• sakalla, yırtık kot pantolonla ya da her neyse onla okula gitmek isteyen, insanın kılık kıyafetinden sana ne diyen, dersi kıyafet sakal anlatmıyor diyen öğretmenlerimiz için bir ön edit; öğretmenlik bir kamu hizmetidir ve bu işi yapanlar devleti temsilen tüm halka hizmet etmek için maaş almaktadırlar. kamu hizmeti görülürken bazı standartlar olmak zorundadır. aksi halde herkes kendi standardını getirirse o iş yürümez. bu sebeple bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmış olması ve bu işi yapanların bu düzenlemelere uyması şarttır. sen bugün kendi rahatın için sakalını uzatıp uygun olmayan kıyafet giyip gelirsen yarın okullarda sarık takan, cübbe giyen, çember sakal bırakanlar ışidçi eğitimcilere yol açarsın ve bu adamlara söz etme hakkını kendinde bulamazsın. zaten akp bu sendikal sivil itaatsizlik olayına ses çıkarmıyorsa işine geldiği içindir ve neden işine geldiği de belli sanırım az çok.

bayan hocalarımız hariç.

kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı olarak başını kapatarak derse gelen öğretmenlere idari bir işlem yapılmamasını bahane edip bunu bir fırsata dönüştürerek, "sendikal eylem" adı altında yapılan eylem.

neymiş tepki koyuyorlarmış.

sadece sakal ile bitmiyor kıyafetler de öyle. kapşonlu sweetshirt altına eşofman çekip, 3 parmak sakalıyla derse giren öğretmenler mevcut. tabi ki önemli olan bu öğretmenin öğrencilerine ne anlattığı ne giydiği değil. fakat bu durum öğrencilere rol model olan bir insanın kılık kıyafetinin asgari bir düzeyde olması gerektiği gerçeğini değiştirmez.

üzerinizde taşıdığınız kıyafet yaptığınız işe ve iş esnasında iletişim kurduğunuz insanlara olan saygınızın bir göstergesidir. yırtık kotla, halı saha kramponuyla derse giren birisine evladımı emanet etmek pek istemem açıkçası.

edit: açıklama gereği hissettim. öğretmenlerin okula mevzuat başörtülü vesaire girmesini de desteklemiyorum, yazının hiçbir yerinde bu yönde bir ifade yoktur.

edit: mevzuat izin veriyormuş.

yine edit: mevzuat izin verse bile madem onlar başörtüsü takıyor, hadi biz de sakal uzatalım yırtık kot giyelimi doğru yapmaz diye düşünüyorum.

edit: güzide öğretmenlerimiz başlık altında toplanmış ve öyle güzel küfürler ile kendilerini ifade etmişler. ben küfür etmeyeceğim. lisede, orta okulda, ilkokulda dağ gibi hocalarımızı bu küfür eden sakallı zalimingolar ile karşılaştırınca genç nesiller için üzülüyorum maalesef.

bazı öğretmenler ise sakal yasağı olmadığını iddia etmişler. kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelik hükümlerinde sakal konusu çok açık, bırakılmaz.

olayın ideolojik hiçbir boyutu yok gözümde. tamamen kaypaklık yapanları eleştiriyorum. işe girerken şartları biliyordunuz, başörtüsünü bahane ediyorsunuz. ama sen bugün sakal bırakacağım ben diyerek kafana göre hareket edersen yarın polis aracı kullanan sakallı işidçilere de yol açarsın. olayı kendi açından değerlendiriyorsun sadece. bu sakal ve kıyafet kısıtlamaları gerçekten gerekli olduğu için yapılıyor. ya sana git sinekkaydı ol, smokin giy gel demiyoruz ki. saçın sakalın uygun olsun, en kötü keten pantolon üstüne gömlek ceket giy şöyle casual ya da bi üstü falan giyin diyoruz.

giyotine yolladınız lan beni. atatürk sarık giyilmesini yasakladığında bu sakallı öğretmenlerinki kadar tepki görmedi be.
  • normal bir durumdur.

kılık kıyafet özgürlüğü varsa bu sadece başörtüsü takanın özgürlüğü değildir.

başörtülü öğretmene çocuğunu emanet edebiliyorsan kot giyene de halı saha ayakkabısı giyene de emanet edebilirsin.

"ama o ayrı" diyemezsin. konu kılık kıyafet özgürlüğüyse bahsi geçen hiçbir şey ayrı değil.
  • çocuğun okuluna gittiğimde kim veli kim öğretmen anlayamıyorum bu yüzden. hocam dediğim adam börekçi çıktı. ondan sonra da mesleğin saygınlığı kalmadı. parmak arası terlikle veli toplantısına mı gelinir la. eğitimin hiçbir öğesinde disiplin kalmadı.
  • gayet olagan olan durumdur.kisinin kendine ozel secimleri tartismaya acmak daha absurt bir durumdur.
  • bunu aykırı olarak görenler üniversite okumadılar sanırım. üniversite hocalarının hepsi grand tuvalet geliyorlar sanki.

şu tipe takılma mevzusundan bir vazgeçemediniz. çocuğun tüm tipleri görmesinde ne gibi bir abeslik olabilir. her türlü tipi görsün ki o da geçmiş nesil gibi tipe takılmasın. öğretmenin tipinden çok ne anlattığıyla, nasıl bir insan olduğuyla ilgilensin.

kıyafetlerde dekolte - teşhircilik ve pis bir görünüm olmadığı sürece problem edilmemesi gereken durum.
  • öğrencilerin makyajlı, tırnaklar ojeli, saçlar yapılı, tuhaf tuhaf kıyafetlerle okula gittiğinden haberi olmadan; öğretmenlere gereksiz yere verip veriştirmiş başlığı açan yazar.

git bir okula da bak bakalım çoluk çocuktaki kılık kıyafet ne durumdaymış.
  • hükumetin baş örtüsü konusunda kılık kıyafet yönetmeliğinde değişiklik yapmak yerine sendikaların kıyafet yönetmeliğini protesto etmesi gibi abes bir çözüm bulmasının sonucu olarak ortalıkta dolaşan tiplerdir.
    baskı altında yaşayan kızlarımızın üniversiteye gidince baskıdan kurtulup gözünü başını dağıtması gibi öğretmenler de yönetmeliğin askıya alınmasıyla birlikte her türlü tüy çıkarıcı harekete başlamış bulunmaktadırlar. (bkz: bioksin)
  • mal söylemidir. ulan gerizekalı eşeğe altın semer vursan eşek yine eşektir sözünü ve tersini düşün. öğretmen aynı öğretmen, sakal da bıraksa kesse de, parmak arası terlik de giyse en pahalı takım elbiseyle de girse aynı öğretmen. önemli olan dersi nasıl işlediği, ne kadar öğretebildiği değil mi ? manken mi seçiyorsun ki kılığına kıyafetine takılıp kaldın? bırak adamı nasıl rahat ediyorsa öyle yapsın tarzını, sen dersine bak.
  • özel okul virali gibi türkiye gerçeğidir. okulun çocuğa düzeni ve disiplini de öğretmesi gerekir. çoğu özel okul üniforma kullanıyor ve gidin bir bakın bakalım özel okul öğretmenleri nasıl giyiniyor.
    amerikan özel okulları üniforma kullanırken devlet okulları kullanmıyor.
    yine çoğu avrupa ülkesinde okula üniformayla gidiliyor. sırf başörtüsüne kulp bulmak için yaptıkları bir girişim...
  • normal durumdur. üniversitede nice uzun saçlı sakallı alimler ders veriyor. takılacak bir konu değil.

(bkz: ilhan ikeda)
hesabın var mı? giriş yap