• hiç yemediğim kurabiye türüdür, bir yapan olsa da yesek dedirtir.
  • evi mis gibi limon kokutan, en güzel çay ve okuma eşlikçisi, tarifi şurada; http://sarikent.blogspot.com/…er-oykuler-limon.html
  • bana anneannemi hatirlatan kurabiye... cok guzel yapardi rahmetli...

ondan tarif alamadigima pismandim ama bir suredir kendim internetten derledigim tarifleri modifiye ederek o lezzete yakin bir sekilde bunu yapmaya calisiyordum... bu surecte edindigim tecrubelerime dayanarak, en ideal malzeme listesinin soyle oldugunu soyleyebilirim:

125 gr tereyag
    100 ml zeytinyagi
    2 ad yumurta
    1.5 su bardagi seker
    2 limonun kabugunun rendesi (rendenin ince tarafiyla)
    1 limonun kabugunun rendesi (rendenin kalin tarafiyla)
    1 limonun suyu
    2 yemek kasigi suzme yogurt
    1 paket kabartma tozu
    1 paket vanilya
    2 cay kasigi karbonat
    6.5 su bardagi un
    bir tutam tarcin

once karistirma kabina tereyagi koyuyorum ve bunu, icinde sicak su olan daha derin bi kaba oturtuyorum... boylece tereyagi eriyor ama cok da kizgin olmuyor...

tereyag eridikten sonra zeytinyagini, limon suyunu, limon kabugu rendelerini, sekeri, tarcini ve vanilyayi koyup karistiriyorum... bu esnada sivi tereyagin sicakligi iyice azaliyor, sonrasinda da yumurtalari kiriyorum (yumurtayi ilk basta kirarsaniz katilasma riski var)... daha sonra da karbonatla kabartma tozu ilave ediliyor...

bundan sonra da unu koyup yogurmaya basliyorum... hamur iyice kivama gelince de avuc icini dolduracak kadar parcalar alip, yuvarlayip tepsiye diziyorum... ustlerine catlamalari icin bicakla ufak birer carpi isareti koyup azicik da toz seker serpiyorum... en sonunda da 175 dereceye isitilmis firinda 25 dakika kadar pisiriyorum...

deneyecek olanlara simdiden afiyet olsun!

not: limonlari iri ve kabugu kalin olacak sekilde secin, dandik mayer limonlara ilismeyin...
  • afyonlu olarak haşhaşlı versiyonunu az önce fırından çıkardım. iki gün sonra kermes var ve ben hem annemin öğüdü hem burcumun getirdiği garanticilikle ilk kez deneyeceğim bir tarifi götüremem oraya. napalım bu saate kadar da aylaklık yaptık falan iş başa mecbur girdik mutfağa başardık çıktık, neyse sıcak sıcak yorum yazmaya geldim. ilk yediğim kurabiyede ‘keşke yapmasaydım ‘ dedim yalan değil. üst sosunu yapmaya üşendiydim onu yapınca ise ‘ ee ben bunu bugün yiyeyim yarın bir daha yaparım nasıl olsa’ mertebesine yükseldim o derece orgazmik bişeye dönüştü sosla. limonlu şeyleri çok severim belki de ondandır. haşhaş da kıtır kıtır güzel bir hava vermiş kurabiyeye. ( tatlı bebeklerim kesin beğenmezler ne garip bu derler ama belki aynı damak zevkine sahip olduğumuz kişiler vardır) tarifi verip intihal yapmak istemiyorum ama azıcık kopya vereyim güzel hatırınıza. en meşhur yemek uygulamasında gördüm tarifi. kurabiyem bitsin uyuyacağım hemen :))
  • vanilya ve limonun aşkıdır konu. yan yana gelmelerine izin verilmez, birbirlerine yakıştırılmazlar. fakat kim ne derse desin onlar bu aşka inanmıştır ve bir araya gelip limonlu kurabiye oluverirler.misler gibi kokan ,kokusuyla herkese geçmişinden bir şeyleri hatırlatan... 1 saat önce birden aşk düştü aklıma ve kalkıp yaptım. ellerime sağlık :)görsel
  • nefis yemek tarifleri’nden bulduğum bi tarife fındık ve ceviz ekleyerek çok daha lezzetli bi versiyonunu yaptığım kurabiyedir.

-1 yumurta (orijinalinde 2 diyor ancak ben azalttım)
    -150 gr margarin (oda sıcaklığında)
    -100 gr pudra şekeri (ben tadına bakarak ayarlıyorum)
    - 1 limonun kabuğu
    - kabartma tozu
    -vanilin (adı bu muydu ya?)
    -4 yemek kaşığı limon suyu
    -bir avuç dolusu fındık ve ceviz (robotta çekin. ben toz haline getirmiyorum küçültüyorum sadece)

alayını yoğurun. önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 20-25 dk pişirin. azıcık soğuduktan sonra üzerine pudra şekeri dökebilirsiniz.
  • uzerine serpistirilen pudra sekeri ile hafifliginin yaninda keyifler bir tat birakir.
hesabın var mı? giriş yap