• entry olarak 4 aralik 16 aralik 2001 gibi başlıklar açıp, annesinin teyzesinin, amcasının doğum tarihlerini ya da ramazan, ramadan, kurban bayramı gibi günleri giren, sözlüğün leonardı* olan kişi.
  • kanimca eksi sozluk tarihinin en onemli yazarlarindan, renklerinden biri idi huger. sahsen ben hugerli gunleri, "bugun ne yazmis acaba?" diyerek merak icerisinde sozluge girdigimiz gunleri ozlemiyorum desem yalan olur.

kendine has tarzi cogumuz icin ne$e kaynagi hatta arkadas gruplarinda "abi cidden gercek bu adam" ya da "hayir olm kesin numara yapiyor" seklinde geyiklere konu olmus olan bir insandi huger. kar$imiza koydugu kendine has dunyasindan aforizmalara, son derece marjinal, siradi$i fikirlerine hep beraber gulduk, zaman zaman kendisini a$agilama derecesine varan entryler girdik. butun bunlara ragmen kendi bildigini, kendi mantik cercevesi icerisinde savunmaya calismasini sahsen ben takdir ile karsiladim.

oysa ki huger artik baskilara dayanamadigindan mi, yoksa gercekten bir zihinsel devrim gecirdiginden midir bilinmez zaman icerisinde degisti, degisirken sozluk ortalamasinin normallerine yaklasti, eski marjinal entrylerini sildi ve nihayetinde sozluk tarihinin en eglenceleri simalarindan biri maalesef yok oldu gitti.

huger hala sozlugun en onemli yazarlarindan biri, ama o kadar.. fazlasi degil.
  • sözlükte formata uygun geyik çeviren yazar...
    ilk yarısı 2-2 biten bir maç...
    sözlük okuma zevkini dibe vurduran insan.
  • ssg sanırım böyle yazarların yüzü suyu hürmetine kapatmıyor ya bu sözlüğü, işte sadece bu yüzden başımın üstünde yeri vardır.
    allah uzun ömür versin kendisine...
  • sözlükteki en gizemli yazarlardan biri. bir çok önemli başlığı açmış.
    mesajlara cevap vermiyor. twitter hesabı varsa takip etmek isterim.
  • huger hakkinda cok sey yazildi, cizildi. dikkat cekmeye ozen gosterdigi gunlerdne bu yana entryleriyle, taviriyla, dusunceleri ile akimlar olusturdu, eser miktarda ozvarlik ile ne kadar cok hareketlenme yaratabilecegini ispatladi, ortaya koydu. bunca zaman icinde sozlukte belki sahsimi en cok gulen, gulduren insan oldu, mutlu hissetmemi saglayan insanlardan birisi oldu, ya da olmayi bildi.

ama su gun oldugu kadar beni sasirtmisligi, hayret ettirmisligi, "vay anasini" dedirtmisligi olmamisti. o da oldu, bu entry o olusun hikayesidir.

huger, allahin hakki icin bugune dek kebapci tanitim brosurunden, kol saatine kadar cok yerden intihal etmis, bilip bilmedik her turlu kaynaktan copy paste etmis, ettiklerini de bir guzel kendisine yakistirmisti. lakin mcgyver basligi altina girdigi, ve buyuk ihtimalle bu entryden sonra silecegi 2597730 no lu entrysi (editin gucu: bir zamanlar aramizdaydi) huger yari capinda bir adama dahi yakismayacak ciglikte sark kurnazligi barindirmis ki, eyvahlar olsun diyorum.

oncelikle belirtmem gerekir ki hugerin bahsi gecen entrysini okudugumda ilk tepkim kahkahalar ile gulmek oldu. entry bitip yazarina ininca hem guldum, hem de dusundum: "lan! zeka hapi?" diye. sonra yavas yavas bu yaziyi daha evvel bir yerlerde okudugum aklima geldi, hafizami zorladim. neticede entryi zuxxi de okudugum sonucuna vardim. zuxxinin geyiks bolumu hali hazirda acik oldugundan, mcgyver basligina baktim ki ne goreyim: ilk entry su sekilde degil mi:

"ajan mıydı neydi, tam belli değildi. arkaya uzamış sarı futbolcu saçları olan sevimli bir adamdı ama hiç kız arkadaşı olmamıştı. çok konuşmaz, işini yapardı. "silah kullanmayacağım" diye her türlü maymunluğu yaptı. kalemden roketatar, sifondan el bombası icad etti. maganda ruhlu kahramanlardan değildi o, ilime bilime adamıştı kendisini. hiç görülmemiştir rakiplerine uçarak kafa attığı. illet gelirdi bu adamın zekasından rakiplerine. bir gün hiç unutmam bu dizi ve sevimli karakterle kaptırmış dalga geçiyorken fizik hocası gelmişti aramıza. "çocuklar o adamın yaptığı her şey bilimsel olarak gerçektir. hastasıyım o dizinin" gibi bir şeyler söylemişti. fizik hocasına mc gyver lakabı takmaya yeltendik ama pek tutulmadı öğrenciler arasında. taşıyamadı demekki o karizmayı.

zuxxi" kaynak http://www.zuxxi.com/geyiks/bolum.asp?id=32

aaa lan bu hugerin silinmesine kesin gozu ile baktigim:

"ajan mıydı neydi, tam belli değildi bu herif. arkaya uzamış sarı futbolcu saçları olan sevimli bir adamdı ama hiç kız arkadaşı olmamıştı. çok konuşmaz, işini yapardı. "silah kullanmayacam" diye her türlü maymunluğu yaptı. kalemden roketatar, sifondan el bombası icad ederdi. maganda ruhlu kahramanlardan değildi. ilime bilime adamıştı kendisini. hiç görülmemiştir rakiplerine uçarak kafa attığı. illet gelirdi bu adamın zekasından bu heriflere. bir gün hiç unutmam bu dizi ve sevimli karakterle kaptırmış dalga geçiyorken fizik hocası gelmişti aramıza. "çocuklar o adamın yaptığı her şey bilimsel olarak gerçektir. hastasıyım o dizinin" gibi bir şeyler söylemişti. fizik hocasına mc gyver lakabı takmaya yeltendik ama pek tutulmadı öğrenciler arasında. taşıyamadı demekki o karizmayı."

entrysi ile ozdes, kardes, karindas yaradilista olmus. bu durumda cikarimimiz su mu olmali:

zuxxi aslinda hugerdir!

calmak, cirpmak, copy paste etmek eyvallah da "bizim fizik hocasi vardi." seklinde kisisel bolumleri de dahil etmek niye? "komik" olmak ugruna "tassak oglani" olmayi bu derece kafaya koymak, riske etmek nasil izah edilir, nasil savunulabilir bilmiyorum.

hani ilk de degil: iskender kebap entrysinde "kebaplarimiz el degmeden hazirlaniyor" gibisinden bir bolumu de essek gibi metinin arasinda gorememistin, ama suncacik entryde dahi bu derece sallapati paste etmeyi nasil basariyorsun be abicigim?

kendisini kah zuxxi, kah murat hudavendigar zanneden huger'e cikis sarkisi olarak sunu armagan etmek isterim:

"akil almaz birisin hayret bir seysin
    hayret, hayret, hayret bir seysin.
    hayret, hayret, hayret bir seysin"

(p.s. bu entrysinden bahsettigim icin huger darilir, sozluge kuser ise, "hugeri sozluge kusturdun!" diye hamle edeceklere, boyle bir seye herkesten ziyade benim uzulecegimi belirtmek ister, anlayisli olmalarini isterim. ben hugeri seviyorum*. rozetim var.)
  • 6-7 ay oncesinden aralik ayi sonu icin bi suru zirve acip, arada milleti surekli gaza getirip sonra da hepsinin organizatorlugunden ve katilimciligindan cekilmi$ bir acayip adam. (bkz: anadoluhisari zirvesi) (bkz: michael jackson zirvesi) (bkz: ucuncu nesil azimli yazar zirvesi)
    (ara: akil fikir)
  • cem uzan olmasından şüphelenilen kişidir.
    bbg hakkında bildikleri ve kehanetlerine bakıldığında, sanki yarışma sözleşmesine imzayı o atmış, programı yayına o sokmuş imajı ortaya çıkmakta. her halükarda ilgiyle takip ediyoruz.

(abi yakın zamanda cem yılmaz şovu yayınlıcak mısınız?)
  • kerim tekin basligi altindaki calismalarini gördükten sonra zerrin ozer olmasindan suphelendigim suser.
  • müzik zevkine hayran kaldığım ve beni tarzımdan tanıyabilecek kadar ermiş kişi.
hesabın var mı? giriş yap