• geçmiş yıllarda lazerle gözünü çizdiren arkadaşların şimdiki göz durumunun veritabanı. arkadaşım 6 sene önce bu ameliyattan oldu. şuan gözlüksüz durumda gayet iyi görüyor. ancak ışığa karşı biraz hassasiyetim var diyor.
  • ekim 2016'da ameliyat oldum. 15 yıldir giderek yükselen gözüm ameliyat olduğum sene +5 miyoptu. ilk sene her gün, sonraki seneler azalmakla birlikte asla tamamen ortadan kalkmayan bir göz kuruluğu kaldı bende. ama merak edilecek bir şey yok. yüzünüzü yıkayıp hafif su çarpınca geçiyor. gün içinde bir sorun yok. gözü sıfırladılar, çok memnunum her bakımdan.
  • son bir yıldır insanları çıplak görebiliyorum. eved, lazerden sonra bende böyle bi yeti gelişti. optik dalga boyu ile alakalı bi durum sanırım.
  • 2007 yılında lazerle göz ameliyatı oldum. miyop astigmatım vardı 3.75. sıfırlandı ve cok rahat ettim zira 20 yıldır gözlük ve lens kullanmak yormuştu. sonrasında gözlerim ışığa çok hassas hale geldi. kapalı ve yağmurlu havalarda bile güneş gözlüğü kullanıyorum abartısız. şu an yaş itibarıyla hem yakın hem de uzakta zorlanmaya başladım. yaşam kalitemi bozmasa da biraz bulanık görüyorum. ancak doktor şimdilik gözlüğe gerek yok, 1-2 sene daha idare edersin böyle dedi.
  • 5,5 derece miyop vardı bende. i-lasik yöntemiyle lazer yaptıralı 2 yılı geçti, belki yeniden miyop çıkabilir, regress edebilir demişti doktorum. son 1 yıldır kontrol ettirmedim ama görmemde bir sıkıntı yok.
  • 3 derece miyop ile yüzeyel denilen bir çeşidini oldum. çünkü korneam biraz inceymiş. ışlem bitti doktor diyor ki istediğin herhangi bi uyku ilacını içebilirsin. o an çok aymadım tabi. ama sonra çektiğim acının tarifi yok. adeta gözümü jiletle kazıyorlar gibi. 2 3 gün ilaçlarla yattım. neyse sonuç güzeldi gözüm sıfırlandı. ama bu durum 7 sene sürdü. sonra tekrar arttı ve şu an 1.25 eğer bu derecede kalırsa yine çok sorun değil ama artarsa çok can sıkıcı.

olayı da araştırdım gözün ne zaman kırılma kusurunu yeniden gerçekleştireceği bilinemezmiş. yani tamamen kumar.

yine de bir süre de olsa sabah uyanınca dünyayı net görmek güzeldi:)

edit: -2 oldu:)
  • 2002 yılında yaptırdım. ilkokul 2. sınıftan beri gözlük takınca lanet olsun deyip levent dünya gözde soluğu aldım. 17 senedir herşey net ve berrak. yalnız ozamanların teknolojisiyle doktor uyarmıştı. yoğun ışıklara karşı duyarlı olacaksın ve yazları güneşli havalar rahatsız edecek.
    doktorun dediği gibi yoğun ışık ve güneş rahatsız ediyor ama yaşam kalitesini düşürmüyor.
    ameliyat olduğuma pişman mıyım ? şu ana kadar kesinlikle değilim. ileride bir zararı ortaya çıkarsa bilemem.
    tekrar yaptırır mıyım ? şimdiki aklım 17 sene önce olsa, üstüne para verseler cesaret edip yaptıramazdım.
  • 2002 yılında yaptırdım.
    hafif kuruluk ve gece ışığın (sokak lambası, araba farı vs) yıldız gibi dağılması dışında problem yok. bu şikayetler geçen sürede azalmadı, artmadı.
    sabah berrak bir dünyaya uyanmak gibisi yok.
  • sözlükte karşılaştığım en anlamlı veritabanlarından birisi.
    tamam diğerleri çok saçma sapan ama bu da çok aydınlatıcı olmuş.
    (örnek olmasını umuyorum.)

daha önce görev aldığım bir hastanede bir hekim arkadaşıma konu hakkında fikrini sormuştum ve bana 25-30 yıl sonra bu operasyonların ne kadar doğru ya da yanlış bir karar olduğunu anlayabileceğiz demişti.
  • 2012 yilinda gozumu cizdirdim 7 derece miyoptum. su an icin hicbir sikintim yok cok sukur
hesabın var mı? giriş yap