şükela:  tümü | son 24 saat
 • erken osmanlı dönemi (1299-1350 civarı diyorlar )yapıdır.
  iç içe iki kaleden oluşur. çanakkale'den doğrudan vapurla hemen yakınına geçilebilir. çanakkale içinde birileri yeniden vurulacaksa*, öncelikle karşı vapur iskelesindeki küçük tostçuda toplanılması daha uygun olacaktır.
  söz konusu tostçu elbette -çanakkale'deki tüm diğer kahvehaneler, lokantalar vs gibi- bira da satmaktadır.
 • sag tarafindan bakildiginda allah lafzinin goruldugu kale imis.
 • nihayet etrafındaki topçu tabyaları düzenlenmiştir, bir uğranılsa fena olmaz. kendisini ziyaret etmek için 3tl vermek zorunludur. bahsi geçen kalenin güney doğudan görünüşü şöyledir: http://evilnymph.deviantart.com/…the-year-131375880
 • merdivenlerinden yukarı çıkmanın kalp hastaları için tehlikeli olduğu belirtilen ancak çıkılması yasak olmayan kale. hiç bir rahatsızlığım olmamasına rağmen çıkarken nefesim kesildi, kalbim küt küt atmaya başladı, başım döndü, midem kalktı. hiç abartmıyorum çıktığım anda nasıl ineceğimi düşündüm ve oturup ağlayasım geldi. hiç yükseklik korkum da yoktur oysa. o müthiş manzara için değermiş tabi. dur yolcu yazısını da kadraja alarak şahane fotoğraflar çekebilirsiniz. ayrıca girişte müze kartınızı kullanabilirsiniz.
 • çanakkale boğazının en dar yerine kurulmuş tarihi kale. boğazın buradaki genişliği yaklaşık 1.5 km dir. çanakkale'yi geçmenin neden bu kadar zor olduğunu anlamanıza neden olur. harika bir mimarisi vardır, boğazdaki diğer kalelerden oldukça farklidır, karşı kıyıdan bakıldığında çanak şeklinde görülür. surların üst kısımları top atışlarına dayanımı arttırmak için eğimli inşa edilmiştir. bu kadar dar bir boğazdan rahatlıkla geçebileceğini sanan müttefikler, türkleri çok hafife almanın bedelini donanmalarının bir gün içerisinde kaybettiği üç büyük savaş gemisi ile ödemişlerdir.
 • ziyaret ücreti küçük kule için 10 lira büyük kule için ise 20 liradır. çevre düzenlemesi güzeldir. tertemiz ve sapasağlam günümüze ulaşmıştır.
 • yakın zamanda restore edilerek ziyarete açılmış osmanlı kalesidir. özellikle iç kaledeki 7 kattan oluşan ahşap yapı muhteşem olmuş.
 • yılbaşı gecesi için sevgilim ile geldiğim (bkz: çanakkale) şehrinde gezmeye bayıldığımız ve müzekartın geçtiği baş yapıtlardan biri.

  manzarası inanılmaz mükemmel. çanakkale şehir merkezindeki iskeleden gestaş ile 10 dakika mesafede 5 lira ücret ile kilitbahir kalesine ulaşabilirsiniz.

  gezi sonrasında (bkz: cafemolla)'da yine benzersiz manzara eşliğinde kahvenizi içebilirsiniz. fiyat performans olarak iyi. genellikle yeni doğan yavru köpekleri besleyerek ve bakarak kafenin maskotları haline gelmiş.

  edit: gestaş artık 10 lira olmuş.
hesabın var mı? giriş yap