• bu soruya herkes, farklı cevap verebilir.
    verdiği cevap, amacıdır.
    amacı kaderini belirler.
    bazılarının,
    -kaderimi rabbim böyle yazdı…gibi akıl dışı iftiralar atması,
    gerçeği değiştirmez.
    sen ne seçtiysen, allah ona göre sonuç yaratır.
  • ne yaparsan yap aşk ile yap.
  • seçimlerimiz önemli , kendi potansiyelimizi en iyi şekilde kullanabilmeninde çok önemli olduğunu anladım.

ekşi farkı sayesinde buradan okuduğuma göre iki kişinin hayat serüvenini takip etme fırsatını yakaladım. her iki kişide aynı işi, pozisyonu ve şirkette çalışmasına rağmen a kişisi 2007nin sonunda cesaret edip hollandaya bir şirkete çalışmaya gidiyor. b kişiside kaldığı yerden trden devam ediyor.

(time flies)

aynı işi yapmalarına rağmen ekşide zamanla a kişisi hobilerinden, alabildiği hobi ürünlerinden, siyasetten bahsediyor diğer b kişisi ise covid, siyaset, başına gelmiş olduğu mağduriyetiyle ilgili entryler giriyor. ( siyaset bağımlısı olmuşuz )

seçimlerimiz hayat kalitesini hatta ömrümüzü dahi etkiliyor. tabi kendimizi gerçekleştirebilmek içinde dahi uygun ortamında önemli olduğunu anlıyoruz. trde çok hızlı orta sınıfın yok olmasıyla dünyadan önce derin yoksulluğa doğru gidiyoruz.

yani anlayacağınız seçimlerimiz hayatlarımızdır.

edit: kelime düzeltildi.
  • evrende hiçbir şey sabit ve sürekli değildir. her şey değişir. hiçbir düşünce, hiçbir fikir, hiçbir canlı ya da cansız, değişmeden, hep aynı kalamaz, hiçbir keder, hiçbir aşk, hiçbir umut, hiçbir korku, hiçbir endise, zamana direnemez!
    her şey birbirine dönüşür.
    ölmüş bir yaprak toprağa, tohum ise ağaca..
    yediğimiz meyve, bedenimizin parçasıdır artık.
    doğada her sey birbirine dönüştüğü için, ağacın, kuşun, suyun ve insann özleri arasında bir fark yoktur.
    varoluş tektir.
    varoluşa verdiğimiz her zarar, kendimize verdiğimiz zarardır.
    yaşam akan bir nehir gibidir.
    bazen hızlanır ve bazen yavaşlar.
    kendimizi en güvende hisetiğimiz anda, hiç beklemediğimiz bir şey başımiza gelip dengelerimizi altüst eder, bizi belirsizlik ve
    güvensizliğin denizlerine atar.
    söylenen sözlerin, alınan kararların
    yapılan seçimlerin sonuçları vardır.
    iyi niyetli eylemler iyilik, kötü niyetli eylemlerse
    kötülük getirir.
    kötülük kötülüğü, iyilik iyiliği ve güzellik güzelliği doğurur...

**
  • “öyle sanırdım ayrıyam
    dost gayrıdır ben gayrıyam
    benden görüp işiteni
    bildim ki ol cânân imiş.

işte niyâzî'nin sözün
    bir nesne örtmez hak yüzün
    hak'tan âyân bir nesne yok
    gözsüzlere pinhân imiş.”

(bkz: niyazi mısri)
  • yavaş yavaş delirdim kimse anlamadı.
  • şayet baştan başlamak mümkün olsaydı;

"daha az hata yapardım" diyorsanız, doğru yoldasınız. partiye devam.

ama

"daha fazla hata yapardım" diyorsanız, büyük drama.

çoğu zaman dünün aynısını yaşıyorsunuz demektir.

basit.
  • belki de hayatın anlamı, anlam aramaktan çok anlam yaratmaktadır. rastlantılar, tesadüfler, şanslar hayatımızda öylesine gerçekleşmiyordur ve belki de her şey birbirine bağlıdır.
  • anlam (olgu) ve anlam arayışı (süreç) döngüsü.

bu döngüde çok sorun az mutluluk olandır. çünkü mutluluk bir ideadır. şayet biz canlıların bir sınavı varsa bu da kendini var etme mücadelesidir. asıl anlam ve mutluluk ise işte bu mücadeledir.
  • güzel ve eğlenceli bir the offspring şarkısıdır.
hesabın var mı? giriş yap