• arkadaşlar, ben bu kızı okuldan tanıyorum. kendisi kolej mezunu ve ailesinin durumu iyi. üstelik okula dereceyle girdiği için, lisans boyunca aldığı burslarla beşiktaş’ta tek başına eve çıkacak ve her gün zara’dan aldığı kıyafetlerle blogger gibi çekim yapacak kadar parası olan bir kadın.üstüne üstlük paris’te bir arkadaşıyla eve çıkacak kadar parası olan ablamız mubi’de işe başladığını ilan etmiştir. berlin film festivali’nde bir sürü filme gidebilmekte ama ne hikmetse 500 euroyu toplayamamaktadır. kendisini ve bağışçılarını tebrik ediyorum.
  • macbook'u ile çektiği fotoğraf karşısında çok kötü oldum. ağlamaktan önümü göremiyorum mobil bankama giremiyorum. gözlerimi silebilmem için mendil lazım 50 tl yollayabilir misin? böylelikle yollay...
  • telefondan yaparım yine de insanlardan yardım isteyecek hale düşmem. zamanında kısa film projemi kimseye ağız kokusunu çekmemek için s7 telefonla çekmiştim.
  • lan arkadaş millet götüne don alamıyor, bunlar macbook peşinde. tez için sana word, excell yeter. 500 dolar 3500 lira ediyor. git yeni bilgisayar al mk dilencisi..

modern dilenciliktir...

edit: uyardılar, euroymuş.

500 x7,71 =3855 lira yapıyor. uyanık dilenci seni.
  • arkadaslar xs max telefonum makyaj yaparken yere dustu kamerasi catladi evde yastik ve kemerle poz veremiyorum lutfen cok zor durumdayim cok acil 11 pro max almam lazim nolur yardim edin. :( gercekten zor durumda olsam bunu istemezdim.

bazi fucking idiot arkadaslar mesaj atmis. ironi ne demek bilmeyen iki gram zekasiyla gercekten bana iphone alin dedigimi zanneden sevgili arkadaslar harbi ya dogustan sahip olmadiginiz beyninizi nasil gelistirebilirsiniz onu ogrenin. ya da salak salak mesaj atip itin gotune sokulmak icin beni yesillendirdin .. ama yormayin abicim yormayin. azcik zeka azcik sosyal zeka ulan cok degil azcik.
  • ne kolay anasını satayım ya. tez yazacağım, bilgisayarım bozuldu. 500 euro lütfen. macbook hem de :)

verileri hdd deyse kurtarmanın internette bir sürü yolu var. ucuz takoz bir bilgisayar istese eyvallah. illa macbook kullanacak. tamir ettirmesi lazım.

öğrenciyken macbook alması zaten profili anlatıyor.

ya biz mi salaktık üniversitede paramız bittiğinde kupkuru makarna yedik, yine para istemedik kimseden.
  • öyküye bulut teknolojisini öğretecek, yedeklemenin gerekliliğini anlatacak bir tecrübe.

2 haftada 1 bilgisayarı formatlamak zorunda kalan biri olarak toplamda sıfırdan başlama sürem 30 dakikaya kadar indi.
  • (bkz: berk'e scirocco alıyoruz) tarzı bir mizah başlık olduğunu sandım. gerçek çıkmasına şaşırmamam gerekirdi ama bu yüzsüzlüğe asla alışamıyorum. dolandırıcılar en azından yaptıkları işin dolandırıcılık olduğunu kabul ediyor. bu yüzsüzlük abidesi insanlar daha tiksinç.
  • film çekip kurgu-montaj-renk düzenlemesi yapmıyorsan ve zor durumsaysan ille de mac dememen lazım sevgili kardeşim. tez bu kadar önemliyse söktür o hard diski, ikinci el bir dizüstü bilgisayar al, diski ona bağla, tezini de bitir.

edit: bir yazar dostumuz uyardı beni, "macten soktugun harddisk pc'de oylece calismaz. formatlamak lazim once." diye. kendisine buradan teşekkür ediyorum.

sadece ekran gittiyse harici bir monitör veya tv'ye bağlayarak dosyayı her şekilde ulaşılabilecek bir ortama (cd, dvd, usb, bulut) aktarabilir. söktüğü diski mac kullanan eşi, dostu, arkadaşı vb. birinin bilgisayarına bir şekilde bağlayıp dosyaları alabilir. yani özetle 500 euroya varmadan idareten çözüm yolları pek tabi bulunabilir. ya her şeyi geçtim, bu kadar önemli bir dosya ile tek kopya mı çalışılır!?

edit 2: başka bir yazar dostumuz uyardı, "macten söktüğün hdyi pc'de istersen gayette okutabilirsin, hfse destekli bir çok program var." diye. kendisine buradan teşekkür ediyorum.

yani anlıyoruz ki buradan, bulmak istediğimiz sürece çözümler var. öykücüm sana da teşekkür ederim, sayende bugün yeni bir şey daha öğrendim.
hesabın var mı? giriş yap