şükela:  tümü | son 24 saat
 • daha sonra başa abbasiler geçmiştir.
 • granada'da çölün ortasına yaptıkları elhamra sarayı ile sarayın yemyeşil nefis bahçelerini görünce, ve o bahçeleri yapmak için -doğru mu bilinmez ama- bir yolunu bulup suyu "yukarı dogru akıttıklarını" duyunca, arapların bugünkü halini gözönüne alarak insan dumura uğruyor.
 • muslumanligi i$lerine geldikleri $ekilde, siyasi olarak kullanmaya ba$layan ilk kavim. bugun pek cok muslumanligin ve ibadetin kendisi sanilan uygulamalarin mucitleri...
 • siyasal islam'in kökü bunlara kadar uzanir.
 • ilk islam imparatorluğunu kuran arap hanedanı.
 • 661 - 750 senelerinde hüküm sürmüş, 668 - 674da iki başarısız istanbul kuşatması yapmış, çeşitli heterodoks hareketlere zemin olmuş hanedan. (bkz: peki olaya bir de şu açıdan bakmaya ne dersiniz) toplumsal olanı temel alırsak, böyle bir tepki yaratmış olması dahi bir varoluş sebebi saymaya yeter kendilerini... sarahnın hikayesinde ortaya çıkan enteresan yin yang dinamiğini ihmal etmemeli....

  ek1: demişim... şöyle demek istemişim sanırım: emeviler "islam devleti" işinin imkansızlığını ve abesliğini dakika bir gol bir gözler önüne sermişler. amma velakin biz onları eleştirirken de yine devlet gözüyle bakıp emeviler sadece yönetenlerden ibaretmiş gibi anlıyoruz işi ve de söz konusu abesliğe nasıl bir direnç gelişmiş (heterodoks hareketler) gözardı ediyoruz.

  sarah/sare da hacere çok kötü davranmıştır ama hacer de o sayede zem zem kuyusunu bulmuştur...

  bir dahaki açıklama bakalım ne zamana...
 • en başarılı halifeleri abdülmelik ve oğlu velid olan arap sülalesi. emeviler zamanında daha önce kullanılan yunanca süryanice farsça gibi dillerin yerine arapça resmi dil olmuş, sikkeler arapça basılmıştır. doğuda türklerin batıda ise berberilerin müslüman olması daha sonraları bu kavimlerin islamın savaşan güçleri olmasını sağladı.
 • öncesinde hz.hasan'ı karısına zehirleterek, akabinde ise kundaktaki bebeğine kadar hz.hüseyin'i ve beraberindekileri kılıçtan geçirerek şehit eden, arkasından ise kuranı kerimin aslını yakarak islam devrimine karşı karşı devrimi başlatan ümmiye soyu, sopu...

  neyseki onlarca yıl yaptıkları, ettikleri yanlarına kalmamış, emevi devletinin başkenti şam'a giren abbasi ordusu hayatta bir tane dahi emevi sülalesinden birey bırakmadığı gibi, ismini bilmediğim bir tane halife hariç tüm emevi halifelerinin mezarlarını açıp, kemiklerini çıkararak atlara çiğnetmişlerdir.

  her şey bir yana, burada aslen kafamızı kurcalaması gereken sorular şunlardır: 1/ bir insan ne amaçla peygamberin soyunu kurutur?ve bu insan bu eyleminin ardından halen nasıl müslüman olduğunu iddia edebilir? 2/ bir insan* ne amaçla kutsal kitabı yakar?ve bu insan nasıl bu eyleminin ardından müslüman olduğunu iddia edebilir? 3/bu insanlara insan diyen nasıl insan olabilir?

  bir de üç resim arasındaki benzerliklere bakalım:

  cumhuriyet inkılapları------ mustafa kemal ------ ismet inönü ------- ardılları -------- hezimet

  bolşevik ihtilali-------lenin --------stalin ------- ardılları --------- hezimet

  islam devrimi -------- muhammed ------- dört halife --------- muaviye/ yezid/ ardılları -------- hezimet

  devrimlerin kaderleri birbirine ne kadar da çok benziyor değil mi?farklı zamanlarda, çok farklı coğrafyalarda ortaya çıkmalarına rağmen.iyi başlayan her şeyin neden böyle tersi istikamette bir seyir izlediğini merak eden arkadaşlar varsa, hareket noktaları olması gereken anahtar sözcük şu olmalıdır:

  (bkz: iktidar)
 • dort halifenin dorduncusu olan hz ali'nin elinden halifeligin cebren ve hile ile kapilarak kurulan haydut devlet. emevilerin kurucusu muaviye o sirada sam valisi idi. karisiklik baslatti ve hakem heyetini satin alarak kendini halife sectirdi. daha sonra da hz ali'nin hariciler tarafindan oldurulmesi sonucu konumunu pekistirdi. halifelik merkezini mekke'den hukumdarlik merkezi sam'a tasidi. ondan sonra gelen oglu yezit halifelik iddiasinda bulunan hz ali'nin kucuk oglu hazreti huseyin'i kerbela'da kiyima ugratarak islam dunyasinda sunni-alevi-sii mezhep ayrimini baslatti. kati arap milliyetciligi emevilerin sonunu getirdi. hosnutsuz turk, iranli ve berberilerin destekledigi ebul abbas abdullah emevilerin kokunu kaziyarak abbasi devletini kurdu. nasilsa bu kiyimdan kurtulan abdurrahman ispanya'ya giderek endulus emevi devletini kurdu. amaclarina uygun sahte hadis dahi yazdiran emevilerin dunya tarihine en buyuk katkisi abdulmelik zamaninda kudus'te yapilmis olan kutsal yapilar mescid-i aksa ve kubbet us sahra'dir.
hesabın var mı? giriş yap