• yine yeniden şampiyon.
  • sadece pazar günü kutlama yapılacağı söylenen şampiyon. afferin, ne o öyle otobüs gezisi falan. bizim için bu bir araç sadece.

seyirci koreografi yapmayacakmış, onun yerine şunun gibi bir hede olacak galiba https://youtu.be/sciqfzz7heo

kuşlar ölmesin*diye havayi fişek de yok. daha ufak fişekler atılacakmış. o yüzden bu ne la sik gibi fişek demeyin.

şampiyonluk kutlamaları sadece beinspor da olacak deniliyor. gstv nasıl olmaz olm!

(bkz: bir boş iş olarak şampiyonluk kutlamak) agssgs

ay sonunda sezonu açacağı için boş işlerle uğraşmayıp transfere yoğunlaşmalı ki öyle de olacak.
  • bize her sevdadan geriye kalan sadece galatasaray.

bu bir beste cümlesinden çok hayatın gerçeği.
  • .
    şampiyonluğun kesinleşmesiyle henüz lig bitmeden tranfer dedikoduları başladı. çok fazla star futbolcunun ismi geçiyor di maria’lar, kante’ler, aubameyang’lar… ben bu tarz transferlerden ise orta yaşlı başarıya aç olgun futbolculara yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyorum (rashica gibi). nelsson gibi, boey gibi para kazandıracak isimlere yönelmemiz gerekiyor. çünkü gelen isim muhtemelen 5m imza parası, yıllık 4 milyondan da 3 yıllık kontrat alacak ve tahmini 1 sene oynayıp yatışa geçecek. di maria’ya 3 yıllık kontrat vermektense, 5-6 milyona rashica’yı alıp 2m’den 5 yıllık kontrat vermek daha mantıklı geliyor.

eğer söylenildiği gibi boey + nelsson’dan 50 milyon euro gibi bi gelir gelecekse maddi olarak bir sıkıntımız olmayacak gibi. parayı mantıklı yönetmesi gerekiyor kulübün. ilk etapta kesinlikle icardi ve rashica’nın bonservislerinin alınması gerekiyor.

kalede uğurcan’ın ismi geçiyor, yerli kuralı açısından bizi aşırı rahatlatır ama ben pek sanmıyorum geleceğini. pena’nın da sözleşmesini uzattı barca. her ne kadar performansı düşse de, yaşlansa da ben gelecek sezon da muslera ile devam edileceğini düşünüyorum. dile kolay 12 sezon, 6 şampiyonluk ve 15 kupa… sadece özellikle pandemi sonrası neredeyse her sezon yaşamaya başladığı sakatlıklar beni korkutuyor biraz. batuhan’la jankat’la olacak gibi değil. okan’ın da sözleşmesi bitiyor, uzatılacak mı bilmiyorum ama her halükarda bir yedek kaleci lazım olaxak gibi.

sacha’dan 25 milyon gibi bir gelir bekleniyor. ben transfere gerek olmadan dubois’in oradaki açığı kapatacağını düşünüyorum. evet boey gibi atletik, güçlü ve hızlı değil ama daha istikrarlı, daha takım oyuncusu. tarz olarak mariano’yı andırıyor biraz bana. oyun kurucu sağ bek. ayağı da temiz. avrupa’nın 5 büyük liginden birinin üst sıra takımlarından birinde 4 sezonda 130 maçı var. 2 sezon önce boey’in girmek için kıçını yırttığı fransa milli takımında oynadığını düşünürsek yeterli bi isim. adamı hiç kendi mevkisinde izlemedik hep ters ayakta oynadı ki kötü de oynamadı; derbiler olsun, bazı deplasmanlar olsun. kendi mevkisinde düzenli oynadıkça ayak uyduracaktır takıma. bu senaryoda da yine yerli bir yedek bek gerekecek. mert müldür ismi geçiyor. umarım alabiliriz, hem sağı hem solu yedekler. potansiyeli yüksek ve en önemlisi türk. yusuf demir’e de arkadaş olur :)

stoper mevkiinde nelsson’un ayrılığına kesin gözüyle bakılıyor. sol stoperde apo ise kesin kalacak gibi; hem türk olması hem müthiş bir sezon geçirmesi hem de bu kadar temiz ayağı olması önemli etken.

buraya bir transfer yapılacak gibi, en azından şampiyonlar ligi için. stefan de vrij ismi konuşuluyor. sözleşmesi bitiyor, yaşı da çok yok. eğer çok maliyetli olmayacaksa mantıklı bir hamle olabilir. bağlı olduğu menerjerlik şirketinin türkiye’de bir kaç futbolcusu var, bu sebeple daha kolay ikna edilebilir.

rotasyonda ise kaan ayhan’ın bonsevisi kesin alınmalı. yerli kuralı saçmalığından oyuna yabancı sokacakken devreye girebiliyor. ligde de abdülkerim ile götürürler rahatça. avrupa’nın 2 büyük liginde 200’den fazla maça çıkmış, 50’den fazla milli maçı bulunan adama samet’lere tayyip’lere 4’er milyon verilen yerde 2.8 milyon çerez parası. ayrıca 3 mevkiyi birden yedekliyor…

ek olarak ayrı bi parantez mathias ross’a açmak istiyorum. daha yeni 22 yaşına girdi. bize gelmeden önce 3 sezonda 100 maçı var. 1 kupa maçında izleyebildik sadece. gayet güzel de oynamıştı hatta golünü de attı ama ikincisinde nazar değdi ve sezonu kapattı. hızlı ve dinamik bir tarzı var. fm’de 2 sezona aşırı gelişiyor, fm bu tarz adamlarda kolay kolay yanılmaz. ek olarak bu tarz iskandinav topçular çok bağlı oluyorlar (elmander, linnes, nelsson). kendisini bi denemek gerekiyor diye düşünüyorum. nelsson’un ilk geldiği zamanki gibi. tutarsa 2 sene oynatıp iyi paralara satabiliriz.

he birde alparslan ve metehan baltacı dönüyor kiradan. ek olarak emin de var. alparslan’ı muhtemelen ligde bir takım satın alır. metehan’ın ise emin’den hem ayakları olsun hem hava hakimiyeti olsun daha iyi olduğunu düşünüyorum. emin kiralanıp metehan rotasyonda tutulabilir.

bu sezon takımın en çok aksayan en zayıf mevkisi sol bek… kesinlikle yıldız bir transfer gerekiyor. alex telles ismi konuşuluyor ama alabiliyorsan ben bonservisi elinde raphael guerreiro’yu çok isterim. aşırı fazla seviye atlatır takıma. sergio devreye girerse olur gibi bu iş… o olmazsa telles’e razıyım. kazımcan’da bu mevkide yerli yedek olarak kalmalı.

ortasahaya gelince… evet takımı icardi şampiyon yaptı ama sezonun transferi lucas torreira’ydı. kesinlikle elde tutulması gerekiyor. o olmasa savunma da sıçacağımız gibi ileri de çıkamazdık. ne yapıp ne edip tutulması gerekiyor. yanına da eğer ilkay’ı falan almayacaksak sergio’ya okeyim ya. ilkay biraz hayalperestlik farkındayım ama şu isimlerin yanında imknsız değil gibi. oliveira’da başta beşiktaş maçı olmak üzere 2-3 maçta kötü sıçtı ama sezon geneline baktığımızda çok maç çözdü bize. özellikle kapanan takımlara karşı. biraz daha önde daha verimli olabilir.

alternatif olarak da midtsjo yeterli bi yedek. avrupa geçmişi ve piyasası var. ikinci yarılarda oyunu rölantiye almak için iyi bir seçenek. ama 5 milyonun üzerinde bi teklif gelirse de niye satıldı demem. yerli olarak da beğenmeyenler olsa berkan’a mecburuz. kaan ayhan da biraz yedekliyor orayı. sadece yabancı bi 8 numara gerekebilir. kulübedeki topçuların hepsi defansif kaçıyor. taylan geri dönecek fakat kalacağını sanmıyorum. iç sahadaki maçta taraftar çok tepki göstermişti golden sonra. kupa maçlarında hamza, baran gibi çocukları denemeliyiz.

10 numara olarak bildiğiniz ofansif orta saha mevkiinde öncelikle mata’ya teşekkür edip yolları ayırmalıyız. mertens’in kontratı uzadı fakat 36 yaşına girdi ve özellikle ligin ikinci performansının ve kondisyonunun nasıl düştüğünü hep birlikte gördük. tüm sezon boyunca mertens’e güvenilir mi tereddütlüyüm. asıl mevkileri sağ kanat olan zaniolo ve yusuf demir burayı da yedekliyor aslında. böyle düşünürsek transferdense iyi bonservis ödediğimiz yusuf’un şans bulmasını yeğlerim.

ek olarak da cicaldau geri dönecek. aslında linç yemeyeceksem 1 sene kulübe de cica’yı deneyebiliriz diye düşünüyorum. son maçlarda mertens oyundan alınıp yerine rashica, yunus, barış alper gibi isimleri 10 numarada gördük. oyun rölantiye alınınca cicaldau oyuna alınıp önde baskı ile direnç getirebilir oyuna. hem yukarıda bahsettiğim oliveira’yı yedekleyeceğini de düşünürsek çok mantıklı kaçıyor. hem adamı hep arkasında taylan-berkan yanlarında babel-feghouli ile izledik. bide bu takımda görmek gerekir.

birde transferde firmino’nun adı geçiyor. eğer alabiliyorsak mertens’i de diğerlerini de bi kalemde unuturum valla. önde icardi arkasında firmino bambaşka bişey olur :)

kanatlara gelince ilk önce kesinlikle ama kesinlikle rashica’nın bonservisi alınması gerekiyor. kerem’in satılacağı hatta yerine cengiz’in alınacağı gündemde. ben pek sıcak bakmıyorum ama karlı bi alışverişte düşünülebilir. kerem oyununu çok olgunlaştırdı. 2 sezondur double-double istatistik yaptığı gibi ligde, avrupa’da, milli takımda her alanda atıyor da attırıyor da. cengiz’den çok daha komple bi kanat.

zaniolo’nun da hemen satılmayıp 1 sene oynayacağını düşünüyorum ki oynamalı da. çok fazla izleyemedik evet ama italyanların altın çocuğu iyi bir zaniolo cidden bu takımı da bu ligi de uçurur.

rotasyonda barış alper-yunus ikilisinin kalacağını düşünüyorum. barış bu sezon iyi katkı verdi hem derbiler de hem de sivas deplasmanı olsun son maç olsun girip etki etti oyuna. bencilliğini bırakıp takımla oynaması gerekiyor sadece. yunus akgün de biraz daha fazla sorumluluk alıp diğerleri gibi kendini göstermesi gerekiyor. avrupa’dan 5 milyon bandında bi teklif gelirse satıladabilir. ek olarak daha çok 10 numara düşünsek de yusuf demir’i de burada kullanabiliriz. önümüzdeki sezon kesinlikle kiralanmayıp bizim takımınızda oynamalı. arda güler’den falan çok daha yetenekli çocuk. barcelona’nın gördüğü ışığı bizim de görmemiz lazım.

böyle baktığımızda bu takımın kanat transferine pek ihtiyacı yok gibi :)

ek olarak moruran, emre kılınç ve oğulcan geri dönüyorlar takıma. morutan’ın bu rotasyonda kendine şans bulabileceğini pek düşünmüyorum. zarar ettirmeden aldığımız fiyatın üstünde 5 milyon bandında satılabilir. yoksa da tekrardan kiralık formülü denenecektir. emre ve oğulcan’ın ise bonservisleriyle anadolu kulüplerine gideceği kanaatindeyim.

gelelim forvete… gerekirse kapısında yatıp icardi’nin bonservisi alınması lazım. lukaku, aubameyang gibi isimler geçiyor ama icardi gelecekse hiç birine gerek yok cidden. drogba’lar van persie’ler falcao’lar gördük evet ama bu kadar kısa sürede bu kadar katkı yapıp, hem kulüple hem taraftarla bu kadar bağdaşıp benimseyen bir isim görmedim. ya almalıyız yada almalıyız başka alternatifi yok.

onun harici gomis’e artık teşekkür etmeliyiz. mostafa mohammed dönecek. hem ligde hem avrupa’da iyi bir alternatif yedek olur mostafa. ama 5 milyon üstü bir teklifi de satılabilir. ama o fiyat aralığında o klasmanda o potansiyelde, yedek oturacak ve küsmeyecek başka biri bulunabilir mi bilemiyorum…
  • icardi, kerem, torreira üçlüsünün kesinlikle takımda tutulması gerekiyor, şampiyonlar ligi seviyesinde en az 3 takviye yapılması şart. nelsson ve boey gidici gibi duruyor, takımın omurgası korunmazsa üç kulvarda gelecek sezon çok zor geçer, şampiyonluk sarhoşluğuna kapılmamak lazım.
  • son 30 yılda kurduğu dominasyonla, neredeyse 120 yıllık camiaya sike sike logo değiştirtmiş büyük kulüp. aklımı aldı bu büyüklük, eyvallah beyler.

hahahahahahahahahahahahahahaha
  • 8 almazsa bir bok yapamayacak takım. sen avrupa maçlarına sergio yla çıkarsan dübüründen kan alırlar.
    adı geçen tielemans ve kante alınır, icardi, torreira ve raşit de kalırsa seyreyle cümbüşü. kaleye uğurcan olabilir deniyor. guerrero da boşta. erden başkan paraya kiyarsa;
    ugrucan
    guerrero-bardakci-ross-dübua
    torreira ya da kante- tielemans
    kerem-zaniolo-raşit
    icardi
    var bir hayalimiz.
  • çeyru guerro, kante, tilemans alınacak ama stoper rossa emanet edilecek :. ( ağlamıyorum gözüme özgüven kaçtı :)
  • ezeli rakibine logo değiştirten kulüp. kaç yıldır spor takip ederim, hayatımda bunu ilk defa gördüm.

bu nasıl büyüklük be kardeşim.
  • tranferle ilgili ilk yapacağı iş piç oyuncu ( sempatik, güler yüzlü, fırlama ) kontenjanındaki mata'yı teknik kadroya çekmesi gereken takım.

tek yapması gereken gençlere teknik ve tecrübelerini aktarmak. kim bilir bu sene ne kadar çok öğretti.

mertensin yedek kulübesinde mata'nın yerini alması gerekir.

geçen yaz gs'nin yerlileri kalitesiz deniliyor fbnin iyi deniliyordu.

ben ise emre mor, komutan, irfan can, serdar aziz, serdar dursun ve hiç oymayan nazım sangare mi kaliteli diyordum. görüldüğü üzere fb nin yerli oyuncuları kaliteli önermesi klasik fb medyasının safsatasıymış!
    hatta o listeye samet te katıldı.

geniş kadro ama birbirinin aynısı oyuncular da safsataymış. büyük takım zırt pırt rotasyonlu oynamaz deyince bizi itin götüne sokuyorlardı. amk city si neden zırt pırt rotasyon yapmıyor? neden olacak kadro istikrarı ve oyun ezberi için.

mesela farkındaysanız gs çok az sakat verdi. bir tek kazımcan uzun sakatlık yaşadı.

oysa fb revir gibiydi. şimdi diyeceksin ki fb avrupa da çok maç yaptı. dönüp bakıyoruz fikstüre, 3 kasımdan beri avrupa'da 2 maç yapmış, sevilla maçları. yani bunlar hep mazeret, hep safsata.

demek ki buradan anlayacağınız şey okan buruk'un antreman teknikleri de daha iyi.

bir diğer konuda gs kırmızı kart görmüyor safsatası. olm sizler topu kapmak için lambur lumbur girişiyorsunuz, o yüzden de çok sakat vermiş olabilirsiniz. gs öyle top oynamıyor* tabi bazı tartışmalı pozisyonlar olabilir ama kerem aktürkoğlu 16.09.2022 tarihinden beri 3. sarı kartıyla oynuyor. geçen sezon 5 sarı kart ile oynamış. yani teknik ekip keremi kart görmemesi için çok iyi telkin yapmış. kerem sakatlık veya 2 maç kart yüzünden oynamasa takım çok zora girerdi. afferin sana kerem! hepimiz icardi diyoruz ama adam asist kralı hakkını teslim edin! 9 gol 10 asist ile 19 gole katkı yapmış.

biraz bunları da görün..

edi: benim için mertens de piç oyuncu kontenjanındadır*
hesabın var mı? giriş yap