• 23 ekim 2011 van depreminde bölgeye en hızlı yardım ulaştıran ve çabuk kordine olan harika ilçe.. çok iyi tanıdığım, bildiğim, bir zamanlar havasını soluduğum bu ilçenin ilkler arasında adını duymak beni gururlandırmıştır..
  • 2600 m civarında ya da üstünde bir rakıma sahip kars ilçesi. (erzurum ve kars'tan daha yüksektedir) şehirde yerleşik asker, öğrenci, memur kesimi bulunur. baltık mimarisiyle yapılmış, dikdörtgen plan yapı üzerine inşa edilen katerina köşkü burada bulunur. ruslar tarafından kars'ta yapılan birçok bina gibi burada da muhtelif yapılar görülebilir. elbette bunda ruslar'ın kars oblastını ciddiye alması ve önemli bir mevzi, merkez (küçük moskova) hâline getirme gayretleri görülebilir. sarıkamış çok güzel bir yerdir, gel gelelim çok soğuktur. ormanlık alanlar rahatlıkla görülebilir. (bkz: cibiltepe) ayrıca (bkz: sarıkamış kayak merkezi) doğu ekspresi'nin güzergahı üzerindedir. (bkz: doğu ekspresi) şehirdeki yaşantı kars ve ilçelerinde olduğu gibi kışın akşam 16.00'dan sonra yavaş yavaş düşer. çünkü kar yağmayan her akşam, gece şiddetli ayaz demektir. kışın geceler uzundur ama burada daha da uzundur. (1 saat zaman farkı olmasına rağmen aynı ulusal zaman diliminde yer aldığından) kars yönünden sarıkamış'a doğru yaklaşırken yol kenarında bir şehitlik anıtı bulunur; bir de: (bkz: sarıkamış şehitleri anıtı) her kars ilçesinde olduğu gibi sarıkamış'tan da batıya göçler yaşanmıştır. (bkz: kıtlama çay) (bkz: kaz eti) (bkz: kristal kar) (bkz: çeçil peynir) (bkz: kars balı) (bkz: tereyağ) (bkz: lavaş) (bkz: kars kaşarı) (bkz: kars gravyeri)
  • yolda yuruyebilmek icin kayak ogrenmek zorunda oldugunuz ve takriben 8 ay boyunca asfalti goremediginiz, tum yollari buzla kaplanmis yer. ayrica cok guzel bir kayak pisti var ki burasinin herhalde tek guzelligi diyebilirim. ama turistik olab,ilmesi icin daha 88 firin ekmek yemesi gerekir ki burada ekmek firini yoktur gordugum kadariyla, hepsi lava$ yemektedirler.
  • şu an askerlik görevimi yaptığım yerdir. askerler arasında şöyle bir hikaye anlatılır;

acemiliğini bitiren askerin nereye gideceği belli olacaktır. o zamanlar bunu belirlemek için kura çekilmektedir. asker kurasını çeker ve komutan sorar evlat nereye gitmek isterdin? asker sarıyer (istanbul) olabilir diye cevap veriri. komutan çekilen kuraya bakar ve askere der ki;
    -evladım sarısını bildin ama kamışını ne yaparsın artık orası sana kalmış.

işte böyle bir yerdir sarıkamış*
  • babamın dedesi, şehit olmuş burada. tek çocuk olarak kalan dedem, babasını hiç görmemiş; bebekmiş çünkü o gittiğinde.

arkadaşlarıyla beraber donarak can vermiş. rivayet odur ki, eksi bilmemkaç derecede incecik hırkalarla savunmuşlar vatanı. hani şimdi şu kürt, bu türk, vay efendim o çerkez deniliyor ya.. tek kelime türkçe bilmezmiş benim büyük dedem. ana dili kürtçeymiş. uğrunda donarak can verdiği topraklar ise türk toprakları.

şimdi bakıyorum da; ülke gerçekten şahane bir hale geldi. kürtçe konuşan, ya da sadece ülkenin doğu'sunda doğmuş/yaşamış olan herkesin, ismilazım olmayan terör örgütünü desteklediğini sanan ve kendisinin saf kan türk olduğunu düşünen şizofrenler var etrafta..

he canım hee.
  • gidenlerine "sekiz ay beyaz, dört ay ayaz, gerisini sen yaz" deyiminin söylendiği yer.
  • kars ilcemizi guzide kasabalarindan biri
    ayrica gelecegin uludag'i
  • önümüzdeki 6 ay boyunca yerleşeceğim mekan olacakmış türkiyenin sağ üst köşesinde ben de 90'dan golü yemiş gibi hissediyorum zaten
  • türkiye'nin sahip olduğu en güzel kayak merkezi.. erzurum-palandöken'in tv reklamlarında göstermiş olduğu pist sarıkamış'a ait olup,ormanın içinde kayma zevkini tadabileceğiniz yer.. sarı çamlar ve kristal kar buranın özelliğidir..
  • soguk, cok soguk yer.
    cam agaclarinin altinda yatilir. uyunur.
    soguk su ve aci su diye iki kaynak suyu vardir.
    tezek ve talas sobalari her daim yakilir. kartol (kars a ozel beyaz patates) yemekleri sikca yapilir.
hesabın var mı? giriş yap