• çay bitmeden, en tatlı yudumu ballansın diye maya beklediğiniz bir anda, size sormadan bardağı alan ve boş bardakların, tabak, kaşık hederelerin içine özensizce istifleyen, bunu yaparken de sizinle bir an bile göz göze gelmeyen işgüzar garsonun yakın akrabası olan bir arkadaştır.
  • o garsona milletimiz 30 mart'da gereken cevabı vermiştir.
  • bir türk garson klasiğidir. bunlara bunu kim öğretiyorsa en kalitelisinden en ucuzuna her yerde aynı amk. resmen yanımdakiyle konuşurken önüme dönüp yemeğe devam etmek istediğimde, artık yerinde olmayan tabaktan dolayı yarrak gibi kalmışlığım vardır.
  • istersen ben hiç sipariş bile vermeyeyim, her gün buraya uygun bir meblağ ödemeyi kapıdan yapıp gideyim? demek istediğim, kendi evinde bir gıdım lokmayı bile çöpe dökmeyen tiptir.
    aksi örnekleri "devam ediyor musunuz?" diye sormaktadır.
  • son lokmamı tabak havada da olsa kapmamı henüz engelleyememiş tezcanlı türü. ama bir gün ya bitmemiş tabak ya da boşalmamış kadeh yüzünden pis kapışacağız. kapışmanın ilk 3 saniyesi sürpriz faktörü dolayısıyla benim lehime gelişir ama en nihayetinde pisi pisine de dayak yiyeceğim gibi geliyor elin garsonundan.
  • bardağın yarısına yakını doluyken çayı ya da kahveyi kapıp götüren çaycının kankasıdır.
  • protokol yemeği ise yapması gerekeni yapan garsondur.
    zira protokol yemeklerinde her şey dakikası dakikasına hesaplanır.
    örneğin çorba 7 dakika sonra kaldırılacak, tavuk 12 dakika sonra kaldırılacak gibi.
    protokol yemeğine katılanlar da bunu bilir.
    dakikası dolduğunda ister bitirmiş olun ister bırakmış olun size sorulmadan kaldırılır.
  • bunların bir de ısrarcı olanları mevcut. ''devam ediyor musunuz'' diyor. ''evet'' diyorum. aradan 5 dk geçmemiş yine gelip aynı soruyu soruyor. geriliyorum lan panik yapıyorum ben masada. ''hıaaa o 2. ye sormadan bitirmeliyim'' diye. sonra efendime söyliyim yemek yerken hiç sohbet etmiyorsun. nasıl ediyim lan tabağı götürecekler. bir de sevgili garson arkadaşlarım evet biliyorum tabaklardaki salata ve yeşillik en sona kaldıysa insanlar tarafından genelde bitirilmez. ama bırakın lan ben seviyorum otlamayı. o roka, marul yapraklarını yemekten sonra ağzıma atmayı seviyorum ben. sormadan kaldırmaya çalışmak falan ayıp oluyor (kaldırmaya çalışmak dedim çünkü ben vermiyorum).
  • siz istemeden hesap getirenin akrabası olabilir.
hesabın var mı? giriş yap