• konuyla ilgili olarak " hayatımız sosyal ağlarda sıkışıp kaldı. " demek yerine daha farklı bakmak gerek olaya. bence tek sıkıntı insanların ilgi manyaklığı ve bu manyaklığa facebook da dahil tüm sosyal ağları alet etmeleri. efendime söyleyeyim; adamın yakını öleli daha gün olmamış adam facebook'a girecek kadar vakit ve güç bulup, beraber çektirdikleri bir fotoğrafı seçip koyuyor facebook'a. bir de description'da veriyor duygu sömürüsünü. ohhh... gelsin ilgi, alaka. ardından hemen teşekkür edip, taziye yorumlarını kabul edecek kadar bile vakit bulabiliyor. oldu olacak bir de mezarı başında fotoğraf çektir, onu da taglersin.

benim bu kişilerin acı çektiğine inanmam mümkün değil. neden mi?

1- insan gerçekten sevdiği birini kaybederse ne facebook'a girmek gelir aklına, ne de çektiği acıyı afişe etmek.
    2- malum...insan böyle durumlarda 2-3 gün nefes alacak vakit bile bulamaz; cenazeydi, mevliddi, taziyeydi. o kadar acı çekerken bu kadar şeyle uğraşmak daha fazla acıtır insanı.
    3- sevdiğini kaybetmenin acısı yemeden içmeden keser insanı. normal hayata dönmek zaman alır. işe bile zoraki gidersin ilerleyen günlerde.

kayıplarını bile kendilerine facebook malzemesi yapan insanları hiç anlayamayacağım ben ve her kim olursa olsun yaptıkları hep samimiyetsiz gelecek. üzgünüm.
  • ne yazık ki benim facebookta da var bu angutlardan. sınıf arkadaşımı trafik kazasında kaybettik. ben şoku henüz atlatamamışken sürekli kızın duvarında bi hareketlenmeler filan. lan kız 1 saat önce ölmüş. git ailesine başsağlığı dile. nebilim üzüntü böyle mi belli edilir. ama olmaz yine haberleri oradan vericen dimi. bundan bile prim yaptılar afedersiniz. facebook duvarında cenaze arabasının nereden kalkacağını soranlar,şaka mı bu yaaa tarzında tepkiler..yok efendim resimleri kaldırılsın saçları açıkk kabirde sorun yaptırabilir gibi yazılar. aman allah'ım insan mısın sen. ölsem bana da mı yapıcaksınız aynı muameleyi.
  • "berkecan'ın ölüm haberini gördün müüüğğğğ, ben like'ladım" "evet ben de like'ladım hatta comment de yazdım" tarzı diyaloglarla devam edebilecek olay. ben hiç görmedim ama illa ki olmuştur, başsağlığı niyetine "beğenen". allah'ı facebook'a sadece face diyenlerin tabiriyle likelayan 6 tane adam var listemde. bunu da görsem şaşırmam.
  • ölen kişinin facebook duvarında taziye sunmak ile karıştırılmaması gereken hadise.

bir süre önce aslında çok yakın olduğum ancak mevcut koşullar (hayat mücadelesi, eğitim, iş-güç) sebebi ile eskisi gibi görüşemediğim bir tanıdığım annesini kaybetti. kendisini her allah'ın günü arayıp "abi nasılsın, ailede ölen kalan yok değil mi?" gibi abuk bir soru sormadığım gibi, zaten varolan kısıtlı görüşmelerimiz de kısa bir zaman çerçevesinde gerçekleşmekteydi.

kendisi sürekli facebook'a girmezdi, girdiği takdirde de eski dostlarına mesaj atarak onlarla konuşurdu, o kadar.

bir gün şöyle bir ileti geçti. "herkesin kurban bayramını kutlar, annemin vefat ettiğini bildiririm"

ilk başlarda bana da garip geldi bu iletiyi yazması. ancak sonra anladım olayın gerçek yüzünü ve aslında burada yazıldığı gibi saçma bir olaylar silsilesi halinde olmadığını farkettim. bu arada kendisi notun altına, annesine son görevin yapılacağı camiyi ve zamanı da eklemişti.

insanlara teker teker telefon edip "annem öldü" diyemeyecekti, "cenaze namazı burada kılınacak" söylemleri ile bir yandan da milleti cenazeye davet etme telaşına girmeyecekti. ancak ne oldu? o iletiyi gören onlarca kişi, işini gücünü bırakıp o törene geldi ve başsağlığı dilenerek, o kişinin acısı paylaşıldı.

tekrar söylüyorum, ölen kişinin facebook duvarında taziye sunmak ile karıştırılmamalıdır. sosyal medya düşmanlığı yapıcam ayağına samimiyetsizlikle suçlanmamalıdır.

zira bu eleştirdiğiniz sosyal medya, en kısa zamanda en yoğun kitleye ulaşmanızı sağlayacan en önemli araçtır.
  • son derece sinir bozucu bir hareket. aslında günün şartlarına göre garip de değil... sıçtığını bile duyurma merakı var, ölüm gibi hayatın en katı gerçeğini mi paylaşmayacaksın?

ama uzaktan tanıdığım bile olsa, tanıdığım birisinin ölüm haberini aldığımda o kişinin facebook sayfasına bakamıyorum. bakınca, o insanın öleceğinden habersiz paylaştığı şeyler, son yazışmaları çok bozuyor beni. hem bi ürperti kaplıyor içimi, hem çok büyük bir hüzün...
  • çok yadırganmaması gereken durum. en nihayetinde ister beğenin ister beğenmeyin insanlar telefondan çok bu bok sayesinde iletişim kuruyorlar. o telaş içinde herkesi tek tek arayıp haber vermek yerine bu şekilde duyurmak daha mantıklı. en azından çok çabuk yayılır haber. ölen kişi için ''nasıl haberimiz olmadı,mutlaka gelirdik'' diyecek ve gelemediği için üzülecek insanlar olmaz en azından.
  • babamı kaybettim :((

şeklinde bir iletiyle babasının vefatını duyuran insanların olduğunu gördükten sonra hangi içgüdü ile yapıldığına anlam vermekte zorlandığım davranış. evet artık sosyal medya topluca herkese ulaşabilmemizdeki en basit araç ama insan böyle bir acı yaşamışken açıp bunu duyurmayı ve sonrasında üzülen surat yapmayı nasıl becerir.
    he senin bir yakının vefat etmiştir, cenaze namazını falan duyuracaksındır şu tarihte şu saatte falan bak o bile anlaşılabilir. bir de bu tip paylaşımları beğenen dangozlar var.
  • annesinin ölümü ile ilgili durum güncellemesi yapan bir tanıdığım sayesinde ilk kez tanık olduğum durum. başta yadırgadım ama düşününce nişanını, evlendiğini, çocuğunun doğduğunu vs. paylaşıyorsun. hayatta sadece bunlar yok. kaldı ki parası olan gazete ilanı verip, hiç umurumda olmayan bir milyon kişiye duyuruyor. sen de az ya da çok tanıdığın insanlarla durumunu ve duygularını paylaşmak isteyebilirsin. belki bu "mecra"yı ne kadar benimsediğin ile de alakalı. bakıyorum insanlar genelde yorum olarak cenaze evinde söylenen klasik şeyleri yazmış. sonuçta bu özü itibariyle bir paylaşım, bir ritüelse bu şekil içinde olması belki de kabul edilebilir bir şey. öte yandan bu durum güncellemesini beğenen 22 kişi gördüm ki onları fazla düşünmeye gerek yok. onlar net gerizekalı.
  • ben böyle gerzeklik, böyle andavallık, böyle sikindiriklik görmedim.

al, sana andavallığın daniskası.

adam aynen böyle yazmış.

"arkadaşlar 5 dakika önce çok rahatsız olan babamı kaybettik ışıklar içinde uyu babacım......"

pics or it didn't happen : http://imgur.com/otyp4rl
  • geçenlerde ilk defa facebook’ta arkadaş listemde olan bi abim vefat etti. ölüm başlı başına üzüntü verici bi olay elbette ama facebook’ta arkadaş listesinde yer alan birinin ölmesi de çok garip oluyomuş. niye garip dersen; duvarını taziye notlarıyla doldurdu insanlar, üzüntülerini orda dile getirdiler.. okudukça bi tuhaf oluyo insan. orda profil resminden sana bakıp gülümsüyor, altında hüzün dolu mesajlar.. sonra bi de doğumgünü geldi çattı.. hadiiii, bu sefer de kalbimizde yaşıyosun minvalinde doğumgünü kutlama mesajları.. bi de vefatından haberdar olmayanlar gerçekten kutlamışlar doğumgününü, o da ayrı bi mallık. sen vefat ettiğini dahi haber alamayacak uzaklıkta bi insansın, ne diye doğumgününü kutlarsın bu insanın, bu ne samimiyetsizlik
hesabın var mı? giriş yap