• sırbistan cumhurbaskanı,kosovayı tanımayı düşünmüyoruz diyerek ab nin 3lü görüşme teklifini reddeti,3gün sonra ülke karıştı,yok devlet koronaya karşı savaşamıyor,yok sokapa çıkma yasağı istemiyoruz vs şeklinde
  • bugunlerde azerbaycan-ermenistan savaşına,ermenilerin silah yardımı çağrısına karşılık verip havan topu ve çeşitli kalibreli mermilerden oluşan büyük miktarda mühimmat gönderen ülke.
  • sırbistan seyahatimin dönüşünde yaşadığım ilginç bir olayı paylaşmak istedim. belgrade havaalanında uçağı beklerken 3 kişilik bir bankın en ucunda oturuyordum yanımdaki oturma yerine de çantamı koymuştum tenhaydı ilk anlarda. boarding time yaklaştıkça salon da dolmaya başladı ve oturduğum yerin başında bir çift belirdi hanımefendi dövmeli, çakma sarışın, beyaz tenli, çilli de suratı olan birisiydi beyefendi de tamamen zıt dümdüz bir kişilikti ben de kendilerini yabancı sandım o sırada kulaklık falan da takılı bir şeyler de izliyordum biraz geç farkına vardım tepemde dikildiklerini kendileri de hiç oturma talebinde bulunmadılar ta ki ben onlara "i'm sorry, i couldn't see u, if u want u can sit in here" diyene kadar. biraz yüzüme baktılar sonra çantaları alınca "teeenk yuu tenk yuu" diyip oturdular. bir dakika geçti geçmedi kadın konuşmaya başladı, "utanmaza bak bir de bize bir şeyler demeye çalışıyor bu avrupalı insanlar tam hayvan hayır yani burnunun dibine kadar girmesek yer vermeyecek misin... vs.vs." ben şimdi duydum bunları ama gülmemek için de kendimi zor tutuyorum biraz sonra kalktım yanlarından gülümseyerek "iyi yolculuklar" dedim ama sanki ölü görmüşler gibi bir suratları vardı ki ömre bedel.
  • tel aviv büyükelçiliği'ni kudüs'e taşıyacağını imzayı attıktan sonra öğrenen cumhurbaşkanına sahip devlet.

cumhurbaşkanının danışmana attığı bakış, ben ne halt ettim diye kendi kendine söylenmesi acaip gerçekten. tongaya mı geldiler acaba diye düşünmeden edemiyor insan. video
  • sırbistan cumhurbaşkanını oturttukları masaya bak trump'ın önündeki masaya bak. sırpların bize olan düşmanlıklarından dolayı cumhurbaşkanlarını savunacak değilim ancak trump'ın yaptığı ayıp.

gerçi trump falan bunları aşağılamasa bize dayılanırlar.

bu israil'deki büyükelçiliklerin tel aviv'den kudüs'a taşınmasına trump neden karışıyor onu da anlamadım.
  • nereden nereye: beyaz saray'da abd başkanı yanında puro yakan mareşal tito'dan , trump karşısında sözlüye çıkmış öğrenci ürkekliğinde alexander vucic'e. trump konuşurken vucic, sefirliği kudüs'e taşıyacağını henüz farkediyor. bu kafayla devam ederse mitoz bölüne bölüne sırbistan'dan geriye belgrad ile beraber bir kaç kasaba kalacak. tito yaşasa bu alex oğlanı belgrad büyükşehir belediyesine temizlik işçisi olarak bile almazdı.

linkoviç
  • sık sık bu başlık altında "sırplar bizi sevmiyor" veya "sırpların bize olan düşmanlığı" gibi şeyler yazıldığını tespit ediyorum. bu arkadaşlar bu bilgilere nereden ulaşıyorlarsa bizlere de söylesinler, kaynağıyla detayıyla bilelim nasıl bir düşmanlıkmış bu.

2 koca yıl yaşadım başkentinde (pandemi bitince geri döneceğim umarım), avrupa'da türkleri bu kadar seven (tabii ki ölüp bayılmıyor, "offf türk türk türk nolursunuz türk" kafasıyla yaşamıyorlar, herhangi bir millete karşı böyle bir toplum var mı zaten bilmiyorum*) ve bu kadar çok türkiye'yi ziyaret etmiş bireyleri olan, hem gündemini hem ihraç ettiğimiz dizileri (her ne kadar saçma sapan yapımlar olsa da bir çoğu) bu kadar sık takip eden, türkçe öğrenmeye bu kadar fazla niyetlenen başka bir avrupa milleti görmedim.

malumunuz, siyasi olarak da birebir aynı insanlar tarafından yönetiliyoruz iki farklı millet olarak -iki ülkenin cumhurbaşkanı da sıkı fıkılığıyla ünlüdür-, merak ediyorum bize bu kadar düşman olan sırplar nerede? karadjordjevic hanedanlığı ile terk edip gittiler galiba bilmediğimiz diyarlara.

derin_devlet.jpg sendromu olabilir mi?

-----------------------------------------------------------------------------------------------

düzelti/ekleme: bir alttaki girdiye istinaden;

mesele türkçe aşıkları, türkiye aşıkları meselesi değil. zaten böyle de belirtmemiştim. mesele ilgi, alaka ve koca bir toplum olarak önyargıları kırabilme kabiliyetidir.

ne modern türkiye cumhuriyeti'nin sırbistan'la, ne sırbistan'ın modern türkiye cumhuriyeti'yle alıp veremeyeceği bir mesele kalmadığı için böyle bir kolektif düşünceye varmış olmasınlar? osmanlı devleti bir hanedanlıktı, aklı başında ve tarih bilen (ki eğitim sistemleri kişiye, özellikle gençlere kritik düşünme yetisi verebilmiş; en azından benim tanıştığım birkaç yüz sırbistan vatandaşı için bu geçerli) her sırp, osmanlı ile salt türklerin alakası olmadığının farkında, bilgi sahibi. osmanlı düşmanlığının (ki koca milenyumdur artık var olmayan bir şeye karşı neyin düşmanlığı diye de sorgulamak lazım) 2020 yılındaki türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına karşı düşmanlığa evrildiği bir durum söz konusu ise, ben sırbistan'ın kuzeyinden güneyine ziyaret ettiğim herhangi bir yerde böyle bir önyargı ile karşılaşmadım. bireysel olarak karşılaşmış arkadaşlar hikayelerini anlatırsa biz de öğrenmiş oluruz.

osmanlı hanedanlığının devlete karşı isyan eden veya itaatsizlik eden sırp halkına yaptıkları zulüm malumdur (niş şehrindeki "cele-kula", yani kelle kulesi'ni ziyaret ederseniz bizzat görebilirsiniz). ama geçmişte yaşanmışlıkları salt türk düşmanlığına evriltebilecek kapasitede olmak, yüksek seviye kafatasçı ve faşist milliyetçilik, aynı zamanda yanında da kişisel kompleks gerektirir. sırbistan'da böyle insanlarla karşılaşma ihtimaliniz, en azından büyük şehirlerinde çok düşüktür. bir anadolu şehrinde gezide olan asyalı turistlere höt zöt yapan islamcı dedeyle karşılaşmaya benzer.

bunların hepsine ek olarak, benzer kafatasçı milliyetçiliğin ve faşizmin, yugoslavya'nın dağılma sürecinde yaşanan savaşlarda yarattığı insanlık dramlarına, katliamlara sebep olduğunun en iyi farkında olan millet, yine sırplardır. tarihi bu kadar yakın olan bu acı verici olaylardan sonra koca bir halkın, osmanlı boyunduruğu dönemlerinde yaşayan hiçbir mensubunun hayatta olmamasına rağmen hala bu kafalarda olabileceğine inanmanız için ya gerçekten çok kötü deneyimlere sahip olmuş olmanız lazım (ki durum buysa, aksini deneyimletebilmek için elimden geleni yapmak isterdim), ya da fazla bilgi sahibi olmadan konuşma alışkanlığınızın olması lazım.
  • 420 yıl osmanlı egemenliği altında kalmak olabilir mi?
    sırbistan' a her giden türkçe aşıklarıyla karşılaşmıyor elbet,
    420 yıl çok büyük bir zaman,
    sırplar anadolu' ya 400 yıl hakim olsalar,
    ve günümüzde türkler sırpça öğrenmeye çalışsalar komik olurdu.
  • donald trump tarafından taşan oğlanı yapılmış devlet. yazık lan adamlara acıdım. yarın bir gün bizim de başımıza gelmeyeceğinin garantisi yok tabi. parayı veren düdüğü çalar.
  • hakkında ermenistan'a mühimmat sattığı iddiaları bulunan ülke.
hesabın var mı? giriş yap