337 entry daha
  • sol frame'de bunun yeni bölümlerinin konuşulması yerine fb vs. gs kavgası yapılması acı ama bir o kadar da anlaşılabilir. neyse konumuz bu değil.

her bölümünü haftalık takip etmiş ve ilk kez konu hakkında yazacak biri olarak baştan belirtmek istiyorum. oralarda bir yerde denk geldiğim bir yorum çok güzel özetliyor aslında "orta çağ japonya'sında geçen bir game of thrones". sonuna kadar katılıyorum. dizimizin dayanağı nedir? benim ailemden duyduğum meşhur bir eski trt shogun'u var bu cepte. o da işte adını şu an hatırlayamayacağım (biraz ateş suyu etkisindeyim) bir abinin tarihi romanı. tarihi roman nedir diye sorsa biri bana? yüzde 50'si doğru kalanı romantize, adı üstünde "roman" derim. yani gerçeklik payı da var yok değil.

gelelim içimdeki esas ukdeye... anjin san... daha ilk gördüğümden beri çok davut güloğlu, çok bağıran, çok sırıtan bir karakter. her şeyin dört dörtlük olduğu dizide sırıtan tek karakter, tek şey. asla ısınamadım sana deli oğlan. gerçekten her an sahneye "güleyum alnına katıla katılaaaağ" diye girecek gibisin. yani gözüm böyle hep bir gladiator zamanı russell crowe arıyor bu rolde bilmem anlatabildim mi. onun haricinde her noktası, her sahnesi üzerine essay yazabilirim.

son bölümünde de yine garip garip entrikalara gebe bırakmıştır diziyi. "japonlar da az değilmiş he" dedirtir insana.
  • the last samurai ve game of thrones'dan esintiler sunan basarili bir mini dizi.
  • 6. bölümün neredeyse tamamını, sanki hiç konu yokmuş gibi, köyün kaşarı mariko ile tam bir sik kırığı olan, her bölüm en az 4 kere gemisini isteyip köyün ağasından siktir yiyen kabzımal anjinsan'ın gönül eğlendirmesine ayıran dizi.

koskoca bir hikayeyi geldiler yine sikimsonik bir yaşak aşk geyiğine bağladılar. artık 7. bölümde de buntaro fujiye atlar, sonra anjinsan fujiyle yakınlaşır, sonra toranaga anjinsana. arada çay ocağındaki köy orospularına gönül koyarlar felan böyle böyle bir sezonu tamamlarlar artık.

**

bir de bölümün başında marikonun naginata ile ne kadar süper bir savaşcı olduğunu da görmüş olduk.. bir sonraki bölümde osaka kuşatmasında hayt huyt diye bağırarak en az 20 samurayı doğrar, osaka surlarına ilk bayrağı diker bu kılıçsız battalgazi. ulan bunlar arada toranagayı öldürtüp bu salak karıyı shogun yapmasınlar dizinin sonunda amq.. lol..

**

bir de anlamadığım dizide biri öleceği zaman ormanda pusuya kurban gidiyor. neymiş eşkiyalar yolu kesmiş adamı öldürmüşmüş. ulan koskoca klanın lideri, japonyanın en güçlü beş adamından birinin arkasında bi ordu samurayın konvoy yapması lazım. kimse demiyor mu üç tane çapulcu nasıl yolunu kesip herkesi öldürürür. yok eğer yanında az adam varsa ne sikime anayoldan gidiyorsun da yakalanıyorsun. gir ormana amq kim bulacak seni orada sonra kaç nereye kaçacaksan. (amerikada buna lazy writing diyorlar yani tembel yazarlık. birinin ölmesi mi gerekiyor, sal ormana koy götüne amq kim uğraşacak senaryoyla.)

**

tünelin ucu bombok bir yere çıkacak gibi bakalım.
321 entry daha
hesabın var mı? giriş yap