• kuran okudum, yüce bir varlığın bu kadar tutarsız bir kitap yazamayacağını anladım. üstüne evrim araştırmaları yaptım ve yaratıcının (en azından ilahi dinlerdeki gibi) olmasına gerek olmadığını farkettim.
  • balıklara baktım. bizim için yaratıldığı söylenen bu dünyada milyonlarca balık vardı. neden? neden su altında binlerce metre derinde, güneşin olmadığı bir yerlerde balıklar neden yaşam savaşı veriyordu? nesillerini devam ettirmek için neden binlerce yumurta bırakıyorlardı? neden birbirlerini yiyorlardı. bunun benimle ne ilgisi vardı?

gezegenlere baktım. neden mars vardı? neden pluton vardı? neden gezegenimize gök taşı çarpıyordu? neden dünyada aynı anda gündüz, gece yaşanmıyordu? neden deprem oluyordu?

kedime baktım. neden böbrek hastasıydı? niye acı çekiyordu? bu dünya bizim sınavımızdı onun değil.
  • kuran'ı türkçe okuyarak, anlayarak.

bu giriyi eksileyecek ya da "öyle olmaz olmaz tesfir okuman lazım o ayette öyle demek istememiştir" diyecek arkadaşların hiçbiri kuran'ı türkçe okumamıştır eminim. okullarda kuranın arapça ezberletilmesinin sebebi de budur.
  • üniversite 2 ve 3 'ü kapsayan bir süreçti. gerçekten imanlı bir müslümansan ritüelleri bıraksam bile bunu etkilememesi gerektiğini düşünüp öncelikle abdest almayı vb bıraktım.

bu iki yıllık süreçte, özellikle antropoloji, evrimsel psikoloji, dinler tarihi,arap yarımadası tarihi ve mitoloji okumalarım oldu. muhammed dönemine objektif yaklaşan kaynaklar, kuran'da ancak imansizken fark edilecek muhammed manipülasyonları ve dünyevi süreçlerin yoğunluğu beni bu karara sürükledi.

materyalist bilimci değilim ama inanç duygusunun dinler tarafından sömürüldugunu fark ettiğimde bunun erdeme taşıyacak bir yol olmadığına karar verdim.
  • çok kişi aynı şeyi yazmış ama benim için de durum aynı. kuran'ı türkçe okuduktan sonra ateist oldum.
    bu yüzden kuranı hiç türkçe okutmazlar. bu yüzden ezanın bile türkçesini duyduklarında korkuyorlar.
  • cumalardan bir cuma mescitte cemaatleyken ansızın;

- lan şu an kendi kendime "ebelüp züpelep. zıpzıp da zırrap. simisin simisin. fırfır da fırfır" diye mırıldanıyor olmamla fatihayı okuyor olmamın farkı ne lan ? eğilip kalkmak yerine yerde yuvarlansam nedir yani ? bu kadar adam ne yapıyor lan burada ?

dememle başlamış olan süreç.
  • bir gün aynaya baktım ve dedim ki bu tipi allah yaratmış olamaz.
  • her şey kuran'ın türkçe mealini okumakla başladı. okudukça şok oldum. şok oldukça araştırdım. sonrası çorap söküğü gibi geldi zaten.
  • kadınlarla erkekleri tartışmasız, koşulsuz, mutlak biçimde ve kendiliğinden eşit görmeyen hiç bir inanç, ideoloji, düşünce ve ritueli kabul edemeyeceğimi anladıktan hemen sonra.
hesabın var mı? giriş yap