• (bkz: allah'ını seven üstüme toprak atsın)

üniversite 1. sınıfta bana böyle ayakkabı aldırıp parasını ödemeyen arkadaşım olmuştu. dedesinin evini basıp aldıydım paramı. adam hem üzüldü hem de kızdı. allah rahmet eylesin. sonra mesaj atmış orospu çocuğu bizde kimsenin parası kalmaz diye. buraları okuyorsan ben senin o olmayan beynini sikeyim orospunun evladı seni.

hayat işte.
  • bir kere düştüm buna.

iş arkadaşımdı. telefon almıştı kendine. 1 ay ödedi. sonra başka yere geçti. 2. ay ödemedi. 3. ay ödemedi. 4. ay aradım. direkt lafa girdim. biraz sıkışığım, para gelecek 1 aya. hepsini öderim dedi. 2 ay geçti, ses yok. tekrar aradım, açmadı. geri de dönmedi. mesaj attım. aga 24 saat içinde tamamını ödemezsen, ben kendi bildiğim yoldan çözerim dedim. tabii ki geri dönmedi. günah benden gitti.

o zamanlar mavi bilgisayar vardı. oradan almıştık telefonu. gittim. hırsızlık vakası var. faturamı kaybettim, fatura nüshası lazım dedim. kredi kartıma ait alışverişten faturamı verdiler. karakola gittim. önce durumun aslını anlattım. polis güldü. telefonu ya da parasını verirse şikayetten vaz geçer misin dedi. tabii ki dedim. tamam, hallederim şimdi dedi. numarasını istedi. aradı hemen yanımda, parayı getir yoksa başın yanar, benden demesi dedi.

adam şehrin öbür ucundan 15 dakikada geldi karakola. güzel güzel paramı verdi. saydım, ilk taksit dahil hepsini vermiş. geri verdim fazlasını. adi bir kağıda satış protokolü de yaptık oracıkta. imzalar atıldı. sonra arkasına bakmadan gitti.

aklınızda bulunsun. ola ki böyle bi bok yiyeceksiniz, faturayı kendi adınıza kestirin. ne olur ne olmaz.
  • taksitli yalan.
  • zamanında kime söylediysem yerine getirdiğim söz. ilkinde telefon alınca amcamın kartından alıp her ay ona ödeme yapmıştım. ikincisinde de eniştemin kartından çekip her ay ödeme yapmıştım. hatta her ikisi de son taksitleri benden almamıştı. öğrenci hâlimle benim için büyük, onlar için küçük bir miktar olduğu için almadılar sağ olsunlar.

bunun üst versiyonu ise bana söylendi: kpss’ye beraber hazırlandığımız arkadaşım atandığımı öğrendiğinde yanıma gelip “kanka sen bana ev kredisi çek ben her ay sana öderim. sonra ben atandığımda ve sen ev almak istediğinde ben de sana çekerim?” dedi. ben de kanka üzgünüm ama bulgaristan’daki sevgilime çekebileceğim kadar kredi çekecem deyince de bozuldu eleman.
  • zamanında babama düzenli olarak söylediğim palavra. bir şekilde ikna edip max bir iki taksitten sonra saolsun babam kalanını hallederdi. yaşasın babalar.
  • daha kolayı var, sen de bir kredi kartı çıkar ve taksitlerini kendin yatır cevabı verilmesi gereken kişidir.
  • kredi kartindan bugune kadar hic nakit cekmemisimdir,oyle bir aliskanligim yok.

yillar once bi is arkadasim vardi,iyi cocuktuda hep hesapsiz giderdi.

her gun farkli bi yalanla beni zarfliyordu,
    -kardesim askerde ona bi 100 lira ateslesek olur mu?
    -kanki evde tüp bitmiş senin karttan bi 50 lira ceksek olur mu ?
    -kardesim eve kiz arkadasim gelcek ama yiycek bisey yok, biseyler alicam karttan bi 100 lira ceksek olur mu?
    gibisinden surekli karttan para cektirmeye calisirdi.

ılerleyen zamanlarda ya bu yalanlarinin sokmedigini anlamis olacak yada baska bisey dusundu bilmiyorum.

bir gun yine birlikteyiz, baktim ayagindaki ayakkabilarin biri patlamis.

kardesim senin karttan bana bir ayakkabi alsak ben taksit taksit odesem olur mu dedi.

once hayir dedim,sonra uzuldum,

tamam kardesim gidelim alalim bi ayakkabi dedim.

ben uygun fiyatli bisey alacak saniyorum,pic gidip divaresse'ten sene 2006 filan 230 tl ayakkabi alip 6 ya boldurdu.

lan benim ayagima giydigim ayakkabi 50-60 lira borc parayla nasi pahali marka aliyon amk.

dusunemedim iste o an.

1 ay sonrada isi birakip siktir oldu gitti.

lan arariz "kardesim halledicem"
    mj atariz "birader bi yerden para bekliyom"

2 ay boyle oyaladi, sonra telefonlarida acmaz oldu.

biraz ugrastim,ev adresini ogrendim evine gittim,eve de gelmiyomus bi islere girmis falan filan,annesi anlatti biseyler,ben de borcu var diye bahsetmedim hic.

para gitti tabi..
    adamin ayakkabi parasini taksit taksit pasalar gibi odedim.

hülasa;
    siz siz olun arkadasiniza veya yakininiza kim olursa olsun, borc verdiginiz parayi, gidecek para gozuyle degerlendirin.

hele rahatlikla borc isteyen veya borc alirken ezilmeyen,utanmayan adama kesinlikle para vermeyin.

ıyilik degil kotuluk yapmis olursunuz.

hem ona hem kendinize.

boyle hareket ederseniz hem durduk yere sinir sisteminiz yipranmaz hem de bu turden orospu evlatlariyla ugrasmamis olursunuz.

orospu evladi burayi okursan eğer, haram olsun o para engin pici.

kiz arkadasimla kac ay dogru duzgun sinemaya cay icmeye gidemedik senin yuzunden..

senin ben haysiyetini sikeyim aminoğlu.
  • seni peyderpey sikiyim demekle aynı şeydir.
  • bunu diyen on kişiyse, gerçekleştiren bir kişi ya vardır yok yoktur.
  • ahah bunun daha degisigi basima geldi.
    ogrenciyken kredi karti kullanmiyordum; amerika bileti almam gerekti.
    o zamana kdr tum ucak biletlerimi annem aldigi icin; annemden boylesi bir miktar harcama yapmasini isteyemedim. utandim. amerikaya beraber gidecegim arkadaslarimdan birine para verip durumu cozecektim ki;
    o zamanki erkek arkadasim atildi:
    “annemin karti ile alalim, sen parayi tek seferde anneme ver. hem taksit taksit oder. borclari varsa eli rahatlar.
    tutari tek seferde cash olarak ; onceden rezerve ettigim bilete ait bilgilerle kadina gonderttim.
    neyse bu dedigim ucus tarihinden 5-6 ay once oluyor. zira amerika bileti oyle son dakika alinacak sey degil.
    gun geliyor; ucusa 1 gun var. o gun cok yogun hasta bakacagim icin check-in islemlerimi arkadaslarim yapacak & yanyana oturabilecegiz. (kacak hasta bakiyordum, tatilimi finanse etmek icin)
    arkadaslarim bir turlu checkin yapamiyor.
    sonra thyi ariyorum. atarli bir sekilde.

ortaya cikiyor ki bilet alinmamis!
    kadin 5-6 ay once parayi cukkalamis, bilet 6 ayda 3 kati olmus
    acil karar vermek zorundayim. pisman olurum korkusu ile
    3 kat fazlasini vererek ertesi gun ucusuna sanfrancisoya bilet aldim. bakin tee 2013te 4750 vermisim. 2023’de bile bu devaluasyonla 4750 e usa bileti alabilirim.

hic unutmam. pahali bir ders oldu.

sonradan erkek arkadasima trip attim. nasil boyle birsey yaparlar diye?! anasinin mikemmel savunmasini bana iletti.
    kadinin savunmasi: “ ben aldim ama heralde thy tam odeme alacakken; parayi araya giren internet korsanlari almis. “
    tamam la dedim; annen kart dokumunu versin, o para sizden cekildiyse hicbir laf etmeyecegim dedim.
    kadinin bu seferki yalani: guya bankya gitmis; banka geriye donuk ekstrenizi veremeyiz demis.

cocuk da buna inanmis gozuktu. annesini savundu.
    onun yerinde ben olsam; birak ilk verilen tutari, tum bileti zarari ile karsilardim .karsimdaki annemin bu terbiyesizligi yuzunden maddi & manevi magdur oldu diye.

ama iste ..

essek olmaya gorun.

sirtiniza herkes biner.

edit: arkadaslar parayi tabii ki alamadim, yoksa bu entryi neden gireyim?
    bir digeri manevi magdur nasil olunuyor diye sormuslar;
    basiniza boyle bir olay geldiginde, oncelikle olaya sahit olan arkadaslariniza rezil oluyorsunuz. surekli konusu aciliyor ve surekli “tavsiye” dinliyorsunuz. ve inanin iyiliginizi dusunseler dahi kabak tadi verebiliyor.
    zaten tum yil boyunca beklediginiz tatile; sacma sapan bir duyguhali ile gidiyorsunuz. bu sekilde magdur edilmis olmak psikolojisije girmiyorum bile.
hesabın var mı? giriş yap