şükela:  tümü | son 24 saat
 • (bkz: 657)
 • 'bugun git yarin gel', 'yapariz bisiler' seklindeki laflari hayatimizla ozdes hale getiren ve burokrasi ile vatandasi akraba yapan memurlarin dayanagi olan kanundur ki, bu kanun memurlar icin- devlet koltuguna bir daha ayrilmamak uzere tutunmak icin- capon yapistirici ozelligi tasimaktadir.
 • 1475 ve 212 sayılı yasaların kardeşi. belki başka kardeşleri de olabilir. ben sadece bunları tanıyorum...
 • dört istihdam şekli öngörmüştür:

  1- memur
  2- sözleşmeli personel
  3- işçi
  4- geçici personel
 • yeni yasa tasarısınca 28. maddesinde değişiklik yapılarak memurlara mesai saati dışında olmak kaydı ile esnaflık ve tüccarlık yapma hakkı tanınması öngörülüyor.
  üst düzey memur ve bürokratların ticaret yapması meşrulaştırılıyor bir başka deyişle.

  (bkz: memura ek iş müjdesi)
 • prof. dr. zehreddin aslan'ın tabiri ile şemsiye kanun.

  böyle demesinin sebebi, herhangi başka bir özel kanuna tabi olmayan memur ve diğer kamu kesiminin bu kanuna tabi olmasıdır. yine bu kanuna tabi olmayan kesime, özel yasalarında düzenlenmemiş hususlarda bu kanun uygulanır.
 • kpss ye çalışırken, ''hangisi devlet memurluğuna engel suçlardan değildir?'' diye bilmediğim bir soruyu cevaplarken şıklarda gördüğüm ''cinsel tacizi''şıkkını kesin bizimkiler bunu suçtan saymamıştır dedim o şıkkı işaretledim ve soruyu bildim. bununda sebebi basitti aslında. bizimkiler kesin sahtecilik, zimmete para geçirme, hırsızlık, dolandırıcılığı memurluğa engel suçlar yaparken cinsel taciz suçunu adam yerine koyup memurluğa engel suçlardan saymamıştır diye yorumladım. yani türk gibi düşündüm ve türk kanununu doğru bildim.
 • devlet memurları kanununun değişmesi elbetteki gerekmektedir mevcut haliyle bile içinde antidemokratik maddeler var fakat bu değişiklik daha demokratik bir devlet memurları yasası olmayacak bu net. evet ülkedeki tüm cemaat yapılanmasının tasfiye edilmesinin yanındayım fakat hükümete güvenemiyorum 657 ile ilgili değişiklik 3 yıldır gündemlerinde yönetici kesim her fırsatta özel sektöre siz performansını beğenmediğiniz personeli kapının önüne koyabiliyorsunuz biz yapamıyoruz bu bizim büyük sorundur ve bunu ortadan kaldırmalıyız demektedir. devlet memurluğunun performansa dayalı olması demek güvencesiz çalışma demek angarya iş yükü rekabetçi ortam demektir bu noktada amaç sadece fetöcüleri tasfiye edecek bir düzenleme değil kamusal alanın sermayeleştirilmeye çalışılması olursa sıçtık demektir
 • 'ödev ve sorumluluklar' başlığı altında yer alan 6-16. maddeler arasında memurların sorumlulukları yer almaktadır. memura, uyması zorunlu olduğu hususları yapmaması veya yasaklı olan işleri yapması neticesinde disiplin cezası verilir.
  memura verilecek disiplin cezaları ile her bir disiplin cezasını gerektiren fiil ve haller 125 inci maddede sıralanmıştır.
hesabın var mı? giriş yap