• https://www.youtube.com/watch?v=imacpemp66o
    videoda görülendir bu yıl tamamen turizm yok
    maalesef bunun ucu bize de dokunacak çünkü ülkeye en çok döviz giren yaz aylarında turist gelmiyor
    ve dolar euro daha da yükselecek gibi
  • enterensan olay.
    sebebi neymis ki?
    kriz mi var yoksa?

edit : yahu gecen hafta turgut reisteydim. esnafin fiyatlari yine kol gibiydi. simdi sezlongu bedava yapmislar da bilmem ne. kardes 20 senedir bu isi yapiyorum diyorsun. umarim 20 senede kenara halktan aldiginiz fahis paralar karsiliginda biraz atmissindir. yoksa bu sene batar gidersin. ayrica kriz sana varsa, tatile gelen yazlikciya da var . tabi markete gider adam parasi yoksa virus ortaminda niye sana gelsin.

gurbetci ya da yabanci turist meselesini de corona bitmeden ulkeyi acanlara soyle. ya da butun dunyayla kavga edip, biz gucluyuz diyenlere anlat.
  • biri sormadan hemen söyleyeyim;

mutluyum.

bir döneri 400 liraya kakalarken düşüneceklerdi onu. ayrıca bodrum belediye başkanının da şu sözünü tekrar hatırlatmakta fayda var. daha 4 gün önce söyledi, ne çabuk unuttunuz?

(bkz: turistin parasını sonuna kadar almakla mesulüz)
  • iyi de kardeşim bizim yavaşlamış durmuş işlerimiz daha mı az önemli. biz mühendislerin en büyük sorunu olayları dramatize edemememiz sanırım
  • turistler açısından olumlu, son kuruşlarına kadar soyulmayacaklar.
  • antalya olimposta hiç bitmiyor, gidip oradan biraz esnaflık öğrenseler keşke.
  • sevindirici olsa da maddi sikinti ceken kisilerin islettigi yerlerin para babalarinin eline gecmesiyle durumu daha da kötülestirecek gelismedir. issizligi de beraberinde getirmistir. babam, halam, kuzenlerim ve tanidiklarimin yarisi turizm alaninda calisiyor. iclerinde otelde temizlikcilik yapandan müdüre kadar genis skalada insan var. sezonluk calisanlarin cok büyük kismi bu sene issiz. bu kisiler tatil sezonunda otellerde calisip, yilin diger zamanlarini köyde tarimla geciren insanlar. yazik oldu.
  • yıllarca bu ülkenin insanına ne yaptıysanız kimse düştüğünüz duruma üzülmüyor. ucu bize dokunacak olmasına rağmen üzülmüyor. ben de üzülmüyorum.
  • ekonomistler daha iyi bilir ama turizmle bir bütün ülkeyi kalkındırmanın mümkün olmadığı ortaya çıktı. ostim üni. rektörünün konuşmasını dinleme fırsatım olmuştu the smiling curve üzerinden apple neden apple olmuştu bunu anlatmıştı. artık üçüncü sektör olan hizmet sektörü artık sanayileşti. sürekli söylediğimiz gibi bir ülkenin kalkınması için mutlaka katma değeri olan bir ürün üretilmelidir. buna göre örneğin tarımdan aldığınız bir yiyeceği konserve yaparsanız fabrikasyonda bir katma değer üretmiş olursunuz. almanya üzerinden düşünürsek bugün bir çok insan ketçap için heinz markasını tercih etmekte hatta görüşme yaptığım bir çocuklu anne cam olanını aldığını oğlu için daha sağlıklı olduğunu düşünmekteydi. buna göre baktığımızda asla ürün katma değer olmakla kalmayıp bir de çevre dostu olmuştur. gelmemiz gereken yol budur.
  • normal vatandaş zaten gidemiyordu. sikmişim bodrum’u da esnafının derdini de. batsınlar amk bana giren çıkan hiç olmayacak. batsa da yüzde 50’ye yakın vergiyi sike sike alacaklar benden batmasa da.

hayvan gibi fiyatlarla ultra zenginleşip, metreslerinin altına bile bmw çeken adamlar vallahi bittik diyor. herkes ağlıyor, zengin ağlayınca belgesel gibi videolar çekiliyor işte. fakir ağlasa mobeseden izleriz.
hesabın var mı? giriş yap