• yeni furya.

bu ülkede herhangi bir mağduriyet popüler olduğunda diğer tüm mağduriyetler unutuluyor bir anda.

engelli insanlara protez desteği?

kanser veya diğer ciddi hastalıklarla boğuşan maddi durumu yetersiz olduğu için tedaviyi karşılayamayan insanlara, çocuklara destek?

otizmlilere destek?

işitme, görme engellilere destek?

yahu aç çocuklara, ailesiz çocuklara destek?

yok. şu an gündemimiz sma . çünkü popüler olan bu. furya bu.

ben ödediğim verginin, tek bir çocuğun tedavisi gibi sadece dramatik ve popüler olduğu için sma tedavisinde kullanılmasını kabul etmiyorum.

tek bir sma hastası tedavi olacak diye 15 milyon tl'nin ödenmesini hiçbir sağlık politikası yaklaşımıyla, hiçbir rasyonel izah ile açıklayamazsınız.

tek bir çocuğun tedavisinde kullanılacak ve kesin sonuç getirip getirmeyeceği garantisi olmayan bir tedavi için 15 milyon tl bütçenin ayrılması bu ülkenin gerçeklerine, toplum gerçekliğine aykırı.

tek bir sma hastası yerine on binlerce hasta veya engelli çocuğun tedavi ve bakım masrafları karşılanabilir. neden aynı hassasiyeti özellikle son günlerde diğer mağduriyetler için göstermiyor musunuz?

çünkü vicdanınızın hareket etmesi için bile bir sürüye ihtiyaç duyuyorsunuz.

tek kalemde milyarlarca vergi borcu silinen yandaş şirketler yerine bu bütçe sağlık sistemine aktarılabilir pek tabii.

fakat bu bütçedeki önceliğin, sadece daha dramatik diye ve koyun sürüsü böyle istedi diye sma hastalarına değil tüm hastalar ve yardıma muhtaç çocuklar ile doğru bir politika ile paylaşılması gerekliliğine inanıyorum.

edit : sma hastası ailelerin çabasının kesinlikle kutsal olduğunu düşünüyorum. buradaki sıkıntı hastalığa karşı verilen savaş, mücadele veya talep değil. elbette bu zordaki insanlar tüm gayretleriyle hayattaki en değerlilerinin, çocuklarının yaşamı için elinden geleni yapacaklar. senin de benim de başımıza gelse aynı refleks ile yardım talep edeceğiz. fakat konumuz sma ile mücadele eden aileler değil. konumuz mağduriyet karşısındaki rasyonel davranış. çaresiz aileden mantık veya rasyonellik bekleyemezsin. fakat devlet politikası, yardıma muhtaç hastalara ve çocuklara karşı uygulanacak eşitlikçi politika, gündelik vicdan yaklaşımıyla şekillendirilemez.
  • milyonlarca hastalık, 10 milyonlarca hasta varken uçuk kaçık tedavi masrafları olan nir hastalıkmış sma onu öğrendik.

sosyal medyada aktif olabilen birkaç kişinin başlattığı furya. sürekli çocukların fotoğraflarını koyarak her yerde görmekten bana da bıkkınlık geldi. umarım tez zamanda bu konu için bi çalışma başlatılır da çaresiz ana babalar çocuklarının fotoğraflarını sosyal medyaya koyarak 200bin euro dilenmek zorunda kalmazlar.
  • sanki bunca para, tek tek çocuk tedavisine değil de bu tedavi yönteminin ucuzlatılmasına harcansa daha fazla sma hastası çocuğun yararına olur gibi geliyor ama yine de emin değilim.
  • başlığı okuyunca annene sövmeye geldim, entry'i okuyunca hak verdim.
  • konu hassas ama yazar haklı.

edit : eklemeyi uygun gördüm.
    zamanında bu kampanya ile yer yerinden oynamıştı.
    (bkz: oktar babuna)
  • allah kimsenin başına vermesin, belli ki zor bir süreç zor bir hastalık. aileler perişan oluyor.

tüm bunlara rağmen başlık sahibini haklı buluyorum.
  • sonunda benimle aynı fikirde olan birilerini görmek güzel

haklı serzeniş.
  • vicdanını silkeyim de kıyıda köşede kaldıysa o da dökülsün, hiç kalmasın dediğim yazar beyanı.

baba editi:
    bir oğlum var. 11 aylık. ve bir hastalık ile doğdu. çok şükür ameliyat ettirebildik. ameliyatı da bir maaşım ile karşılayabildim.

bu böyle olmasaydı, çocuğumun tedavisini karşılayamasaydım her şeyi yapabilirdim. dilenirdim de, devlette çalmadık kapı da bırakmazdım.

furya demek kolaya kaçmak gibi geliyor. insanlarda sürekli şöyle bir yaklaşım var genel olarak.

-"falanca şeye tepki gösterdin. buna neden göstermiyorsun?"
    -"falanca şeyi kutladın, neden bunu kutlamıyorsun?"
    - "falanca şeye destek verdin, buna neden vermiyorsun?"

insanlar da bir işin burasından yakalamışsa bırakın orasından yakalasın. bırakın insanların bazı şeylere vicdanı sızlasın.

vicdan konusuna gelince, 15 milyon bir çocuğun tedavisinine harcanamaz diyen bir kişi benim gözümde vicdansızdır. bir tarafta can bir tarafta para var. bir domatesi, bir salatalığı bile öldükten sonra geri getirme şansınız yok. 15 milyon nedir ki?

son olarak, bu işin "furya" olarak ortaya çıkmasının asıl sebebi bence ihtiyaç duyulan paranın çok büyük olmasından dolayı asıl yardım istenen kesimin ünlü ya da zengin kesim olması. onlar bir şekilde paylaşım yaparak bu işi bir "furya" ya dönüştürdü aslında.

15 milyon editi: 15 milyonun buralara değil de başka yerlere harcanması konusu da gerçekten inanılmaz. tam olarak yukarıda yazdığım şey. parasını siz mi veriyorsunuz? kim kime yardım etmek isterse oraya yardım eder.

(bkz: cem yılmaz'ın barolar konusunda sessiz kalması) gibi bir şey. kimse sizin yönlendirmenizle bir şey yapmak zorunda değil. isteyen sma hastalarına yardım eder isteyen de, bu paraya onlara yardım edeceğime şunlara ederim der, oraya eder.

fahrettin koca editi:

iş farklı bir boyut kazandı.

(bkz: 3 ocak 2021 fahrettin koca'nın sma açıklaması)
  • ağır sövecektim ama okuyunca vazgeçtim. yine de insanın başına gelmeyince konuşmak kolay geliyor sanırım. sma hastası bir bebeğin annesi için milyonların kıymeti yok tek derdi çocuğunun iyileşmesi.. ama yazar arkadaş güzel yazmış maalesef.. sadece popüler sorunların tek sorunmuş gibi kabul görmesi gerçek bir vicdansızlık.
  • umarım yarın öbür çocuğunuz bu hastalığa yakalanmaz
    yakalanırsa yine böyle bu cümleleri sarf edebilecek misiniz çok merak ediyorum
    biz o gün yanınızda böyle olduğumuz gibi yine oluruz
    çocuğunuz için 16 milyon isteniyor sizden 16 milyon
    eliniz kolunuz bağlı
    bağırıyorsunuz ama kimseler duymuyor
    umarım o günleri yaşamazsınız
    biraz empati sadece biraz empati
    keşke hastalık kötülük bütün çocuklardan uzak çok uzak bir diyarda olsa
hesabın var mı? giriş yap