• olur ya hani, bir sekilde martin scorsese ye rastlarsam gunun birinde, hala saglikliysa, film cevirebilecek durumdaysa, oynatmasi icin ona yalvarmaya karar verdirten; sanat olduguna dair oyuncular tarafindan da kuskularin dile getirildigi 'oyunculuk' isini layikiyla sanata donusturen bir sanatcidir!

turkiye'de tabii ki iyi oyuncular var. iyi erkek oyuncular da var. iyi karakter oyunculari, sesini cok iyi kullananlar, nevrotik bir kisiligi oynayabilenler, vs... fakat sermet yesil, hakikaten baska bir yerde.

kozmos'taki ve subat'taki performansi bana sermet yesil'in michel foucault'un "deliligin tarihi" ve "klinigin dogusu"nu, erasmus'un "delilige ovgusu"nu, nietzsche'nin kitaplarini, ve daha da benim henuz okumadigimdan adini anamadigim nice benzeri kitabi vantuzlar gibi okudugunu dusunduruyor.

bir role, bir insanlik durumuna bu denli hayat verebilmek, her ne kadar dunyanin milyonlarca ekraninda milyonlarca kisi bunu yapiyor gorunse de o kadar kolay degil.

martin scorsese dediydim ya; simdi dusundum de, ne gerek var scorsese'ye. bir imkani bulsam bir gun ben delirip film yaparim belki ve sermet yesil'e yalvaririm filmimde oynasin diye. kendim yonetmenlik yapacagim da iyi yapacagim diye inandigimdan degil; icimdeki bir ses, sermet yesil'in oyunculuguyla tasa bile yonetmenlik iksiri iletecegini soylediginden.

ayni dili konustugumuza seviniyorum hocam; okuyorsaniz burayi, nice guzellikler dilerim!
  • eskişehir starbucks'ta "sermet yeşil mi o? ay o galiba!"diyen iç sesimi "çok özür dilerim, bi şey sorabilir miyim? siz sermet yeşil misiniz?" gibi absürd bir soru olarak dış sese çevirdiğimde olanca kibarlığıyla cevap veren, hatta projem için destek istediğimde hemen oracıkta "şöyle yapabilirsin" diye beni birilerine yönlendiren, arkasından arayıp "bak bir de şu insanı ara" diyerek gerçekten yardım eden adam. mezuniyet çalışmamda desteği, eli var resmen.

bunu yazmakta 1 yıl kadar geç kaldım ama, teşekkür ederim!
  • ruhi sarı'yı andıran yetenekli oyuncu. hatta bu benzerlikle yarım elma adlı zottirik dizide ruhi sarı'nın oynadığı karakterle karıştırılan bir role çıkmıştı.
  • reha erdem'in son harikası kosmos'taki harika performansıyla ağzımı açık bırakan eskişehir şehir tiyatrosu oyuncusu. kosmos üçüncü sinema filmi ve ilk başrolu. umarım devamı da gelir.
  • "metrobuse binmeyi merak ediyorum", "şehir içi otobüsteki yolcuları görünce ağlıyorum" şeklinde açıklamalar yapan "sanatçı"ların ülkesinde, aynı şehirler arası otobüste yolculuk yapabileceğiniz oyuncudur. bu nedenle başarılıdır ve daha da olacaktır. neyse yarım saat çay ve ihtiyaç molası*
  • son zamanlarda sevebildiğim en iyi kötü adamlardan birisidir. dipnot*u izledikten sonra da zirvelerde dolaşıyor ben de bu aralar.

(bkz: şubat)

*dipnot: buna da bakmadan geçmeyin
  • kosmos'taki deli adam performansına şahit olduktan sonra gerçekten delirdiğini, hala kars'ta garip sesler çıkartarak koştuğunu ve bundan sonra da hayatına böyle devam edeceğini düşündüğüm adam.
  • benim için reha erdem keşfidir. sermet yeşil'i ilk kez kosmos'da izlerken (kaç para kaç'taki kısa rolünü saymıyorum) o rolün kendisi için yazıldığını düşünmüştüm. şimdi aynı şeyi şubat dizisini izlerken düşünüyorum. sanki deli ibrahim karakterinin varoluş nedeni kendisi. gerçekten de performansı başka bir boyutta. diziyi tek başına izletecek güçte. "deli" karakterinin bu kadar sevilmesinin ve ön plana çıkmasının en büyük nedeni sermet yeşil ve muhteşem oyunculuğudur. hep sıradışı karakterleri canlandırıyor olması tesadüf değildir umarım. gerçekten de özel bir yetenek. değeri bilinsin, yolu açık olsun.
  • son yılların en mükemmel oyuncularından. bir de şubatta bir deli var ki bir derdi var bin dermana değişmez
  • bu gece, kendisini muhteşem yüzyıl'da izlediğimiz oyuncudur.

şehzadeler savaşını merak ettiğim için bu bölümü izleyeyim dedim. iran kısmına bir geldik, anaaa, karşımızda sermet yeşil. şah tahmasb rolünü o oynuyor.

hem bize çok büyük sürpriz oldu hem de çok sevindik onu ekranlarda tekrar gördüğümüz için. özlemiştik kendisini :).
hesabın var mı? giriş yap