• lan gelsin bize 3 milyon suriyeli + 1 olur ne var. hatta lubna ve afrika da gelsin. kavimler gocu konusunda deneyimliyiz.
  • yalan söylemeyip dürüst davranmasının sonucudur. keşke bütün siyasiler merkel kararlılığında ve dürüstlüğünde olsa.

tek ihtiyacımız realizm. bizimkiler "biz şöyle iyiyiz böyle kıskanılıyoruz. benim suriyeli kardeşim" diyor sonucunda ben amerikan malı telefonumda amerikan sosyal medya uygulamasında aşağıdaki fotoğrafı görüyorum.

http://a.abcnews.com/…eaders_ml_150402_16x9_992.jpg
  • merkel'e olan saygımı arttırmış olay. siyasetçi dediğin duygularıyla hareket etmez. hayat adil değil. her acıtmasyon yapanı ülkeye alacak halleri yok.
  • merkel'in gayet mantikli bir cevap vermesi desek daha dogru olur. kizin televizyonda boyle bisey istemesi uzerine merkel'in kendini mecbur hissettigi icin kabul etmesi mi isteniyordu acaba? aglamasi uzucu ama, ona evet denseydi baskalarina haksizlik olmaz miydi?

edit: imla.
  • dogrusu merkel'le konustuktan sonra canli yayinda aglayan kiz olmalidir.

merkel kizi aglatacak birsey soylememis.

esasen diyalog soyle gelisiyor, kiz diyor ki, 'ben almanya'da kalmak istiyorum, fakat gelecegim belirsiz, burada kalip kalamayacagimi bilemiyorum'

merkel de diyor ki, 'evet, oturum hakki verilmesi icin 4 yil kalmis olmaniz gerekiyor, daha sonra karar veriliyor, senin durumundakiler icin bunun degismesi gerekiyor'

kiz devam ediyor 'gelecek icin planlarim var, hedeflerim var'

merkel 'evet, herkesin oldugu gibi'

kiz devam ediyor 've benim yasimdaki baska cocuklarin hayatlarindan keyif aldigini goruyorum ama ben de onlar gibi keyif alamazken baskalarinin hayatlarini nasil yasadigini izlemek cok can sikici.'

merkel de diyor ki, 'seni anliyorum, bu maalesef zor bir politika, simdi seni goruyorum, sen belli ki harika bir insansin, fakat filistin'de, lubnan'da senin gibi binlerce insan var ve biz simdi desek ki 'hepiniz gelebilirsiniz' bunun altindan biz de kalkamayiz. fakat karar sureci bu kadar uzun olmamali. bazilari geri donmek zorunda kalabilir. '

sonra araya sunucu giriyor, merkel karar mekanizmasinin iyilestirilmesi konusunda hemfikir olduklarini soyluyor, cocuklari okul caginda pek cok aile oldugunu ve durumlarinin daha kisa bir surecle netlige kavusturulmasi gerektigini soyluyor, ve bir yil icinde bu kiz gibi olan herkesin...(durumunun)

iste o esnada kizin agladigini farkediyor, yanina gidiyor ve 'sen harika bir insansin, ama senin durumunda cok fazla insan var' diye teselli etmeye calisiyor.

almanya ikinci dunya savasinda dumduz edilmis bir ulke.
    avrupa'nin geri kalanindaki tarihi bina yogunlugunun almanya'da olmadigini gorerek bile bunu anlayabilirsiniz.
    50 yilda ekonomisini, uretkenligini, sosyal sistemini gelistirmis bir ulke, zengin-fakir ucurumu bu ulkede daha azsa ve hic kimse ac kalmiyorsa bunun sebebi burada yasayan, calisan herkesin esek yukuyle vergi ve sosyal sisteme katki paylari odemesi.

almanya icin multeci kabul etmek, bizim aklievvellerin yaptigi gibi 4 yilda 5 milyon suriyeli'yi ulkeye denetimsiz sokup copten ekmek toplamalarini izlemek degil, onlarin barinma, egitim, saglik, yasama ile ilgili her turlu ihtiyaclarini da iyi kotu karsilamak demek.

merkel'in soyledigi esasen bu: 'hepinize yetemeyiz'

ne yapsaydi, canli yayinda 'hadi oturumun benden, gerekli yerlere talimati veriyorum hemen' mi yapsaydi?

almanya padisahlikla ve fermanla yonetilmiyor beyler, basbakan bile olsa yasalar ne diyorsa o.
  • haklı haksızın olmadığı merkel'in gayet normal bir şekilde konuştuğu ve küçük bir kıza işkence etmediği olaydır. yine delinin attığı taşı takip ediyor sözlük, birileri provokatif bir şekilde yabancı dilden çevirip haber yazıyor ahali de amin deyip peşinden gidiyor.

kız, merkel'e, bana ve aileme oturum verir misiniz diye soruyor. merkel de bunun bir yolu yordamı var, kanunu var yönetmeliği var, başvurursunuz gerekli makamlar gerekli işlemleri yapar diyor. oldu oldu, olmadı olmadı. belli ki çocuk üzülüyor bu duruma. ne yapsın amınakoyim her mikrofondan oturum isteyenin kafasına kimlik mi atsın karı ?

çocuğun ailesi penceresinden bakalım olaya. oturum izinleri sona gelmiş filistinli çaresiz bir aile, kızları da merkel'in önünde canlı yayına çıkacak. sizce o çocuğa ne söyleyeceğini nasıl söyleyeceğini ailesi tembihlemedi mi?

ama pardon. biz her ağlayana veren bir millet olduğumuz için merkel çok ayıp etmiş.
  • göte göt demiştir.

burada bu kızı savunan insanlar, bugün televizyonda rte'nin yanına gidip ondan nemalanmaya çalışanları şakşakçı diye eleştirirler.

bu kızın almanya'da okuyup, orada yaşamak isteyenler diğer binlerce mülteciden ne farkı var? sırf televizyona çıkıp izin istemesi, onların önüne geçmesi için bir neden mi?
  • avrupalı kafasıdır. bu insanlara maliyet ve düzensizlik gözüyle bakar.
    ama bir yandan da işe yarayanlarını seçip işgücü olarak kullanır ülkesinde yaşlanıp buruşan nüfusu telafi etmek adına.

karşılıksız yardım savuran bir biz varız şu alemde. belki kübalılar bir de!
  • merkel'in kıza demokratik bir batı ülkesi lideri gibi davranmasıdır. kadın gayet realizm çerçevesinde tüm yönetmeliği ve olasılıkları anlatmış, şov amaçlı kayırma/tutamayacağı sözler verme işine girişmemiş, vücut dili de gayet sıcak ve samimi. sırf eğitimiyle seni ezim ezim ezecek bir kadına burada "orospu" demekle anca birkaç dırzonun takdirini kazanırsın, alman da refah içinde, ferah içinde, yüksek alım gücüyle, rahatsız edilmeden, sokaklarına işenip sıçılmadan, kızıma tecavüz ederler mi korkusu olmadan, misler gibi yaşamaya devam eder.
    bugün metrobüste sorgusuz sualsiz kucağına mendil bırakıp alman için ısrar eden o çocuk, çok değil 6-7 sene sonra taciz etmek için kızının peşine düşecek, bunu sen de o kadar iyi biliyorsun ki.
    "aynısı onların başına gelir iyşalla ;(" bedduasının gerçek olacağına inanarak ediyorsan sana hayatta başarılar dilerim, zor ama olsun.

kıza üzüldüm, ne kadar zeki ve başarılı ama, ne yazık ki coğrafyası kaderi olmuş onun da. biliyorum ki elinde olsa ortadoğulu olmayı kesinlikle istemezdi, alman olarak dünyaya gelmek varken arap olarak gelmeyi kimse istemez.
    neden alman değil filistinli bu hale düşüyor derseniz,
    (bkz: sadaka kültürü)
    adamlar savaştan kaçıp geldikleri ülkede sokakta yatarken kedi gibi üremek, kendisine acıyıp sadaka veren kadının arkasından poposuna uzun uzun bakmak yerine yeni baştan ülke kurmuşlar. hiç ikisi bir olur mu? kimi millet öyle, kimi millet böyle. git bir almanı din uğruna kendini patlatmaya ikna etmeye çalış bakalım, sonra "dünya herkesindir, mülteciler bavyera'nın da içine sıçabilmeli bence özge :(" dersin.
  • "hemen gorevlendiriyorum gocmen burosu yetkililerini derhal calisma ve oturma iznin verilsin hanim kizimiza. butun ihtiyaclari da karsilansin, ailesi de buraya getirilsin. aachen universitesi'nde istedigi bolume yerlestirilmesi saglansin."

sonrasinda kizin sevinc goz yaslarina bogulmasi. angela merkel'e sarilmasi. ekranlari basindaki reality show seyretmekten beyinleri uyusmus yuzbinlerin gunluk duygulanma ihtiyaclarinin karsilanmasi. afrika'daki, ortadogudaki milyonlarin problemlerinin ayni sekilde devam etmesi, dunyada her seyin bugun nasilsa yarin da oyle olmasi ama angela merkel'in aslinda kisisel olarak sahip olmadigi, devlete ait hak ve yetkileri kullanarak melek ruhlu bir kahraman olarak prim yapmasi. bu basligin merkel'in filistinli kizin hayatini kurtarmasi olarak acilmasi. video'yu seyreden hepimizin ruhunun sanki bu trajediyi yasayan insanlarin hepsi kurtulmuscasina gecici olarak tatmin olmasi.

dogru olan bu yani size gore?

(bkz: acun ilicali)
hesabın var mı? giriş yap