• sırf o "arar isen yar gönlünde bul beni" kısmı için bile hürmeti hak eden, fevkalade haysiyetli bir türküdür.
    mütevazi bir heybeti, mağrur bir hüznü, handiyse mutasavvıf bir aşkı, içerlekçe duran dilden alıp, dışarlakça dillendirir.
    yalnız başına evde denemeyiniz, veyahut dinlemeyiniz.
    eğer ki hali hazırda bulaşmadığınız bir şeyse, türkü falan işlerinden hepten uzak durmanızda sonsuz fayda telakki ederim.
    ya da mümkün mertebe gayydırı guppak cemile ve söğüt dalına yuva yapan mandalarla mahdut tutmak yoluna gidiniz, ha ben çok cesurum, bana komaz ağa bunlar diyenler için de,
    (bkz: try it at your own risk)
  • bilecik'in gölpazarı yöresine ait bir türkü. nida ates'in ömür bahçesi albümünde de yer aliyor.

payton geldi meyhaneye dayandi
    siyah gömlek al kanlara boyandi
    garib annem oy buna nasil dayandi

aglama çakirim alir alir giderim seni
    arar isen yar gönlünde bul beni

gide gide gitmez oldu dizlerim
    aglamaktan görmez oldu gözlerim
    nazli yare geçmez oldu sözlerim

aglama çakirim alir alir giderim seni
    arar isen yar gönlünde bul beni
  • hüseyin turan'ın son albümünde de yer almaktadır bu türkü.hakkını vererek okumuş türküyü helal olsun.
  • (bkz: gary payton)
  • nida ateş tarafından harika şekilde yorumlanmış müthiş türkü.
  • hale gür, " hanemize payton geldi dayandı" şeklinde söyler. çok güzel bir yorumdur.

kapımızın önü demir sürgülü,
    siyah da saçlar sırma ile örgülü
    benim yarim annesinden görgülü,

ağlama elifim, alır alır kaçarım seni
    arar isen, yar, gönlünde bul beni!

diye devam eder...
  • su adresten emel tascioglu'nun enfes yorumuyla dinleyebileceginiz bilecik turkusu.
  • payton geldi meyhaneye dayandı
    kobe hala mahkemede
    shaq desen bildiğin gibi
    postacı malone hep sakat
    koç phil jackson da mı kabahat?
  • şafak pala yorumu ile dinlenmesi gereken türkü.
  • 2011 yazında ben daha öğrenciyken- bir arkadaşımız bağlamasıyla sınıfta seslendirmişti bu tanımlara sığmaz türküyü. sonrasında pek çok kişiden dinledim ama o ilk lezzeti alamadım. belki canlı dinlemenin hazzıdır .
    o yazdan beri ben de çok defa söylemeyi denedim ama (bkz: olmadı olamadı)
hesabın var mı? giriş yap