı tamına 500 litrelik bir akvaryumum vardı. önceki yıllarda bu akvaryumun içerisinde katil arowana beslerdim. akvaryumu bahçede iyice temizledim. eve getirip kurulumunu yaptım. uzun süredir bir bardak su içerisinde acı çeken dostum şükrü'yü bu devasa akvaryuma bıraktım.

minik dostumuz an itibari ile devasa akvaryumunda geziniyor. arada gözden kayboluyor. şükrü kendini kaybetti sevinçten ne tarafa gideceğini şaşırıyor. tabii dış filtre, hava motoru ve aydınlatma sistemini hesaba katarsak. akvaryum her ay şükrü'nün fiyatının on katı kadar elektrik tüketiyor. sen mutlu ol yeter dostum şükrü.
  • bu balığa sahip biri demişti ki ben depresyona girince o da giriyor sinirlenince o da sinirleniyor hızlıca dolanıp duruyor bir de öyle güzel görüntüsü var ki dedim ne güzel benimle aynı şeyleri paylaşacak bir canlı ama ben çoğu zaman iyi değildim o da iyi olmayacak mı? hem onu bana ve cam bir kaba mahkum etmek çok zalimce olurdu hele ölürse kendimi affedemezdim. neyse almadım ama fotoğraflarına çok baktım çünkü çok güzeller. aynısını sahibi için de düşünmüştüm ama bunun bir önemi yok.
hesabın var mı? giriş yap