• benim için gerçek sosyalizm ve gerçek islam'ın yanında yerini almış metodoloji. kahrolası insanlar kötü uygulayıp adını kirletiyor...
  • ilk scruma gectigimizde cok hevesli ve inancliydim. ancak o kadar cok ritüelleri var ki suan nefret ediyorum desem yeridir. refinement, standup, review, retrospective, planing, vs vs toplanti yapmaktan calisamiyoruz. zaten salak salak konusan insanlara tahammulum kalmadi, her gun toplantilarda onlari dinlemek zorunda kaliyorum.

tanim: bir cesit agile calisma cercevesi. metodoloji diyince kiziyor agile koclar, metodoloji degilmis frameworkmus.
  • daily dışında tüm ritüellerini gereksiz bulduğum framework. üzerine organizasyonel toplantıları da ekleyince yazılımcı olarak iş yapacak zaman kalmıyor. küçük tasklardan oluşan işler yapıyorsanız belki iş görür ama büyük ve konsantrasyon gerektiren işlerde sadece işi aksatır.

kanban öyle mi, board orada iş orada. az goygoy çok iş.

yazılımcıların ihtiyacı bol goygoy yapmak değil, sakin, rahatsız edilmeden çalışabileceği bir ortam.
  • rugby'deki scrum hamlesinden ilham alınarak oluşturulan bir framework
  • scrum öğrenmek isteyenler için scrumla çalışan biri olarak aktarım yapabilirim. kendini yetiştirmek isteyen guideı okudum eğitimi izledim anlamadım diyenler mesaj atabilir. hiç bilginiz yok ise sormayın.
  • saçmalık. çok kötü. takımdaki herkes eşitmiş. 15-20 yıllık tecrübeli yazılımcı ile 3 yıl tecrübeli fizikçiden bozma yazılımcının oyları eşit. 2-2 kalıyoruz ve süreçlerde, iş kalitesinde hiçbir düzeltme iyileştirme yapamıyoruz.
  • her gün 20 dakika daily, her ay planning, retrospective, review. bunun yanında iş analistleriyle başka toplantılar da var. ve iki tane ekibim olduğu için bunların 2 katı toplantım var. yazılımcılar ne zaman iş yapacak bilmiyorum. sabahları trellomu görmeden ayılamıyorum artık.
  • gereksiz insanların kendilerini gerekli görmelerini sağlamak için gereksiz insanlar tarafından uydurulmuş gereksiz freyymmvöörkk.
  • bazen o kadar anlamsız ki. scrum ritüelleri yerine millet işini yapsa daha verimli bir zaman yönetimi olacak.yazılım işine biraz sosyallik getirelim mantığıyla oluştuğunu düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap