• bir nuh tufanı falan daha olsa dinazor gibi nesli tükenir bunu yapanların.
    http://karikaturistan.com/…cek-peygamber-hulusi.jpg

edit: bilmeyenler için; aşurenin kökeni nuh tufanına dayanır.
  • annem kucukken kesinlikle kendi yemez hepsini bana yedirirdi. bazen hijyen takintisindan da olabilecek durum belki.

(bkz: bir ogutme makinesi olarak evlat)
  • aşure diye çorba getirilmesi halinde olandır.taneleri ayıklanıp suyu lavaboya geriside çöpe dökülür.öğrenin lan artık şu aşure yapmayı.bimin aşuresi bile bazılarınınkinden daha iyi oluyor.
  • aşure sevmeyen bünyelerin gerçekleştirdiği hareket.
  • aşure sevmeyen ve özellikle istemeyen ancak kadın çok ısrar edince eline tutuşturulan ise pek ala normal bir durumdur
  • dört sene oldu trabzondayım, ilk apartman 20 haneliydi, ikincisi 33, şimdi oturduğum 10. daha bir tas aşure görmedim ben. dökmeyin lan, bana yollayın ben yerim onları.
  • asure tatli degil de tuzlu ise mecburiyetten yapilabilir.

turkiye sinirlari icinde eve en fazla 3-4 kez asure getiren olmustur, o da taa ogrencilik zamanlarinda. yurtdisinda yasadigim son 10 kusur yilda da bir kez bir turk komsu getirmisti. asure gormenin sevinciyle bir kasik tadina bakmamla, iyyyk diyip tukurmem bir oldu. tuzlu ve karbonatli gibi tuhaf bir tat. goruntu bildigimiz asure ama tat evlere senlik. damak tadimiza hic uymadigi icin mecburen cope doktuk. koca bir kap asure ziyan oldu.

sonra arastirdim neymis bu tuzlu asurenin olayi diye, gordum ki kimi alevi ailelerde asureye tuz atmak adettir,sevaptir gibi bir uygulama varmis. ya bizim komsu tuzu fazla kacirdi, kendi tadina bakmadan dagitima gecti, ya da kendi damak tatlarina gore o asure yenilebilir.

kadincagizin emegi ziyan oldu ona uzuldum, ama geri goturmek de ayri ayip. neyse oyle gecti gitti, bir daha da asure getirmedi zaten o abla.

zaidayi'dan ek bilgi editi: sadece aleviler değil, bazı bölgelerde sünniler de tuzlu aşure yapar.örneğin antalya' nın bazı yerleri. tesekkur ediyoruz.
  • aşure sevmemekle alakası olmayan durum. hatırlarım eski komşumuz aşure adı altında, çorbadan hallice içinde çeşitli bakliyatın yüzdüğü şeyi dönem dönem bize getirir, annem de kırmamak için alır ve çöpe dökerdi.
  • artık bir gelenek olduğu için kınanamaz. ileride komşu ile beraber dökeceğiz o aşureyi. gelenek o olacak. birisi yemeye kalkarsa vay efendim terbiyesiz falan denecek, geleneklere saygısızlığı yadırganacak. böyle bu işler.
  • yapmak istemesem de zorla yapmışlığım olay eylem.

güzel olmayınca veya yenilebilir olmayınca mecbur döküyordum ne yapayım. 3 farklı komşum her sene mutlaka getirirdi hataylı komşum getirsin diye kendimi yerdim müthiş oluyordu, erzincanlınınki eh işte, tuncelilininki malesef çöpe gidiyordu. hataylı bu konuda bayağı iyiydi.
hesabın var mı? giriş yap