• bir kaç gün içerisinde karakola giderek ilk adımını atmayı planladığım kampanyadır.

şöyle diyeceğim:

"karakolunuzun görev alanında bulunan mahallede ikamet etmekteyim. bir kaç gündür gece 2-3 sularında ellerine davul almış motosikletli ve kamyonetli şahıslar bu davulları çalmak suretiyle mahallede dolaşmakta ve huzur ve sükunumu ihlal etmektedirler. bu şahısların tespit edilerek haklarında kabahatler kanunu, çevre kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca adlı işlem yapılmasın talep ederim".

peşin not: anne-babamın da doğruladığı üzere ilk orucumu 6 yaşında tuttum. son 20 yıldır zaruret hali hariç bir ramazan orucunu bile kaçırmadım. hatta teravih namazını hatimli kıldıran camiler'in müdavimiyim. şuan size oruçlu olarak sesleniyorum.

gelin özeleştiri yapalım. oruç tutmayanlara "inanmıyorsun bari saygı duy" demek kolay. senin oruç tutmayanlara saygın var mı? hatta oruç tutanlara saygın var mı? gecenin vaktinde istisnasız herkesi rahatsız ediyorlar ve buna karşı çıkmayı bırak, destek oluyorsun. çocuğu olan var, hastası olan var. benim gibi yemeğini yeyip yatan, sahura kalkmak istemeyen var. nasıl bir hoşgörü dini bu? gerçek islam bu değil. vallahi de billahi de bu değil. bak bu sefer gerçekten de değil.

bu zulümdür, eziyettir, dinde yeri yoktur. ve ben inanıyorum ki allah bunun hesabını hepimizden soracaktır. buna bir son verilsin; oruç tutan müslümanlar tarafından.
  • "ezandan bile rahatsız olmak"

günün 5 vakti son ses hoparlörle bi adamın arapça bağırmasını normal karşılayabilmek "bile" dir. bundan rahatsız olmak "bile" değildir.
  • geçen sene ramazan ayında, 4 aylık bir bebeğin her gece ağlayarak uyanmasına sebep olmuştur.
    bu sene daha ilk geceden korkudan kıyameti koparması ile başlamıştır ramazan ayımız.
    o tokmağı başta bunlara izni veren belediye başkanı olmak üzere davulcuya da sokmak gerekir ama lanet bir mahalle baskısı vardır.
    ayrıca benim kalkacağım saate geçmişini s...ğiminin davulcusu mu karar verecek? belki ezana 10 dakka kala kalkacak, belki yatmadan yiyecem sahurumu..
    çalar saat, cep telefonu var ulan aq. yerinde. davul nedir amk?
  • ritüelini siktir git kendi kişisel alanında yap demek istediğim mevzudur ramazan davulu. her yılın 1 ayı insanlar gürültünüzü çekip sevabınızın çilesini çekmek zorunda mı? insanları rahatsız etmek suretiyle cenneti garantilemek..çok iç açıcı.
  • bir müslüman olarak sonuna kadar desteklediğim kampanyadır. bu iş ranta dönüşmüştür. kim olduğu belli olmayan insanlar gelip kapınızdan bahşiş istiyor. gecenin bir yarısı saçma sapan ritimlerle insanların uykularını bölüyor. hasta var dedik, bebek var dedik, tutmayan var dedik hiçkimseye bir şey anlatamadık. hayvan gibi şiy yapıyorlar gerçekten
    geçen yıl belediyeye internet üzerinden şikayet ettim. kimse sallamadı doğal olarak. şikayet edecekseniz bimer kanalını kullanın geri dönüş yapmak zorundalar.
    allah bir an önce bu milleti cehaletten, riyadan ve nankörlükten kurtarsın akıl fikir versin inşaallah...
  • istanbul da ağırlıklı olarak, hatta ne ağırlığı neredeyse tamamı alevi vatandaşların oturduğu bir mahallede davulcunun gece gezmeleri, bir vatandaşın attığı dayak ile son bulmuştu. demem o ki adamlar koca mahallede en fazla 4-5 hane için bile bunu yapabiliyorken. şuanda oturduğum fatih ilçesinde (2 küçük kızım var biri 1 yaşında) davulcuya birader bizim sokakta çalma demeye cesaret edemiyorum.

ama bu bir gelenektir diyenlerin götüne tokmak girsin. kan davası da bir gelenek ama kimse çıkıp savunmuyor.

müslümanlar için bonus.. araf suresi 28. ayet

çirkin bir iş işledikleri vakit, "biz atalarımızı bunun üzerinde bulduk, allah da bize bunu emretti" derler. de ki: "şüphesiz, allah çirkin işleri emretmez. siz bilmediğiniz şeyleri allah'ın üzerine mi atıyorsunuz?"
  • kabahatlar kanuna göre her türlü gürültü yapmak suçken davul, ezan gibi gürültülere göz yumuluyor. sadece kabahatlar kanuna göre değil. gürültüye neden olma suçu türk ceza kanunu m. 183'te “ilgili kanunlarla belirlenen yükümlülüklere aykırı olarak, başka bir kimsenin sağlığının zarar görmesine elverişli bir şekilde gürültüye neden olan kişi, iki aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.” şeklinde düzenlenmiştir.
  • ev üç mahallenin kesişim noktasında köşebaşı.
    şimdi aynı anda davul çalarak gelen 3 kişinin evin dibinde davul çalması ve akabinde sohbet etmesini hesaplayın. 6 yaşından beri oruç tutarım bir kere bile davulcu marifetiyle sahura kalktığımızı bilmem.
    sahurun ortasında karşılıklı oturan iki kişi olarak birbirimizi duyamıyoruz. yani büyük meydanlarda, kültürel değerlerde vs hoş bir gelenek olarak gerçekleştirilebilir ama şu an kesinlikle ihtiyaç yok. bunun islamla da alakası yok. osmanlı zamanında çalar saat ya da telefon alarmı olsa zinhar uygulanmayacak bir gelenekti.zorlamanın manası yok.
  • helal sana cankaya belediyesi
    (4 sene oncenin haberi)

--- spoiler ---

çankaya belediyesi geçen yıl aldığı bir kararla içle sınırları içerisinde ramazan davulcularını yasaklamıştı. çankaya'da ramazan davulu yasağı bu yılda devam ediyor..

çankaya belediyesi, ramazan ayında da denetimlerini sürdürüyor.

çankaya belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, esnaf denetimlerine devam eden belediyenin, vatandaşların ramazan ayını rahat ve huzur içinde geçirmelerini sağlamak amacıyla bu yıl da ramazan davulcularına izin vermediği bildirildi.

açıklamada, orta yaş üstü nüfusun yoğun olarak bulunduğu ilçede yüksek ses düzeyinde çalınan davul sesinin hastaları ve küçük çocukları rahatsız ettiği yönünde şikayetlerin artması üzerine, 2 yıl önce alınan ramazan davulcularına yasak getirme kararının bu yıl da devam ettiği belirtildi.

açıklamada, vatandaşların konuyla ilgili şikayetlerini zabıta müdürlüğü'nün 230 75 51 nolu telefon hattına iletmelerini istendi.

--- spoiler ---
  • (bkz: davulcudan rahatsız olurken oruçlu olma mecburiyeti)
hesabın var mı? giriş yap