• memleket ortalaması 1456 imiş. hassiktirsinler.

yarrak kürrek bir hesaplama mekanizması var. üniversitede sadece kredi kartını <1000 lira limitle kullanırdım puanım 1809 idi. dediler ki git kredi çek ufaktan, kmh açtır ki bankalarda daha çok işlem yaptığı ve sana güven duyduğu belli olsun. gittim kmh açtırdım çok da az kullandım. bir noktada kredi çekmem gerekti açtım 6 ay sonra kapattım. şuan puanım 1100.

teşekkürler kkb.

bu arada bir kere iş adamına denk geldim, açtık baktık skor 650. gitti ev kredisi çekti 2 gün sonra. ne kadar kredibil olduğu da buradan belli oluyor, güçleri garibana yeten bankaların öne sürdüğü boktan bir argümandır bu skor. bir sikim ifade etmez.
  • bu kredi puanlandırma işi abd'de düzgün çalışıyordu. türkiye'de batırmışlar..

türkiye'de çalışmaya başladığımdan beri bir araba kredisine girdim. bir tane taksidi gecikmedi. dahası zamanından önce kalan borcu ödeyip kapattım.

her ay hatrı sayılır mortgage taksidi ödüyorum. bir tanesi gecikmiş değil. borcu kapatacak param var ama kurlar sürekli arttığı ve enflasyon yükseldiği için özellikle kapatmıyorum.

3 kredi kartının hatrı sayılır aylık borçlarını her ay tam ödüyorum. bir tanesinin bir gün gecikmişliği de yok.

sonuç: 1300 küsür. "türkiye ortalamasının altında"

de hadi yürüyün gidin.. nasıl saçmalık belli değil.

abd'de hiç mortgage borcu şu bu olmadan sadece kredi kartı borcunu her ay zamanında tam ödeyerek çok güzel kredi notum oluştu. düzenli ödemeler devam ettikçe not da artıyordu her ay.

burada ise şu an yazan: "kredi notunuz düşüş gösteriyor."

gerçekten bi yürüyün gidin. o algoritmanızı hangi mal yazdıysa mektebe gönderin toplama çıkarma öğrensin
  • takibe alınmış kredi sayısı 8, en olumsuz durum kanuni takip olan hesabımla türkiye ortalamasının altında puanımla çatır çatır krediler alabildiğim, avans bakiyeler tanımlatabildiğim ve istediğim limitte kredi kartı çıkarabildiğim bilgi sistemi. önce ana bilgiyi vereyim: bankalar buradaki puanınıza göre değil, işlem geçmişinize göre kredi veriyor.

yıllardır bankalarla içli dışlı olan biri olarak bir iki şeyden bahsetmek isterim. öncelikle kredibilite yükseltmenin yolu aldığınız sikindirik limitli kredi kartı değildir. * sıklıkla eş zamanlı krediler kullanacaksınız. ve bu kredileri mümkünse farklı bankalardan alacaksınız. evet 8 adet takibe girmiş kredim olmuş fakat varlık yönetim şirketlerine devredilmeden anlaşma usulüyle kapatmışım. * dolayısıyla bir kara liste durumu söz konusu değil. peki finansal ölçekte yakın zamanda bu durum yaşanmasına rağmen neden peşimden koşuyor bankalar? çünkü 8 takibe alınmış kredim olmasına rağmen toplamda dokuz farklı finans kurumundan 54 kredili ürün kullanmışım.

bankaların çok farklı hesaplama metotları var. bunlardan birisi de takibe alınmış çok sayıda krediniz varsa bunların hangi dönemde takibe alındığı. eğer hepsi aynı döneme denk geliyorsa ve sonrasında ödemeleriniz daha düzenli hale geldiyse o dönem bir mali kriz yaşadığınız ve "ödememe alışkanlığı" gibi bir durum olmadığı sonucuna varıyorlar. neticede borcu ödemişseniz sorun yok. ancak bu ödememe durumları yıllara yayılıyorsa bu "kötü ödeme alışkanlığı" olarak değerlendirilir. o zaman krediniz zora girer.

eğer kredibilite yükseltmek istiyorsanız kredi kartınız ve düzenli ödemeniz tek başına işe yaramaz. sıklıkla kredi kullanacaksınız. eksi bakiyenizi kullanacaksınız * kredilerinizi düzgün ödeyeceksiniz. uzun süredir kredi kartı kullanıyor ve benzer ekstreler ödüyorsan sen aslında "tahmin edilemez" müşterisindir. zira banka senin uzun yıllardır devam eden ayda 2.000 tl kredi kartı ekstresi ödeme alışkanlığının dışına çıktığında nasıl bir duruma düşeceğini tahmin edemiyor. oysa düzensiz bir finansal geçmişe sahip başkasının, arada gecikmeye düşse bile limitlerini zorlayan kredi kullanımında nasıl bir finansal profil çizdiğini ölçebiliyor.

kısacası bankalarla çok sık çalışıyorsanız ve sizin hakkınızda çeşitli metrikler verecek kadar yoğun bir işlem geçmişiniz varsa kredinizi ve istediğinizi alırsınız. ben küçük bir kredi aldım efendi efendi ödedim insanları asıl riskli kişiler. bu adam bugüne kadar büyük krediye ihtiyaç duymamış, verirsek ödeyebilir mi soru işareti aşırı düzenli finansal geçmişi olanlar için aslında baş belasıdır.

son olarak bankaların buradaki puana bakmadığını bilmenizi isterim. puan sadece işin boyası. asıl bakılan yer bankalarla çalışma alışkanlığınız. puanı 1300 olan adamın işlem geçmişi 50 adet kredili ürün gösteriyor, senin ise 1650 puan ancak bir iki kredi kartına makul tutarlarda ödeme yapıyorsan banka senin yerine 1300 puanlı adama kredi verir. çünkü neyle karşılaşacağını tahmin etmek için daha fazla veriye sahiptir. senin her ay 250 tl kredi kartı ekstreni düzenli ödemen sadece puanı yükseltebilir. ancak o adamın 20.000 tl'lik taksidini bir hafta geç ödemesi puanını düşürse bile ödeme gücünün senden daha yüksek olduğu sonucunu değiştirmez. zira bu kişi periyodik olarak düşük tutarlı aynı ödemeyi yapan kişiden daha risksizdir. yukarıda da bahsettiğim gibi, sen puanın yüksek olsa dahi banka için tahmin edilemez birisin.

özet: bankalar için çok sayıda kredili ürün verisi > findeks puanı.

kaynak: bir banka şubesi müdürü.

bonus: kkb'den premium puan takip paketi alındığında kredi puanın önemsendiği sonucu çıkarak puanın daha hızlı yükseldiğini hissediyorum. ancak bu tamamen benim iç güdülerim, bir istihbarata dayanmıyor. para verin puanınız yükselsin olarak algılanmaması için gizli bir parametre olabilir. neticede bunu takip etme gereği duyan insan ödemesine daha dikkat eder şeklinde değerlendirilebilir.
  • keynes ‘in güzel bir sözü var “bankaya 100 dolar borcunuz var ve bunu ödeyemiyorsanız, ciddi bir sorunla yüz yüzesiniz demektir
    bankaya 1.000.000 dolar borcunuz var ve bunu ödeyemiyorsanız, banka ciddi bir sorunla yüz yüze demektir”
    şöyle başlığa hızlıca göz gezdirdim , genel olarak pastanın büyük kısmı 100 usd’lik dilimde.
  • site hakkında bilgi vermekten çok yazarların kredi notlarını yayınlayıp mal bildirimlerini yaptığı ve sanırım "ooo kredi notun çok iyiymiş, hadi sevişelim!" mesajlarının beklendiği, kkb'nin yeni uygulaması findeks'in anlatıldığı başlık.

not: lafı evirdim, çevirdim gömdüm, ardından bir de yazım kurallarına uydurdum entry oldu
  • limit kullanım oranlarınız arttıkça düşen puandır. dün findeks danışmanıyla yaptığım görüşmeden notlarımı paylaşayım:

- kredi kartı ekstrenizin dönem borcunun tamamını ödemek yerine asgarisini ödemek arasında bir fark yok. yeter ki gecikme yaşanmasın, sistem buna bakıyor. dönem borcunun sürekli asgarisini ödemek puanı düşürür bir şehir efsanesi.

- kredi kartı limitinizin tamamını kullanmanız demek riskinizin yükseldiği, yeni limite-borca ihtiyacınız olması anlamına geliyor. bu nedenle kartınızın limitinin %10-15'ini boş bırakacak şekilde kullanın. yani 10.000 tl kart limitinizde dönem borcunuz 8.500 tl yukarısını geçmesin mümkünse boşluk bırakın.

-bankanızdaki mevduatın nakit paranızın hesap hareketlerinizin notunuza bir etkisi yok.

-geçmişte kanuni takibe düştüyseniz borcunuzu kapattığınız tarihten itibaren 5 yıl boyunca bu durum findeks raporunuzda görünecek ve puanınızı olumsuz etkileyecek. 5 yıl sonra kalkıyor puanınız daha da artmaya başlıyor. ama borcunuz varlık yönetim şirketine devredildiyse ödemiş olsanız bile bu durum raporunuzda sürekli kalacak maalesef.

- notu artırmak için farklı bankalarda 3 tane kredili ürün kullanım öneriyorlar. kredi kartı , kredili mevduat hesabı vb. ne kadar çok sorunsuz kapanmış kredi dosyanız olursa o kadar iyi.

- findeks sadece bankalardan veri toplamıyor. o nedenle banka size kart vb. vermiyorsa alternatifiniz var. kredi kayıt bürosuna ait şu listedeki şirketler işinizi görür. tüketici finansman şirketlerine göz atın, mesela financell ile turkcell faturanıza yansıyan alışverişleriniz kredi olarak findeks sistemine aktarılıyor. turkcell pasaj üzerinden taksitli cihazlar alabilirsiniz.

- yeni kredi kartı veya kredi kullanımınız oldukça başta sistem puanınızı düşürüyor çünkü riskiniz artıyor. ama düzenli ödedikçe artmaya başlıyor.

- elektirik su vb. faturaları findeks puanını etkilemiyor.

- kredi başvurularınız bankanızca red edilirse bu da findeks puanı etkilemiyor. sadece bankalar red yanıtlarını sistemlerinde görüyor o nedenle çok fazla başvuruda bulunmamak lazım bankalar nezdinde sorun yaşarsınız.

aklıma gelen oldukça editlerim.
  • insanları yaniltmaya devam eden kurum bundan yıllar önce bunlarla ilgili gerçekleri yazdığımda avukatları kudurup köşe yazımı kaldırmamı talep etmişti kaldırmayacağımı söylediğinde ise daga çok kudurup şikayetçi olmuş ve netice alamamıştı. şimdi benzeri bir durumun yıllar sonra devam ettiğini fark ettim, bir süre önce borcum vardı. bitirdim. bilindiği üzre artık e-devletten risk raporu alabiliyorsunuz, e-devletten risk raporu alıp findeks üzerinden kredi notu öğrenmek istedim, kredi notu 8 lira kredi notu+risk raporu findeks üzerinden alırsanız 16 lira. 8 lira bu yamyamlara fazladan vermeyeyim diye e-devlet üzerinden risk raporu aldım anlayacağınız. risk raporunda 0 tl borç görünürken, kredi notunda görünen borç 17 bin tl'ydi. findeksi aradığımda ise diyorlar ki detaylı rapor almazsanız borcunuzun nereye olduğunu göremeyiz. diyorum ki adama bilader borcum yok neyi görüntüleyeceksin. diyor ki bizden kaynaklı değil. e diyorum sen o zaman e-devletten aldığım risk raporuna güvenilir değil mi diyorsun diyorum hayır öyle demek istemiyorum diyor, ama orada borç görünmüyor senin sisteminde görünüyor deyince gene detaylı 16liralık rapor almam gerektiğini söyleyip konuyu kapatıyor. sonuç itibariyle gittim 16 liralık risk raporu aldım. bilin bakalım ne oldu. aldığım detaylı raporda da hiç borcum görünmüyor. yani demem o ki, millet e devletten risk raporu almasın diye, ucuz kredi notu aldığınız zaman eski borcunuzu gösterip sizi borcu varmış gibi gösterip 8 lira daha harcayarak detaylı rapor almanızı istiyorlar. findeks kaldığı yerden devam ediyor söğüşe.
  • not danışmanım hizmetini aldığım kuruluş. ben aldım sizler almayın diye birkaç şey paylaşacağım.

negatif olaylardan bahsedelim,

eğer ödeme tarihçenizde kanuni takip bulunuyorsa, bunun gözükmemesi için ödeme yapılmasının ardından 5 (beş) sene geçmesi gerekiyor.

eğer varlık yönetim şirketlerine devredilen borcunuz varsa hep sicilinizde kalıyor.

puan olayına gelirsek eğer, kepçeyle alıp kaşıkla veriyorlar. o yüzden ne yaparsanız yapın ödemenizi zamanında gerçekleştirin.

şöyle bir durum var, kullandığınız kredili ürünün (kredi kartı, kmh, kredi vb.) tutarının zerre önemi yok. mesela benim kredi kartımın asgarisi 90k, x kişinin 1k. ikimize de aynı puanı veriyor.* aynı puanı vermesini geçtim, tutarlar yüksek olduğu için bazen ben ödeme güçlüğü çekiyorum, pat benim puanımı bu dalgalanmalar yüzünden 1400 e atarken aylık 100 lira ödeme yapan kişinin puanı 1800 oluyor. ilginç ama maalesef böyle.

yine mevduat hesabınızdaki tutarların da zerre önemi yok, verdiğiniz otomatik ödemelerin de puanınıza bir katkısı yok.

gelelim bu puanı nasıl artırabileceğimize,

bir tane kmh, 3 tane farklı bankadan kredi kartı ve toplamda kapanmış 4 tane kredi işinizi görüyor.

kredi hariç diğer ürünlerde (kmh, kredi kartı) hiçbir şey yapamadınız aylık bir paket sigara kesinlikle alın. not: sigara sağlığa zararlı, çikolata vs. alabilirsiniz.* sebebi şudur, hiç harcama yapmazsanız banka bildirim yapmayı bırakabiliyor, bu da puanınızın artışını durdurur.

yine bunların limitlerinin hiçbir önemi yok, hepsi 250 tl olabilir.

gelelim kredi bölümüne, kredinizi erken kapatmanızın hiçbir önemi yok, kullandığınız krediler minimum 6 ay olmalı, aylık kredi alıp kapamayın. 12, 24, 36 vb. vadeyle kredi alırsanız da minimum 6. ayında krediyi erken kapatın.

bunun sebebi de şu, aynı ay ya da daha erken o krediyi kapattığınızda sizin ödeme alışkanlığınızı ölçemiyor. yukarıda bahsettiğim şartlarda 4 adet krediyi düzenli ödeyip bitirdiyseniz 5. krediye gerek yok, puanınıza ekstra bir katkı sağlamıyor çünkü. ihtiyacınız vardır çekersiniz, o sizin bileceğiniz iş tabi, puan için yapacaksanız boşa faiz ödemeyin diye söylüyorum.*

ucuza kredi olayını da söyleyeyim, gidin türkcell pasaj üzerinden minimum 6 taksitli 300-500 tl değerinde dandirik şeyler alın. financell findeks'e bildirim yapıyor ve kredili ürün sayılıyor.

şimdi gelelim her şeyi zamanında ödememe rağmen puanım düştücülere,

yeni bir kredili ürün kullandığınızda ya da açtırdığınızda yine puanınız düşer.

yeni bir kmh, kredi, kredi kartı açtırdığınızda/kullandığınızda o ürünü kullanım alışkanlığınız belirsiz olduğu için puanınız düşüyor, 6 aya geri düzeliyor.

arkadaşlar toplam limit olayı var,

kmh hesaplarınız ve kredi kartlarınızın toplamı diyelim 400k, 300k toplam harcama yaptıysanız limite göre borcunuz %75 olur. bu da risk oluşturur ve puanınız düşer. toplam borcunuz %35'i geçmesin, geçiyorsa da ödemesini yapın diğer ay.*

şimdi de gerçek ve tüzel şirketlere gelelim,

buradaki işlemlerin hiçbirisi sizin bireysel puanınızı düşürmüyor.

şöyle bir taktik verebilirim, bazı bankalar ortak limit veriyor, mesela şirket kredi kartıyla bireysel kredi kartınızın limiti ortak.*

burada ödemenizi bireysel karta yapıp ticari kart üzerinden harcama yapabilirsiniz. böylelikle bireysel limit/borç oranınız artmayacaktır ve puanınız düşmeyecektir. hem de ticari kart kullandığınız için asgari borcunuz %5 çıkacaktır.*

uzun zamandır yazacaktım ama vakit bulamadım, sonunda yazdım. umarım merak edenlere faydası dokunur, sevgiler.*
  • bize ait bilgileri bize satan şark kurnazı. sırf bunlara inat, amatör film çekip youtube'a göndermeyi bile düşündüm.

-bak makinaya hacı nasıl?
    +cam açılır vırrrrrr hayaller 7 vites gerçekl.....
    -lan kodumun ayısı aldım nakit arabayı s.ktirgit ezme koltuğu , bak hala bakıyo in lan arabadan...
    + ama hayaller finde..
    -lan hala konuşuyo
  • yavaş yavaş da olsa amerikadaki mint'e doğru gidilebileceğini gösteren sistem. kkb baya atılım yaptı, olması gerektiği gibi tabi.

yakında kişisel finans danışmanı rolünü üstlenecektir bu ve diğer entegre uygulamalar ile birlikte.

örneğin bkm ekspress ile internetten parfüm alacaksınız, ödemeden önce notification atacak, bak emin misin kozmetik harcaması için doğru zaman değil x ödemen yaklaşıyor/harcamalarındaki payı üç ayda %150 arttı (sevgili bulma) gibi.

ama olay entegrasyonda işte. mesela takasbankla entegre olup bireysel emekliliği dahi göstermesi gerekir. hadi bankalardan alamadık mevduat bilgilerini diyelim. onu da elle giriversin kullanıcı. e kkbde zaten bütün borç bilgileri var. bes'i de ekledik mi. finansal varlığımızın tüm öğeleri sistemde kayıtlı olacak. bkm ile birlikte çalışılması şart gerçi. o nasıl olacak bilmiyorum.

yalnız notlar bana biraz şişirilmiş gibi geldi. yani bankalara gönderdiği not mesajıyla buraya çıkarttığı arasında fark var gibi. daha ayrıntılı bakmak lazım tabi. benim notum bankada 1400 küsür bir şey çıkıyor burada 1700e dayanmışım. barem falan farklıdır belki. o zaman da ne anlamı var?
hesabın var mı? giriş yap