• csi öğrenci evi - s01e01

akşam akşam kapı çalar. gelen komşu teyzelerden biridir. bodoslama lafa girer;
    - geçen cumartesi neredeydin?
    - ben?
    - geçen cumartesi benim oğlanın bisikleti çalındı. her daireye sorduk bir sen yoktun! nerdeydin?!!
    - ... *

(bkz: burada ne işim var diye düşündüren anlar)
  • csi öğrenci evi - s01e02

ortamda çöp konteyneri olmayan, çöplerini pencerelerden aşağı sallayan insanların yaşadığı mis gibi bir sokakta ikamet edilmektedir. bu güzel ortama uyum sağlayamayan bünye çöpünü tee ebesinin şeyindeki bir konteynera kadar taşıyıp oraya atmaktadır.
    günlerden bir gün, sisli puslu, ayazlı bir kış sabahı tam evden çıkacakken adamın biri yol keser;
    - şşş dur bakalım sen!
    - ... *
    - bu çöpleri buraya sen mi atıyorsun!?
    - hayır???!!!
    - herkese sorduk kimse atmamış! kediler torbaları yırtıyor bu pislikler ortalığa saçılıyor hep. bebek bezleri falan şuraya bak!
    - işte bak bebek bezi falan diyorsunuz, öğrenciyim ben, bebeğim falan yok!
    - ben anlamam.
    - ...*
  • csi öğrenci evi - s01e03

gecenin bi körü kapı çalar. gelen komşu teyze ve kocasıdır;

- zemin kattan şikayet var. apartman boşluğuna banyo penceresinden çöp, orkid falan atılıyormuş?!
    - ...ee?
    - herkese tek tek soruyoruz. bi banyona girip bakalım, senin atıp atmadığını anlayalım. (bir yandan da paldır küldür içeri girerler. adam banyo penceresine tırmanır, açmaya çalışır ama açamaz.)
    - sıkışmış bu açılmıyor. burdan atılmamış o zaman.
    - ...
    - hadi iyi geceler.
    - ...
  • csi öğrenci evi - s01e04

annenin öğrenci evine ziyarete geldiği dönemlerden birinde akşam akşam kapı çalar, kapıyı anne açar;

- iyi aksamlar. ben üst kat komşunuzum.
    - iyi akşamlar.
    - burada oturan sizin kızınız mı?
    - evet.
    - yani sizin kızınız mı, üvey mi, evlatlık mı? kocanız ilk kocanız mı?
    - ... *
    - yani ben şey için sordum; bizim düğünümüz var, apartmanda her daireden uğur parası topluyoruz da. ama boşanmış olandan, kendi çocuğu olmayandan para almıyoruz.
    - ??
    - hemen korkmayın canım, bozuk para topluyoruz öyle çok bi şey değil ehehe.
    - neyse neyse tamam.
    - kesin öz kızınız mı yani? hayret size de hiç de benzemiyo ama. *
    - ... *
  • kettleda makarna yapmanın bir başka versiyonu olarak, tost makinesinde hazır köfte pişirmek. çok kötü kokuyor denemeyin.*
  • bir kanepeye sıkışmış 3 erkek öğrenci ile; tam karşısındaki kanepeye kurulmuş iran'da ikamet eden ve ilk kez gördükleri ev sahibi ve ev sahibinin taliban militanı görünümlü 2 arkadaşının kuşku dolu bakışlarla birbirini süzdüğü gergin bir ortamda, misafirlerin üçünün birden aniden kalkıp pantolonlarını indirmesi, katlayıp kanepeye koyması ve dönüp "biz bir namaz kılalım" demesi. pantolonların inmesi ile namaz isteğini ifade eden cümle arasındaki kısa sürede öğrencilerin yaşadığı dumur ve korku.
  • yapmış olduğumuz yemeği tencerede unutarak, uzun bir süre sonra etraftan ağır bir koku almak. sonra o tencerenin kapağını açmamak ve ortadan kaldırmak. bir gün bulaşık yıkarken, açmaya cesaret etmek ve içinde ne olduğunu bile hatırlamamak; zaten hatırlanacak bir şeyde olmaması o esnada. sadece gökkuşağı gibi rengarenk sıvı ve katı arası belirleyemediğimiz bir şeyler olması. o günden sonra yiyebileceğimiz yemekler yaptık. tencereyi de çöpe attık tabii.
  • csi öğrenci evi - s01e05

akşam akşam kapı çalar. gelenler aynı apartma oturan ev sahibinin kızı ve bir başka dairede kiracı olan öğrenci bir kızdır. ev sahibinin kızı atlar;

- biz geldiik hihi.
    - hoşgeldiniiğğzz. ("niye geldiniz?" ifadesi)
    - yarın apartmandaki kızlar bizde toplanıp ağda yapacağız, sen de gel.
    - ... eiiü...
  • csi öğrenci apartı - s01e06

ev de ev arkadaşı da yenidir. ev arkadaşının misafiri gelir, eşya yerleştirmeye ve muhabbete başlarlar. pandayavrusu da gruba katılır, selam eder falan derken...

- panda baksana şu kazağım ne güzel di miii? (karton kutusundan yeni çıkardığı son moda bir kazağı üstüne tutar, tek dizini kırıp boynunu eğerek poz verir)
    - hmm güzel evet.
    - beğendin mi?
    - güzel.
    - beğendiysen al senin olsun.
    - ..???
    - al ya bak hediyem olsun.
    - hayır, teşekkür ederim.
    - ay al işte yaaa n'olcak hediye diyorumm. (elime tutuşturmaya çalışaraktan)
    - ya hayır?!
    - hmm. (öteki arkadaşa dönerek devam eder)
    bak şekerim ben sana demedim mi öyle beleşte gözü olan bi tipe benzemiyor, almaz bu kız diye.
    öteki: evet ya haklıymışsın. eşyalarını saklamaya, dolaplarını kilitlemeye gerek kalmayacak, şanslısın.
    pandayavrusu: ...*
  • 2 haftada doğal gaz faturasının 404 lira gelmesi.
    (bkz: güvence bedeli)
    (bkz: yusuf yusuf etmek)
hesabın var mı? giriş yap