• pic romaninin cevirisiyle ilgili zeynep akku$ a$agidaki aciklamayi yapmi$tir:

"sayın yetkili,
    adım zeynep akkuş. [sözlüğünüzdeki maddelerden biriyim :))] oğlak yayınları çizgi roman editörü, çevirmen (ingilizce, italyanca) ve ingilizce öğretmeniyim. bugün sözlüğünüzde bir maddeye bakarken laf olsun diye kendi adımı gireyim dedim, hakkımda üç giriş olduğunu şaşırarak ve sevinerek gördüm. ama linklerden giderken gördüğüm bazı tanımlar ya da girişler epey canımı sıktı. birkaç yıl önce parantez yayınları'ndan çıkan pic adlı romanın
    (yazan: jack kerouac) çevirisi için "rezalet", "chat ağzıyla çevrilmiş" gibi incitici, kişisel, bilgi eksikliğinden kaynaklanan dayanıksız birtakım ifadeler yer aldığını üzülerek gördüm. pic'in bozuk bir türkçe'yle çevrildiği doğrudur ve bu kasıtlı yapılmıştır. romanın orijinalini görmeyen birinin böyle bir tarzı yadırgaması ilk bakışta anlayışla karşılanabilir.
    sonuçta pic, kahramanı olan on yaşındaki eğitimsiz, kör cahil zenci bir çocuğun ağzından yazılmış bir romandır ve ingilizce'deki her türlü gramer ve yazım hatası ısrarla yapılmıştır. arzu ederseniz size romanın orijinalini gönderebilirim. bir çeviri hatası tespit edilmişse o ayrı konu (yalnız, hata olduğu iddia edilen bölümü bir de ben görmek isterim), ama yapı kredi yayıncılık'ın deneyimli redaktörü selahattin özpalabıyıklar'la birlikte üzerinden geçtiğimiz pic'in dilini chat diline benzetmek, benzeten şahsın (en hafif deyişle) bilgisizliğidir. (kaldı ki hayatında chat yapmamış ve yapmaktan zevk almayacağından da kesinlikle emin olan biri olarak bu iddia beni daha da üzdü.) insan böyle bir kitap yazıldığını / çevrildiğini görünce durur, düşünür, acaba neden böyle yapıldı diye. mesela şair e e cummings noktalama işaretleri ve büyük harf kullanmazdı. bu arkadaşlar, bu şairin bir şiirini okuyunca, "adama bak, cümleye büyük harfle başlamamış, cümle bitince nokta koymamış, ne 'rezalet' bir şair bu" mu diyecekler?.. herkes pic'in nasıl bir dille yazıldığını bilmek zorunda değil, diyebilirsiniz, o zaman benim de cevabım, bilgi sahibi olunmayan bir konuda bu kadar kesin ve aşağılayıcı bir dille yazı yazılmaması gerekir, olacaktır. takdir edersiniz ki, sitenizi yayıncılar da okumaktadır ve emek harcadığım bir çalışmanın böyle yerden yere vurulması bu kişilerin de hakkımda durduk yerde olumsuz düşüncelere kapılmasına neden olacaktır.

durumu bilgilerinize sunmak istedim. ilginize şimdiden teşekkür ederim.
    saygılarımla,
    zeynep akkuş"
  • programmable interrupt controller.. halk arasinda 8259'a verilen isim..
  • bir robot duzenegi kurup pic'e kamera baglayip web server yazarak, webden robotunuzu gezdirip cekimlerini izleyebileceginiz chip.

(bkz: 16f627)
    (bkz: 16f628)
    (bkz: 16f84)
    (bkz: 16f84a)
    (bkz: 16f876)
    (bkz: 16f877)
  • (bkz: halfelf)
  • prefetch instruction cache.. (bkz: prefetch queue)'nun diger bir adi..
  • pic serisi mikroişlemciler microchip firması tarafından geliştirilmiş
    ve üretim amacı çok fonksiyonlu logic uygulamalarının hızlı ve ucuz bir
    mikroişlemci ile yazılım yoluyla karşılanmasıdır, günümüzde en sık olarak kullanılanları 18 bacaklı 16f8x serisi ve 28 bacaklı 16f8xx versiyonlarıdır. tek başlarına devrelerde kullanılabilecekleri gibi birbirleri ve diğer tip pic lerle de senkronize olarak kullanılabilirler....
  • size 2 günde bitirmeniz için bir proje verirlerse* bu süre pic'i öğrenip projeyi yapmanız için yeterli olacaktır muhtemelen. o derece kolay ve kullanışlı bir seridir kendileri
  • bir denyoya söylerken dikkat edilmesi gereken kısaltma*

http://www.facebook.com/…63.120188744690597&theater
  • c ile kolaylıkla programlanabilen mikrodenetleyici. bu şeyi programladıktan sonra bir şekilde çalıştığını görmek acayip bir haz veriyor. uğraşmak için elektronik mühendisliği falan okumaya gerek yok. hobi olarak da gayet kolay bir şekilde öğrenilip programlanabilir.
hesabın var mı? giriş yap